• Karta graficzna Asus GTX660Ti - identyfikacja elementu

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Karta graficzna Asus GTX660Ti - identyfikacja elementu


przez Substraty 3 września 2018, 16:45
Cześć,
Temat raczej prosty ale chcę się upewnić. W Asusie GTX660Ti urwał się jeden
kondensator jak poniżej na zdjęciu. Karta podobno działa ale nie chcę tego
sprawdzać bez przylutowania elementu. Jego oznaczenie jest takie samo jak
tych 3 dużych pozostałych (mam go przy sobie ale już nie chciałem wklejać
do zdjęcia).
I teoretycznie wiadomo, że to kondensator tantalowy 470uF w obudowie d. Ale
mam wątpliwości do doboru napięcia. Zazwyczaj sprzedają 6.3V ale obawiam
się, że to za dużo bo są to kondensatory za rdzeniem GPU a nie chciałbym
karty spalić . Są jeszcze wersje 2.5V ale nie mogę ich znaleźć w Polsce.
Dlatego chciałbym spytać co powinienem wlutować na to miejsce.
Obrazek

Re: Karta graficzna Asus GTX660Ti - identyfikacja elementu


przez Google Adsense [BOT] 3 września 2018, 16:45

#2 Re: Karta graficzna Asus GTX660Ti - identyfikacja elementu  [ROZWIĄZANY]


przez Vogelek23 3 września 2018, 19:54
Kondensator to 470uF/6,3V - wynika to z oznaczeń na obudowie.

Substraty napisał(a):ale obawiam się, że to za dużo bo są to kondensatory za rdzeniem GPU a nie chciałbym karty spalić .
Nawet, gdybyś dał kondensatory na 100V, to nie spalisz karty - wyższe napięcie pracy nie ma tu większego znaczenia. Oby nie było niższe, niż zakłada projekt. To napięcie, podawane na kondensatorach, to jest maksymalne napięcie pracy według producenta - przy wyższym napięciu może (choć nie musi) dojść do przebicia izolacji (kondensator to w istocie dwa przewodniki, przedzielone dielektrykiem, czyli izolatorem).

#3 Re: Karta graficzna Asus GTX660Ti - identyfikacja elementu


przez Substraty 5 września 2018, 20:49
Dzięki, faktycznie później zauważyłem na oznaczeniu 6p3 ale dobrze było się nauczyć czegoś nowego. Do karty dzisiaj przylutowałem nowy kondensator i wygląda na to, że działa.
Przy okazji zapytam, trochę gdybając: co by było gdybym nie przylutował tego kondensatora, tylko obciążył kartę na 100% ? Zgasłaby przez przeciążenie czy mogła by się spalić bo doszło by do uszkodzenia układu graficznego. Karta działała bez tego kondensatora ale nie była obciążana przez poprzedniego właściciela z obawy o jej uszkodzenie.

#4 Re: Karta graficzna Asus GTX660Ti - identyfikacja elementu


przez Vogelek23 6 września 2018, 10:53
Na tym forum próżno szukać wróżek. Odpowiedź jest prosta: nie wiadomo, co by się stało. Karta moglaby działać poprawnie, działać niestabilnie (ta opcja jest najbardziej prawdopodobna) albo się uszkodzić. Z jakiegoś jednak konkretnego powodu producent umieścił tam tenże kondensator.

#5 Re: Karta graficzna Asus GTX660Ti - identyfikacja elementu


przez Substraty 6 września 2018, 13:22
Ok,dzięki za odpowiedź. Temat można zamknąć

Re: Karta graficzna Asus GTX660Ti - identyfikacja elementu


przez Google Adsense [BOT] 6 września 2018, 13:22

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.