English Polski Русский
FORUMDESC_DESKTOP_PC_REPAIRS
Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów (ani linkowanie do nich na inne witryny), a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Zida Tomato 4DPS rev 2.0 - nie startuje

przez Radar41 3 stycznia 2019, 20:29
Witam.

Chciałem złożyć dziecku komputer, taki z lat (tatowych), żeby pograć w Dynę albo inne stare gierki i niestety walczę już tydzień i moja wiedza się skończyła.

Posiadam:

1x procesor Cyrix DX2-66 5V - podejrzewam, że jest sprawny
1x procesor AMD 486 DX-40 - kupiłem tydzień temu celem wykluczenia niesprawności procesora. Sprzedający zarzekał się że działa - nie mam powodów nie wierzyć.
2x pamięć RAM FPM 4MB
2x pamięć EDO RAM 8MB - kupiłem inne, ale okazuje się, że ta płyta podobno EDO nie obługuje
1x karta graficzna ISA Trident 9000-3 512KB - działa - sprawdziłem na innym kompie
1x karta graficzna PCI 64MB - działa
1x zasilacz AT - działa
1x zasilacz ATX + adapter AT - działa

Na płycie nie widać żadnych uszkodzeń. Po włączeniu po kilkunastu sekundach procesor robi się ciepły. Niestety płyta nie startuje. Najgorsze jest to, że nie ma żadnego beep ze speakera pomimo odłączenia RAM czy GPU. Załadowałem nowe BIOSY na różne kości (są tam EEPROM UV, ale mam też jednego FLASHA który "pasuje" i to samo. BIOSy jakie ładowałem to 1.72 oraz 4.00A.
Sprawdziłem tranzystor TIP32C, który siedzi obok socketu na procesor. Jest sprawny. To jest NPN. Do tego wymieniłem kondensator znajdujący się obok tego tranzystora 470uF/25v.
Kupiłem kartę diagnostyczną i wyniki mam takie:
DlaPCI:
+12V - OK
-12V - OK
+5V - OK
+3,3V - nd

CLK - OK
IRDY- OK
FRAME - OK
RESET - (if button ON )- OK

DLA ISA:
+12V - ok
-12V - ok
+5V - ok
+3,3V - ok

CLK - OK
IRDY - not light
Frame - ok
Reset - Ok if button switch ON

Niestety w obu przypadkach na wyświetlaczu zamiast kodów błędu są same -- --, tak jakby w ogóle nie czytał BIOSU.

Moja wiedza na ten moment się skończyła. Gdzie szukać ?

Re: Zida Tomato 4DPS rev 2.0 - nie startuje

przez Google Adsense [BOT] 3 stycznia 2019, 20:29

#2 Re: Zida Tomato 4DPS rev 2.0 - nie startuje

przez farmer 3 stycznia 2019, 22:27
Płyta ustawiona zworkami pod procesor?

#3 Re: Zida Tomato 4DPS rev 2.0 - nie startuje

przez Radar41 3 stycznia 2019, 22:37
Tak, zgodnie z manualem. Ustawiałem dla różnych procesorów i dla Cyrixa i dla AMD. Oba robią się ciepłe po ok pół minuty. Taktowanie ustawione wg zaleceń, w obu przypadkach to procki 5V więc i to ustawienie mam poprawnie. Raczej szukam przyczyny odnosnie braku jakiegokolwiek "beep" po włączeniu zasilania i wyjęcia RAMu czy grafiki. Mnie to wygląda jakby BIOSu nie czytał. Nie wiem tylko co może być uszkodzone bo jak wcześniej pisałem, na karcie diagnostycznej zamiast kodów mam kreski.
Obrazek

#4 Re: Zida Tomato 4DPS rev 2.0 - nie startuje

przez Vogelek23 3 stycznia 2019, 23:07
Radar41 napisał(a):RESET - (if button ON )- OK
Na zdjęciu nie widać tego wyraźnie, ale czy dioda RESET świeci się cały czas, czy zapala się na moment po włączeniu płyty i gaśnie?

Re: Zida Tomato 4DPS rev 2.0 - nie startuje

przez Google Adsense [BOT] 3 stycznia 2019, 23:07

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszystkie opublikowane na tej stronie znaki towarowe i handlowe oraz nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli,
są rozpowszechniane zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.