• Samsung LE37C579J1S płyta BN41-01331B - restartuje się po godzinie pracy

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Samsung LE37C579J1S płyta BN41-01331B - restartuje się po godzinie pracy


przez dancych 23 sierpnia 2019, 10:30
Dzień dobry,

Mam TV jak w temacie. Płyta główna BN41-01331B. Telewizor ma bardzo dziwne objawy. Mianowicie:

Po dłuższym postoju tv pracuje normalnie max 1h. Po tym czasie wyłącza się i następują cykliczne restarty do momentu odłączenia od zasilania. Niekiedy podczas restartów zaskoczy i działa przez jakiś czas. Jak mu się da odpocząć to koło się zamyka. Tak jakby coś się przegrzewało i odłączało zasilanie. Co zostało zrobione:

-wymienione wszystkie filtry w zasilaczu
-podstawiony 100% sprawny inwerter (na poprzednim trafo miały różne opory)
-rozebrano tv i sprawdzono każdą świetlówkę
-poszukiwania zawęziłem do płyty głównej i zasilacza, gdyż przy odłączonej płytce tcon również występują restarty.

Dodatkowo:
TV włącza się automatycznie po wpięciu wtyczki do gniazdka
Proces uruchamiania wygląda następująco:
-przycisk power-zaswieca się backlight-następuje zwiększenie podswietlenia(nie wiem chyba to jakiś test świetlówek)-podswietlenie wraca do "normalnego" poziomu-restart

Proszę o jakieś wskazówki co jeszcze mogę sprawdzić. Zasilacz podaje prawidłowe napięcia wszak tv działa przez max 1h.

Re: Samsung LE37C579J1S płyta BN41-01331B - restartuje się po godzinie pracy


przez Google Adsense [BOT] 23 sierpnia 2019, 10:30

#2 Re: Samsung LE37C579J1S Płyta BN41-01331B


przez Vogelek23 23 sierpnia 2019, 19:34
Odwrócona do góry dnem puszka ze sprężonym powietrzem, rozpylanym na płytę (najpierw główną, bo zasilacz należy traktować ostrożniej) być może da odpowiedź w kwestii przegrzewania się jakiegoś elementu. W dziale SZKOLENIA jest opis tzw. próby zwarciowej (śnieg), która doskonale sprawdza się zarówno przy wykrywaniu przegrzewających się elementów, jak też i uszkodzeń mechanicznych (np. mikropęknięcia elementów lub połączeń). W tym przypadku sugerowałbym punktowe "zaśnieżanie" płyty - wtedy łatwiej będzie zlokalizować potencjalnie uszkodzony element i znacznie zawęzić obszar poszukiwań.

W przypadku zasilacza, należałoby zmierzyć temperatury kluczowych elementów (trafa, klucze, diody, rezystory mocy i dławiki) kamerką termowizyjną (lub w przypadku braku takowej, pirometrem). W ten sposób można szybko i "bezdotykowo" wykryć wszelkie anomalie termiczne.

#3 Re: Samsung LE37C579J1S Płyta BN41-01331B


przez xamledyD 23 sierpnia 2019, 19:38
Witam.
Jak TV zacznie się restartować, odłącz zasilanie i "zamroź" pamięć NAND na płycie głównej zamrażaczem lub (jak sugeruje powyżej Kolega Vogelek23) sprężonym powietrzem z puszki obróconej dnem do góry, po czym sprawdź czy zachowanie telewizora zmieni się.
Pozdrawiam

#4 Re: Samsung LE37C579J1S Płyta BN41-01331B


przez dancych 5 września 2019, 09:19
Sytuacja nie zmieniła się po zamrożeniu pamięci. Genralnie ciężko jest to ustalić bo tv chodzi np. 1h i potem się wyłącza i restartuje i nawet bez chłodzenia i zamrażania czegokolwiek za którymś razem zaskoczy sam. Gorące są:
-procek
-ram
-jakies tranzystory przy wtyczce z zasilacza.

Co zrobiłem?

- zamontowałem na procek chłodzenie od laptopa (3.3V wziąłem z płyty głównej)
-zamontowałem 12v wentylator na ram i większą część płyty (zasilanie z wtyczki zasilacza)

Teraz testuję i od 40 min się nie wyłączył ale już było tak, że spróbowałem go wyłączyć z przycisku i wtedy nie wyłączył się tylko zrestartował ale załączył się i działał i można go było wyłączyć normalnie i włączyć. Teraz trwa test obciążeniowy jasnym obrazem. Czy to może być faktycznie pamięć nand? Gdzie można dostać już zaprogramowaną?

#5 Re: Samsung LE37C579J1S Płyta BN41-01331B


przez Vogelek23 5 września 2019, 19:15
dancych napisał(a):- zamontowałem na procek chłodzenie od laptopa (3.3V wziąłem z płyty głównej)
A to procesor nie miał zamontowanego radiatora?

Obrazek

#6 Re: Samsung LE37C579J1S płyta BN41-01331B - restartuje się po godzinie pracy


przez dancych 6 września 2019, 09:19
Miał, ale mimo to ten radiator był bardzo gorący. Zrobiłem to w celach diagnostycznych. Dla mnie jest to bardzo dziwna sytuacja wszak telewizor działa normalnie do pewnego momentu. Po jakimś czasie się wyłącza i restartuje i nawet bez mojej ingerencji za jakiś czas na jakiś czas zaskakuje. Wszystkie napięcia są obecne w prawidłowych wartościach. Nic szczególnie się nie grzeje.

Aktualnie nadal się tak dzieje mimo poprawionego chłodzenia na procu i innych komponentach które go w ogóle nie miały.

#7 Re: Samsung LE37C579J1S płyta BN41-01331B - restartuje się po godzinie pracy


przez Vogelek23 6 września 2019, 21:36
Przelutuj procesor (a najlepiej to zrób mu pełny reballing). Mam podejrzenia, że problemy z połączeniami pod układem skutkują zarówno niestabilną pracą, jak i właśnie przegrzewaniem tego układu.

Re: Samsung LE37C579J1S płyta BN41-01331B - restartuje się po godzinie pracy


przez Google Adsense [BOT] 6 września 2019, 21:36
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.