• Zwrot towaru używanego przez klienta (14 dni) - sprzedaż internetowa.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

1. W tym dziale dozwolone są wyłącznie dyskusje dotyczące zagadnień prawnych.
2. Zabronione jest zamieszczanie jakichkolwiek danych osobowych/firmowych.
3. Piszemy poprawną polszczyzną, nie przeklinamy, nie krzyczymy, nie pomawiamy.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Zwrot towaru używanego przez klienta (14 dni) - sprzedaż internetowa.


przez morph 2 marca 2021, 15:05
Witajcie,

No i mnie również dopadło, dlatego odgrzewam niejako stary temat.
Sprzedałem na allegro fabrycznie nową płytę główną do komputera. Po tygodniu klient odstąpił od umowy twierdząc, że płyta jest niesprawna. Poprosiłem o zdjęcia złącza LGA (nauczony doświadczeniami). Odpisał, że już płytę odesłał, ale gwarantuje, że piny w LGA są nienaruszone. Płyta wróciła do mnie wczoraj, od razu wyłapałem, że jednak 1 pin jest uszkodzony, zrobiłem zdjęcia, opisałem sytuację i poinformowałem o tym klienta. Ma ktoś praktyczne doświadczenie w takiej sytuacji. Z gwarancją producenta mogę się pożegnać oczywiście. Nie mogę potwierdzić sprawności/usterki płyty bo nie chcę na chwilę obecną nic grzebać przy LGA.
Proszę o rady.

Re: Zwrot towaru używanego przez klienta (14 dni) - sprzedaż internetowa.


przez Google Adsense [BOT] 2 marca 2021, 15:05

#2 Re: Zwrot towaru używanego przez klienta (14 dni) - sprzedaż internetowa.


przez Vogelek23 5 marca 2021, 16:04
Według mnie, powinieneś sprawdzić cenę uszkodzonej identycznej płyty i wystosować pismo z roszczeniem o zwrot różnicy w cenie między płytą nową a uszkodzoną, z uwagi na tzw. zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy. Powyższe wynika z Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (art. 34 pkt 4). W przypadku umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorcy, jeśli zapłacona przez konsumenta kwota nie przekracza 50zł, to przepisów powyższej ustawy nie stosuje się, czyli konsument nie ma prawa do zwrotu w ciągu 14 dni bez podania przyczyny (odstąpienia od umowy). Jednakże tutaj mamy sprzedaż "na odległość", do której przepisy o limicie 50zł nie mają zastosowania.

#3 Re: Zwrot towaru używanego przez klienta (14 dni) - sprzedaż internetowa.


przez marcinmarcin 9 czerwca 2021, 07:14
Vogelek23 napisał(a):Dodatkowo, jeśli zapłacona przez konsumenta kwota nie przekracza 50zł, to przepisów powyższej ustawy nie stosuje się, czyli konsument nie ma prawa do zwrotu w ciągu 14 dni.

Witam. Nie wiem, czy nie łamię regulaminu pisząc w wątku archiwalnym, ale prosiłbym o podstawę prawną tego twierdzenia. Moim skromnym zdaniem o wyjątkach w kwestii zwrotu mówi art. 38 w/w ustawy i nic tam nie ma o "50zł".

#4 Re: Zwrot towaru używanego przez klienta (14 dni) - sprzedaż internetowa.


przez Vogelek23 9 czerwca 2021, 11:29
marcinmarcin napisał(a):prosiłbym o podstawę prawną tego twierdzenia
Nie mogę znaleźć konkretnego artykułu, ale za wpisem na stronie UOKiK:

Wymogi i uprawnienia stron umowy (np. możliwość odstąpienia) związane z jej zawarciem poza lokalem przedsiębiorstwa (np. podczas pokazu w hotelu) nie znajdują zastosowania w przypadku umów, w których kwota do zapłaty nie przekracza 50 zł.
Źródło: https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/pr ... odleglosc/

#5 Re: Zwrot towaru używanego przez klienta (14 dni) - sprzedaż internetowa.


przez marcinmarcin 9 czerwca 2021, 12:54
Vogelek23 napisał(a):Nie mogę znaleźć konkretnego artykułu

Znalazłem. Art. 3 ust.1 pkt 10 w/w ustawy. Jednak nie dotyczy on "sprzedaży na odległość" (np. allegro)
Tutaj opisane dość przejrzyście: https://konsumenci.org/aktualnosci,zaku ... 365,1.html
Chyba już wszystko wyjaśnione. Pozdrawiam.

#6 Re: Zwrot towaru używanego przez klienta (14 dni) - sprzedaż internetowa.


przez Vogelek23 9 czerwca 2021, 14:47
Istotnie, zabrakło jasnej informacji, toteż wyedytowałem post #2.

Re: Zwrot towaru używanego przez klienta (14 dni) - sprzedaż internetowa.


przez Google Adsense [BOT] 9 czerwca 2021, 14:47
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.