Zasady działu: Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu
- Tytuł wątku powinien zawierać pełny model nośnika oraz skrótowy opis problemu.
- Treść wątku powinna zawierać dokładny opis problemu, co zostało zrobione, wyniki tych działań oraz sformułowane zapytanie.
- Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
- Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
Re: Knoppix - montowanie kopii posektorowej BIN
przez Google Adsense [BOT] • 3 września 2024, 11:00
Sprawdź zawartość obrazu - przede wszystkim, czy nie jest wypełniony samymi zerami. Jeśli masz uszkodzone struktury logiczne, podmontowanie obrazu nic Ci nie da. Wrzuć na forum pierwsze i ostatnie 34 sektory tego obrazu. Możesz też otworzyć i przeskanować ten obraz w DMDE - to też może dać Ci odpowiedź, czy coś się da z tego wyciągnąć.
Patrząc na tę zawartość nie mogę nie zapytać o szyfrowanie...i to nie Bitlocker, czy coś podobnego, a szyfrowanie na poziomie całego dysku. Dobra wiadomość jest taka, że obraz nie jest wyzerowany, tzn. dane (przynajmniej w teorii) wciąż są do uratowania. Zła wiadomość jest taka, że nie wiem, czy wiemy, czym ten dysk mógł być zaszyfrowany. Alternatywną odpowiedzią o przyczynę takiej, a nie innej zawartości obrazu może być zaśmiecenie losową zawartością, ale jest to mało prawdopodobne na przestrzeni całego dysku. Jeszcze inny wariant, to głęboka degradacja układów NANDowych skutkująca bardzo dużą liczbą błędów bitowych - ale taka degradacja powinna wcześniej doprowadzić do ugrobienia dysku jako urządzenia, więc to też wstępnie traktujemy jako mało prawdopodobną możliwość.
Jak klient przyszedł to pierwsze o co spytałem to, czy dysk jest zaszyfrowany. Klient powiedział, że nie wie... co mnie z resztą nie zdziwiło - niepierwszy taki przypadek.
Jeżeli dysk jest zaszyfrowany to po zabawie, ale skoro piszesz, że dane są do uratowanie to jak się do tego dobrać?
To dlatego dane na dysku wyglądają jak jedna masa jednolitych śmieci? I dlatego też nie można rozróżnić sektora rozruchowego itp.?
Jeżeli dysk jest zaszyfrowany to po zabawie, ale skoro piszesz, że dane są do uratowanie to jak się do tego dobrać?
szyfrowanie na poziomie całego dysku
To dlatego dane na dysku wyglądają jak jedna masa jednolitych śmieci? I dlatego też nie można rozróżnić sektora rozruchowego itp.?
luielektr napisał(a):To dlatego dane na dysku wyglądają jak jedna masa jednolitych śmieci? I dlatego też nie można rozróżnić sektora rozruchowego itp.?- tak. Musimy wiedzieć, czym to zostało zaszyfrowane (na pewno nic z cryptolockerów - one szyfrują nagłówki "użytecznych" plików nie ruszając systemowych, czasem też wyrywają dziury w środku większych plików, np. baz danych) i mieć klucz szyfrujący. Bez tego zadanie jest rozwiązywalne w sensie matematycznym, ale nie praktycznym. Jeśli klient nie wiedział, że dysk został zaszyfrowany, to prawdopodobnie polegniemy na podstawowych informacjach niezbędnych, by w ogóle ugryźć temat. Trzymamy się wersji o szyfrowaniu, bo prawdopodobieństwo innej przyczyny właśnie takiej zawartości dysku jest śladowe.
Kto przegląda forum
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości
_______________________________Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.