FORUMDESC_SANDBOX

#1 Problemy z działaniem klawiatury w laptopach - możliwe przyczyny

przez luxor15 6 sierpnia 2018, 19:04
Od jakiegoś czasu zastanawiam się jaki może być powód że klawiatura w laptopie nie działa poprawnie - chodzi mi o konkretnie przypadek gdzie naciskamy klawisz i brak jest reakcji bądź wciśnięty przycisk wywołuje funkcję innego klawisza, a na klawiaturze na USB wszystko działa poprawnie. Oczywiście odrzucam przypadek gdzie winna jest sama klawiatura. Ostatnio takie lapki na rozbiórki trafiają mi się coraz częściej i chciałbym spróbować coś z tym podziałać i zdobyć jakieś nowe doświadczenie. Ostatnie przypadki to dwa Samsungi: 300V5A i 300E7A. Oczywiście podstawiałem sprawne klawy i bez zmian. Jedyne co przychodzi mi do głowy to PCH, ale czy coś jeszcze może powodować taką kolej rzeczy?

Re: Problemy z działaniem klawiatury w laptopach - możliwe przyczyny

przez Google Adsense [BOT] 6 sierpnia 2018, 19:04

#2 Re: Problemy z działaniem klawiatury w laptopach - możliwe przyczyny

przez xamledyD 6 sierpnia 2018, 19:40
Witam.
luxor15 napisał(a):Jedyne co przychodzi mi do głowy to PCH, ale czy coś jeszcze może powodować taką kolej rzeczy?

Przeanalizuj ścieżki idące od złącza klawiatury do EC (dla NP300E7A EC to MEC1310-NU) - pomocny będzie schemat sprawdzanej platformy. Sprawdź rezystancje do masy na nich, ewentualnie podmień EC na inny. Od tych czynności warto zacząć diagnostykę w takim przypadku.
Pozdrawiam

#3 Re: Problemy z działaniem klawiatury w laptopach - możliwe przyczyny

przez perpuchaty 7 sierpnia 2018, 08:30
Jeżeli na nowej klawiaturze przekłamania liter są identyczne, sugeruje wypiąć matrycę i sprawdzić czy bez matrycy na zewnętrznym monitorze przekłamania dalej występują.

#4 Re: Problemy z działaniem klawiatury w laptopach - możliwe przyczyny

przez luxor15 12 sierpnia 2018, 15:43
Przekłamania są identyczne. Testy przeprowadzałem na monitorze zewnętrznym, a płyta podłączona na pajączka (tylko procek, chłodzenie, włącznik, ram, myszka na usb oraz klawiatura). Żadnej zmiany.

W każdym razie dzięki za wskazówki. Jak znajdzie się luźniejszy dzień to się pobawię i jak będą jakieś efekty to na pewno podzielę się przemyśleniami :)

#5 Re: Problemy z działaniem klawiatury w laptopach - możliwe przyczyny

przez Vogelek23 13 sierpnia 2018, 08:51
Czy wsady BIOS/EC też próbowałeś programować? Wszak klawiatura jest obsługiwana przez EC/KBC, który to z punktu widzenia sprzętu jest zwykłym mikrokontrolerem, jak np. ATmega czy PIC, tylko nieco bardziej wyspecjalizowanym - a jako taki potrzebuje do działania sprawnego programu (firmware).

#6 Re: Problemy z działaniem klawiatury w laptopach - możliwe przyczyny

przez luxor15 14 sierpnia 2018, 08:25
Nie, wsadów nie ruszałem i nawet nie pomyślałem że to one mogłyby powodować takie problemy skoro na zewnętrznej klawiaturze jest ok. Sprawdzę w takim razie i ten trop.

Re: Re: Problemy z działaniem klawiatury w laptopach - możliwe przyczyny

przez Google Adsense [BOT] 14 sierpnia 2018, 08:25

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszystkie opublikowane na tej stronie znaki towarowe i handlowe oraz nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli,
są rozpowszechniane zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.