English Polski Русский Slovenščina
Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów (ani linkowanie do nich na inne witryny), a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Samsung LE37C579J1S płyta BN41-01331B - restartuje się po godzinie pracy


przez dancych 23 sierpnia 2019, 11:30
Dzień dobry,

Mam TV jak w temacie. Płyta główna BN41-01331B. Telewizor ma bardzo dziwne objawy. Mianowicie:

Po dłuższym postoju tv pracuje normalnie max 1h. Po tym czasie wyłącza się i następują cykliczne restarty do momentu odłączenia od zasilania. Niekiedy podczas restartów zaskoczy i działa przez jakiś czas. Jak mu się da odpocząć to koło się zamyka. Tak jakby coś się przegrzewało i odłączało zasilanie. Co zostało zrobione:

-wymienione wszystkie filtry w zasilaczu
-podstawiony 100% sprawny inwerter (na poprzednim trafo miały różne opory)
-rozebrano tv i sprawdzono każdą świetlówkę
-poszukiwania zawęziłem do płyty głównej i zasilacza, gdyż przy odłączonej płytce tcon również występują restarty.

Dodatkowo:
TV włącza się automatycznie po wpięciu wtyczki do gniazdka
Proces uruchamiania wygląda następująco:
-przycisk power-zaswieca się backlight-następuje zwiększenie podswietlenia(nie wiem chyba to jakiś test świetlówek)-podswietlenie wraca do "normalnego" poziomu-restart

Proszę o jakieś wskazówki co jeszcze mogę sprawdzić. Zasilacz podaje prawidłowe napięcia wszak tv działa przez max 1h.

Re: Samsung LE37C579J1S płyta BN41-01331B - restartuje się po godzinie pracy


przez Google Adsense [BOT] 23 sierpnia 2019, 11:30

#2 Re: Samsung LE37C579J1S Płyta BN41-01331B


przez Vogelek23 23 sierpnia 2019, 20:34
Odwrócona do góry dnem puszka ze sprężonym powietrzem, rozpylanym na płytę (najpierw główną, bo zasilacz należy traktować ostrożniej) być może da odpowiedź w kwestii przegrzewania się jakiegoś elementu. W dziale SZKOLENIA jest opis tzw. próby zwarciowej (śnieg), która doskonale sprawdza się zarówno przy wykrywaniu przegrzewających się elementów, jak też i uszkodzeń mechanicznych (np. mikropęknięcia elementów lub połączeń). W tym przypadku sugerowałbym punktowe "zaśnieżanie" płyty - wtedy łatwiej będzie zlokalizować potencjalnie uszkodzony element i znacznie zawęzić obszar poszukiwań.

W przypadku zasilacza, należałoby zmierzyć temperatury kluczowych elementów (trafa, klucze, diody, rezystory mocy i dławiki) kamerką termowizyjną (lub w przypadku braku takowej, pirometrem). W ten sposób można szybko i "bezdotykowo" wykryć wszelkie anomalie termiczne.

#3 Re: Samsung LE37C579J1S Płyta BN41-01331B


przez xamledyD 23 sierpnia 2019, 20:38
Witam.
Jak TV zacznie się restartować, odłącz zasilanie i "zamroź" pamięć NAND na płycie głównej zamrażaczem lub (jak sugeruje powyżej Kolega Vogelek23) sprężonym powietrzem z puszki obróconej dnem do góry, po czym sprawdź czy zachowanie telewizora zmieni się.
Pozdrawiam

#4 Re: Samsung LE37C579J1S Płyta BN41-01331B


przez dancych 5 września 2019, 10:19
Sytuacja nie zmieniła się po zamrożeniu pamięci. Genralnie ciężko jest to ustalić bo tv chodzi np. 1h i potem się wyłącza i restartuje i nawet bez chłodzenia i zamrażania czegokolwiek za którymś razem zaskoczy sam. Gorące są:
-procek
-ram
-jakies tranzystory przy wtyczce z zasilacza.

Co zrobiłem?

- zamontowałem na procek chłodzenie od laptopa (3.3V wziąłem z płyty głównej)
-zamontowałem 12v wentylator na ram i większą część płyty (zasilanie z wtyczki zasilacza)

Teraz testuję i od 40 min się nie wyłączył ale już było tak, że spróbowałem go wyłączyć z przycisku i wtedy nie wyłączył się tylko zrestartował ale załączył się i działał i można go było wyłączyć normalnie i włączyć. Teraz trwa test obciążeniowy jasnym obrazem. Czy to może być faktycznie pamięć nand? Gdzie można dostać już zaprogramowaną?

#5 Re: Samsung LE37C579J1S Płyta BN41-01331B


przez Vogelek23 5 września 2019, 20:15
dancych napisał(a):- zamontowałem na procek chłodzenie od laptopa (3.3V wziąłem z płyty głównej)
A to procesor nie miał zamontowanego radiatora?

Obrazek

#6 Re: Samsung LE37C579J1S płyta BN41-01331B - restartuje się po godzinie pracy


przez dancych 6 września 2019, 10:19
Miał, ale mimo to ten radiator był bardzo gorący. Zrobiłem to w celach diagnostycznych. Dla mnie jest to bardzo dziwna sytuacja wszak telewizor działa normalnie do pewnego momentu. Po jakimś czasie się wyłącza i restartuje i nawet bez mojej ingerencji za jakiś czas na jakiś czas zaskakuje. Wszystkie napięcia są obecne w prawidłowych wartościach. Nic szczególnie się nie grzeje.

Aktualnie nadal się tak dzieje mimo poprawionego chłodzenia na procu i innych komponentach które go w ogóle nie miały.

#7 Re: Samsung LE37C579J1S płyta BN41-01331B - restartuje się po godzinie pracy


przez Vogelek23 6 września 2019, 22:36
Przelutuj procesor (a najlepiej to zrób mu pełny reballing). Mam podejrzenia, że problemy z połączeniami pod układem skutkują zarówno niestabilną pracą, jak i właśnie przegrzewaniem tego układu.

Re: Samsung LE37C579J1S płyta BN41-01331B - restartuje się po godzinie pracy


przez Google Adsense [BOT] 6 września 2019, 22:36

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.