• Monitor LCD LE2201W problem z nadpalonym rezystorem

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Monitor LCD LE2201W problem z nadpalonym rezystorem


przez mar244 19 grudnia 2016, 21:37
Witam,

Mam dość spore ilości monitorów LCD LE2201W, we wszystkich mam tą samą usterkę a mianowicie kopcą się/dymią, rozebrałem 5 sztuk i w każdym mam taką samą usterkę, przepalony rezystor o oznaczeniu 202 (2k ohm) na wyjściu świetlówki CCFL.

Oznaczenia płyty zasilacza:

4H. 0TM02. A00 E162032 VOL. 3

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Udało mi się zdobyć jeden sprawny zasilacz w którym usterka jeszcze nie wystąpiła:

Obrazek

Pozwoliłem sobie zrobić zdjęcia reszty płyty:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I teraz moje pytanie, czy ta usterka mogła powstać z powodu użycia niskiej jakości komponentu? w tym wypadku rezystora?
Jak myślicie czy wymiana samego rezystora oraz regeneracja wypalonej dziury rozwiąże problem z jego przegrzewaniem się czy trzeba szukać źródła w innym miejscu ?

Zauważyłem jeszcze że przy drugim gnieździe CCFL jest taki sam rezystor i on nie uległ uszkodzeniu, może winna jest świetlówka w tym wypadku ?

Prosił bym o jakieś rady co z tym tematem zrobić :)

Re: Monitor LCD LE2201W problem z nadpalonym rezystorem


przez Google Adsense [BOT] 19 grudnia 2016, 21:37

#2 Re: Monitor LCD LE2201W problem z nadpalonym rezystorem


przez matisblu 20 grudnia 2016, 21:14
Witam
Rozbierz jedną matrycę i jak dobierzesz się do świetlówek to poznasz przyczynę.

Moim skromnym zdaniem przyczyną zaistniałej sytuacji jest zimny lut na końcu świetlówki o niższym potencjale.

#3 Re: Monitor LCD LE2201W problem z nadpalonym rezystorem


przez mar244 21 grudnia 2016, 21:40
Sprawdziłem świetlówkę jak mówiłeś, faktycznie coś się z nią stało, tylko nie widać uszkodzeń jedynie jak by się przegrzała

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Profilaktycznie zamontować nową świetlówkę?

#4 Re: Monitor LCD LE2201W problem z nadpalonym rezystorem


przez matisblu 22 grudnia 2016, 21:26
Witam
Ja bym zrobił to tak: oczyściłbym końcówkę świetlówki i kabelka ze starej cyny (łatwo nie pójdzie) przylutował świeżym spoiwem i postawił na kilka godzin włączone nawet bez składania matrycy i podpinania taśmy sygnałowej. Lub jeśli masz jeszcze taki monitor to to wpiął bym świetlówki na test. Prawdopodobnie ta brzydka kulka cyny na końcu świetlówki to duży zimny lut i jak się rozgrzewa w czasie pracy monitora to dostarcza rozrywki ;).

#5 Re: Monitor LCD LE2201W problem z nadpalonym rezystorem


przez mar244 31 maja 2017, 20:08
Witam,

W wolnej chwili ponownie spróbowałem naprawy monitora, profilaktycznie nawet zmieniłem świetlówkę na nową, zmieniłem rezystor na nowy płytkę zregenerowałem, po naprawie sprzęt podziałał może z 40 minut i usterka znów wróciła taka sama, spaliło na węgiel ten rezystor...

#6 Re: Monitor LCD LE2201W problem z nadpalonym rezystorem


przez Usunięty Użytkownik 402 9 czerwca 2017, 01:07
Informacyjnie: oznaczenie rezystora 202 to nie jest 2,2kΩ Mogło by tak być gdyby to było 222 ;)
Dziwi mnie to że nikt tego nie wyłapał czytając twój post.

#7 Re: Monitor LCD LE2201W problem z nadpalonym rezystorem


przez mar244 14 czerwca 2017, 23:37
LAZY napisał(a):Informacyjnie: oznaczenie rezystora 202 to nie jest 2,2kΩ Mogło by tak być gdyby to było 222 ;)
Dziwi mnie to że nikt tego nie wyłapał czytając twój post.


Faktycznie źle napisałem, ale spojrzałem na płytę i montowałem rezystor 2k, więc tutaj musiałem coś źle napisać, ale dzięki za zwrócenie uwagi już poprawiam :)

Re: Monitor LCD LE2201W problem z nadpalonym rezystorem


przez Google Adsense [BOT] 14 czerwca 2017, 23:37
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.