• Adapter: USB-C<>DisplayPort vs TB3<>DisplayPort

Dieses Thema ist als ARCHIV markiert. Antworten Sie nur, wenn Ihre Nachricht eine Lösung enthält (Allgemeine Geschäftsbedingungen, 12.1)

#1 Adapter: USB-C<>DisplayPort vs TB3<>DisplayPort


von qba 21 Dezember 2021, 17:32
Hej,
potrzebuję podłączyć monitor DELL S3422DWG (UW-QHD 3440 × 1440 144Hz) poprzez DisplayPort do Laptopa DELL XPS 15 9560, który ma USB-C zintegrowane z Thunderbolt3. Z tego co wyczytałem Laptop ten ma DP w wersji 1.2, ale nie ma bezpośrednio wyjścia DP tylko jest one dostępne przez port USB-C. Zastanawiam sie, czy na tym laptopie da się uruchomić AMD FreeSync Premium Pro - który jest wspierany przez Monitor? Teraz pytanie jaki adapter wybrać czy USB-C na DisplayPort, czy Thunderbolt3 na Displayport?
Zagłębiłem się w temat działania i budowy portu USB Typu C i dowiedziałem się, że posiada (między innymi) 4 linie transmisyjne które mogą pracować w alternatywnych trybach zwanych Alt Mode. I tak np. od 1 do 4 linii może być używane do alternatywnego trybu zwanego "DisplayPort Alternate Mode" lub "Thunderbolt Alternate Mode". Co ciekawe USB-C może ale nie musi wsiperać tych trybów - zależy od implementacji w urządzeniu.
I teraz to co udalo mi sie wyczytac to, że urządzenia peryferyjne najczęściej łączą się przez „Tryb alternatywny DisplayPort”, podczas gdy niektóre stacje dokujące tunelują DisplayPort przez Thunderbolt. I kontroler Thunderbolt może wysyłać sygnały DisplayPort bezpośrednio w „Trybie alternatywnym DisplayPort” lub enkapsulować w Thunderbolt w „Trybie alternatywnym Thunderbolt” - jak robią to ponoć niektóre stacje dokujące TB3.
Teraz pytanie którą przejściówkę wybrać? Wiem, że w tym laptopie przez to, że ma dwia karty graficzne - Intel oraz GeForce® GTX 1050, jest jakiś problem z pełnym wsparciem zewnętrznych minitorów.. i GSync/FreeSync. Czy któraś z tych przejściówek wymaga jakiegoś dodatkowego "narzutu" przetwarzania sygnału, albo któraś zapewnia więcej opcji?

Na tą chwilę monitor mam podłączony przez stację dokującą Dell WD15 (K17A) oraz HDMI i obsługuje pełną rozdzielczość monitora, ale nie wiem jak z częstotliwością odświeżania;/
Który adapter lepiej wybrać, czy faktycznie działają na innych protokołach? czy działają na tym samym "kanale/połączeniu" a tylko producenci różnie je nazwali?

Re: Adapter: USB-C<>DisplayPort vs TB3<>DisplayPort


von Google Adsense [BOT] 21 Dezember 2021, 17:32

#2 Re: Adapter: USB-C<>DisplayPort vs TB3<>DisplayPort


von qba 8 Januar 2022, 20:17
Wygląda na to, że kabelek USB Typ-C => DP musi być aktywny "USB-C to DP cables must include logic to support USB PD and DP connection detect protocols."
Jedynie w przypadku kiedy mamy obydwa urządzenia: żródło syngału i odbiornik ze złączem USB-C/Thunderbolt3 kabelek może być pasywny.

Co ciekawe podobnie jak w przypadku HDMI wersjonowanie kabli wersją standardu (1.2, 1.4, 2.0) jest nieprawidłowe i tak dla kabli DisplayPort certyfikowane standardy to:
- RBR DisplayPort Cable,
- Standard DisplayPort Cable,
- DP8K DisplayPort Cable.

Oczywiście były one wprowadzane wraz z kolejnymi standardami DP, ale dla kabli prawidłowe oznaczenia transmisji dla jednej linii DisplayPort to: RBR, HBR, HBR2, HBR3.

Jakby ktoś potrzebował coś więcej na ten temat:
[Wiki]DisplayPort: Cables and connectors - wspominaja tutaj, zę TB3 może wspierać do 8-linni DP, podczas gdy USB-C wspiera chyba max 4linie, tu widze dopiero różnicę..
https://www.displayport.org/ - tu mozna znalezc certyfikowane kabelki
https://www.vesa.org/wp-content/uploads ... final4.pdf

#3 Re: Adapter: USB-C<>DisplayPort vs TB3<>DisplayPort


von qba 14 Januar 2022, 09:27
Dla potomnych w ramach ciekawostki:
Specyfikacja Monitora DELL S3422DWG jasno przedstawia:
WQHD 3440 x 1440 (DisplayPort 1.4: 144 Hz, HDMI 2.0: 100 Hz)
i teraz korzystając z kalkulatora "DataRate" dla monitora o parametrach 3440x1440 144hz .. otrzymuję, że wymagana prędkość transmisji danych to: 18.77 Gbit/s.
Ze specyfikacji DisplayPort wynika, że przewody zgodne ze standardem HBR2 (wprowadzonym z Displayport 1.2) mają "przepustowość" 4 × 5.40 Gbit/s = 21.60 Gbit/s bandwidth (data rate of 17.28 Gbit/s or 2.16 GB/s)
czyli mniejszą niż wymaga monitor do osiągnięcia pełnej wydajności. Dlatego przewód powinien być zgodny z HBR3 (wprowadzony zDP 1.4) 4 × 8.10 Gbit/s = 32.40 Gbit/s bandwidth (data rate of 25.92 Gbit/s or 3.24 GB/s).

Re: Adapter: USB-C<>DisplayPort vs TB3<>DisplayPort


von Google Adsense [BOT] 14 Januar 2022, 09:27
Dieses Thema ist als ARCHIV markiert. Antworten Sie nur, wenn Ihre Nachricht eine Lösung enthält (Allgemeine Geschäftsbedingungen, 12.1)

Wer ist online?

Mitglieder in diesem Forum: 0 Mitglieder und 0 Gäste

_______________________________
Alle Rechte vorbehalten. Das unerlaubte Kopieren des Inhalts dieser Website oder eines Teils davon ist strengstens untersagt.
Alle auf dieser Website veröffentlichten Marken, Markennamen, Produkte oder Dienstleistungen gehören ihren gesetzlichen Eigentümern, sind urheberrechtlich geschützt und werden nur zu Informationszwecken verwendet.