• Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET


przez kamil198405 14 listopada 2010, 20:25
Witam, mam pytanie czy ktoś używał topnika jak w temacie w diolucie jest w bardzo dobrej cenie za 120g - 9 zł. Zastanawia mnie to czy ten topnik się w ogóle nadaje do bga, bardzo bym prosił o opinie kogoś kto na nim pracował

Re: Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET


przez Google Adsense [BOT] 14 listopada 2010, 20:25

#2 Re: Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET


przez danb 14 listopada 2010, 20:36
Topnik stanowczo nie nadaje się do lutowania BGA.

#3 Re: Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET


przez kamil198405 14 listopada 2010, 20:55
Dobrze, a czy można prosić o wyjaśnienie dlaczego?

#4 Re: Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET


przez danb 14 listopada 2010, 21:11
Dymi się bardzo, śmierdzi i kulki przy lutowaniu potrafią wystrzelić na bok.

#5 Re: Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET


przez Maxur 14 listopada 2010, 21:20
Taka pasta nadaje się tylko do rozlutu malych elementów smd i czyszczenia układu z resztek cyny ale napewno NIE poleciłbym jej do lutowania BGA. Przy wyborze pasty do lutu BGA nie oszczędzałbym pieniędzy bo tak na dobrą sprawe 50% sukcesu w lutowaniu BGA zawdzięcza się paście, przy kupnie polecałbym kupić taką która nie wymaga mycia i nie jest aktywna, w przypadku past aktywnych będziesz musiał ją usunąć po wlutowaniu elementu.

#6 Re: Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET


przez kamil198405 14 listopada 2010, 21:37
Oczywiście zgadzam się w 100% że nie ma co oszczędzać. W tej chwili pracuję na Future HF Rework Jelly Flux Warton Metals Limited i jak na razie sobie chwale, natomiast jeżeli okazało by się iż ten topnik jest super jakości i do tego tani no to już bym chyba pod sufit wystrzelił. Natomiast co do mycia po wlutowaniu układu i stosowania topnika typu no clean podchodzę do tego ostrożnie i wolę wrzucić płytę na cykl do wanny i mieć świadomość że topnik na pewno nie zaszkodzi

#7 Re: Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET


przez h3nry 14 listopada 2010, 23:16
Z tanich to mogę Ci polecić jedynie tą podróbę -
http://www.dealextreme.com/search.dx/search.amtech
Jeżeli w niewielkich ilościach jest nakładana to można z bólem stawiać kule.
Niestety DX zaczyna wysyłać juz RMA-223 -najlepsze miejsce dla tego topnika to okolice kosza .

#8 Re: Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET


przez kamil198405 15 listopada 2010, 12:06
Próbowałem niestety to nie dla mnie fatalny jest po prostu, cóż zamówiłem z czystej ciekawości tego BET zobaczymy co to jest

#9 Re: Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET


przez kwinto10 15 listopada 2010, 19:22
Odnośnie firmy Diolut. Podają jako nowość topnik Amtech
[http://diolut.pl/topnik-nc559asm-10cc-made-in-usa-p-3033.html]

Czy o takim symbolu orginalnie nie jest pasta lutownicza ?
Pytam, bo już chciałem kupić, ale nabrałem podejrzeń czy to nie chińska podróbka.

#10 Re: Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET


przez Maxur 15 listopada 2010, 20:48
Witam

Te topniki wyglądają na chińskie podróbki amerykańskiej firmy Amtech. Sam używam produkty firmy Amtech i porównując do ich chińskich podróbek to jest różnica jak między niebem a ziemią.

#12 Re: Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET


przez kamil198405 16 listopada 2010, 19:00
No i przyszedł topnik BET, kopci dymi śmierdzi. Jest to nic innego jak pasta lutownicza za 2.5 zł, jedynie iż jest faktycznie wyższej czystości. Do bga na pewno się ona nie nadaje.

#13 Re: Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET


przez eprom 16 listopada 2010, 20:19
Dobry topnik to podstawa prawidłowego lutowania BGA. Kiedyś przypadkiem na allegro spotkałem topnik rosyjskiej produkcji dedykowany do BGA, nie był on tani, chyba coś ok 40 zł za 20g ale nie pamiętam dokładnie, niestety nie skusiłem się wtedy na ten produkt. Czy może ktoś przypadkiem używał takiego topnika ? Jestem ciekaw co rosjanie wymyślili, chyba że była to tylko rosyjska naklejka.

Przed chwilą sprawdziłem na allegro i jest rosyjski Jelly Flux 47 zł za 20gram. Jeżeli ktoś używał tego to proszę o opinię.

#14 Re: Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET


przez doctore7 16 listopada 2010, 21:06
Koledzy, nie ma się co bawić w tanie rosyjskie topniki i żele lutownicze. Ja używam z powodzeniem topników w żelu "no clean" POLSKIEJ firmy MBO-Hutmen.
Rewelacja, lutowanie układów BGA ołowiowych jak i LEAD FREE to czysta przyjemność.
Topniki może nie należą do najtańszych ale są warte swojej ceny.

#15 Re: Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET


przez grisza69 17 listopada 2010, 00:57
doctore7 napisał(a):Koledzy, nie ma się co bawić w tanie rosyjskie topniki i żele lutownicze. Ja używam z powodzeniem topników w żelu "no clean" POLSKIEJ firmy MBO-Hutmen.
Rewelacja, lutowanie układów BGA ołowiowych jak i LEAD FREE to czysta przyjemność.
Topniki może nie należą do najtańszych ale są warte swojej ceny.



Rozumiem ,że używasz MOB-39?
Kupujesz pojemniki 150 g czy mniejsze, a czy możesz napisać po ile płacisz?

#16 Re: Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET


przez igore 18 listopada 2010, 22:16
eprom napisał(a):Dobry topnik to podstawa prawidłowego lutowania BGA. Kiedyś przypadkiem na allegro spotkałem topnik rosyjskiej produkcji dedykowany do BGA, nie był on tani, chyba coś ok 40 zł za 20g ale nie pamiętam dokładnie, niestety nie skusiłem się wtedy na ten produkt. Czy może ktoś przypadkiem używał takiego topnika ? Jestem ciekaw co rosjanie wymyślili, chyba że była to tylko rosyjska naklejka.

Przed chwilą sprawdziłem na allegro i jest rosyjski Jelly Flux 47 zł za 20gram. Jeżeli ktoś używał tego to proszę o opinię.



Sam jestem ciekaw opini na temat tego topnika - też się do niego przymierzam. Niedawno kupiłem jakis chiński za 12 zł i nadaje się tylko do kosza.

#17 Re: Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET


przez dariuszj 18 listopada 2010, 22:45
Po jakiego diabła płacić 47 zł za jakiś ruski szmelc skoro za Future HF Rework Jelly Flux Warton Metals Limited w opakowaniu 30 gram płacisz 60 zł. Wychodzi 20 zł za 10 gram. Tańszego firmowego nie widziałem. Jak dla mnie lepszego nie trzeba.

#18 Re: Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET


przez kamil198405 19 listopada 2010, 20:54
Kolega ma rację Warton bije jak narazie wszystkie topniki. Będę próbować jeszcze kester-a zobaczymy co z niego wyjdzie. A jakich koledzy używacie topników w płynie?

#19 Re: Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET


przez eprom 23 listopada 2010, 16:50
Używałem przez pewien czas Wartona, topnik idealnie nadaje się do BGA, obecnie używam Interfluxa, według mnie praktycznie ten sam topnik, kolor, konsystencja, skuteczność ale mimo wszystko interesuje mnie ten rosyjski (znając możliwości rusków), chyba zaryzykuję i kupię z czystej ciekawości, najwyżej zostanie do lutowania przewodów.

#20 Re: Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET


przez kamil198405 11 grudnia 2010, 13:58
Topnik przeszedł dokładne testy i powiem tak. Można pracować bez maski pomimo iż kopci to nie podrażnia dróg oddechowych i nie ma się po nim zawrotów głowy nie wiadomo co się dzieję w płucach. Do smd bezołowiowego jak i ołowiowego nadaje się ale raczej tam gdzie mamy możliwość zmyć pozostałości. Cóż wykorzysta się do wylutu uszkodzonych gniazd. Mam jeszcze jedno pytanie czy topnik w płynie sprzedawany w renex-ie nadaje się do bga?. Dokładnie KE-952S oraz KE-959-T z góry dziękuję za opinie

Re: Topnik lutowniczy / pasta do BGA SMD 50g BET


przez Google Adsense [BOT] 11 grudnia 2010, 13:58
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.