English Polski Русский
FORUMDESC_DESKTOP_PC_REPAIRS
Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów (ani linkowanie do nich na inne witryny), a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Karta graficzna Asus GTX660Ti - identyfikacja elementu

przez Substraty 3 września 2018, 16:45
Cześć,
Temat raczej prosty ale chcę się upewnić. W Asusie GTX660Ti urwał się jeden
kondensator jak poniżej na zdjęciu. Karta podobno działa ale nie chcę tego
sprawdzać bez przylutowania elementu. Jego oznaczenie jest takie samo jak
tych 3 dużych pozostałych (mam go przy sobie ale już nie chciałem wklejać
do zdjęcia).
I teoretycznie wiadomo, że to kondensator tantalowy 470uF w obudowie d. Ale
mam wątpliwości do doboru napięcia. Zazwyczaj sprzedają 6.3V ale obawiam
się, że to za dużo bo są to kondensatory za rdzeniem GPU a nie chciałbym
karty spalić . Są jeszcze wersje 2.5V ale nie mogę ich znaleźć w Polsce.
Dlatego chciałbym spytać co powinienem wlutować na to miejsce.
Obrazek

Re: Karta graficzna Asus GTX660Ti - identyfikacja elementu

przez Google Adsense [BOT] 3 września 2018, 16:45

#2 Re: Karta graficzna Asus GTX660Ti - identyfikacja elementu  [ROZWIĄZANY]

przez Vogelek23 3 września 2018, 19:54
Kondensator to 470uF/6,3V - wynika to z oznaczeń na obudowie.

Substraty napisał(a):ale obawiam się, że to za dużo bo są to kondensatory za rdzeniem GPU a nie chciałbym karty spalić .
Nawet, gdybyś dał kondensatory na 100V, to nie spalisz karty - wyższe napięcie pracy nie ma tu większego znaczenia. Oby nie było niższe, niż zakłada projekt. To napięcie, podawane na kondensatorach, to jest maksymalne napięcie pracy według producenta - przy wyższym napięciu może (choć nie musi) dojść do przebicia izolacji (kondensator to w istocie dwa przewodniki, przedzielone dielektrykiem, czyli izolatorem).

#3 Re: Karta graficzna Asus GTX660Ti - identyfikacja elementu

przez Substraty 5 września 2018, 20:49
Dzięki, faktycznie później zauważyłem na oznaczeniu 6p3 ale dobrze było się nauczyć czegoś nowego. Do karty dzisiaj przylutowałem nowy kondensator i wygląda na to, że działa.
Przy okazji zapytam, trochę gdybając: co by było gdybym nie przylutował tego kondensatora, tylko obciążył kartę na 100% ? Zgasłaby przez przeciążenie czy mogła by się spalić bo doszło by do uszkodzenia układu graficznego. Karta działała bez tego kondensatora ale nie była obciążana przez poprzedniego właściciela z obawy o jej uszkodzenie.

#4 Re: Karta graficzna Asus GTX660Ti - identyfikacja elementu

przez Vogelek23 6 września 2018, 10:53
Na tym forum próżno szukać wróżek. Odpowiedź jest prosta: nie wiadomo, co by się stało. Karta moglaby działać poprawnie, działać niestabilnie (ta opcja jest najbardziej prawdopodobna) albo się uszkodzić. Z jakiegoś jednak konkretnego powodu producent umieścił tam tenże kondensator.

#5 Re: Karta graficzna Asus GTX660Ti - identyfikacja elementu

przez Substraty 6 września 2018, 13:22
Ok,dzięki za odpowiedź. Temat można zamknąć

Re: Karta graficzna Asus GTX660Ti - identyfikacja elementu

przez Google Adsense [BOT] 6 września 2018, 13:22

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszystkie opublikowane na tej stronie znaki towarowe i handlowe oraz nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli,
są rozpowszechniane zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.