• RT809F + adapter 1,8V nie rozpoznaje ID pamięci

Forumsregeln:Die Forumsregeln lesen

  1. Der Thementitel sollte die kurze Beschreibung des Problems enthalten
  2. Die Themenmeldung sollte die ausführliche Problembeschreibung und auch die Frage enthalten.
  3. Es ist nicht gestattet, Anhänge mit der vollständigen Dokumentation oder BIOS-Datei zu veröffentlichen oder auf Websites von Drittanbietern zu verlinken, die solche Dateien hosten. Es darf nur der kleine Teil der Dokumentation (bis zu einer Seite pro Beitrag) gepostet werden.
  4. Sie können pro Thema nur ein Problem beschreiben. Für jedes andere Problem sollten Sie ein neues Thema eröffnen.
  5. Es ist strengstens untersagt, nach Dokumentationen oder BIOS-Dateien zu fragen. Für solche Anfragen nutzen Sie bitte das DOKUMENTATION UND BIOS/EFI ANFRAGE Unterforum.

#1 RT809F + adapter 1,8V nie rozpoznaje ID pamięci


von muchamm 16 September 2021, 21:00
Cześć.
Taki zestaw RT809F + adapter 1,8V + oprogramowanie 20210410 przy próbie odczytu i zapisu 25Q64FWIG wyrzuca błędy z ID np: "Chip ID selected does not match the current ID", przy czym: "Chip pins contact is detected OK."
Wybierałem różne rodzaje W25Q64FW_1.8V, ale nic się nie zmieniło.
Czy Ktoś miał może podobne problemy z adapterem 1,8V?
Pozdrawiam.

Re: RT809F + adapter 1,8V nie rozpoznaje ID pamięci


von Google Adsense [BOT] 16 September 2021, 21:00

#2 Re: RT809F + adapter 1,8V nie rozpoznaje ID pamięci


von muchamm 18 September 2021, 08:33
Cześć.
Znalazłem u siebie pamięć 25Q64FW... w obudowie SO8 200 włożyłem w podstawkę i uzyskałem ten sam efekt (czyli błędy odczytu ID). To powoduje, że programator niby czyta układ (po przyciśnięciu ignoruj przy komunikacie błędu ID) , ale bufor pozostaje pusty.
Doczytałem się, że Ktoś ryzykował i programował pamięć 1.8V bezpośrednio w programatorze 3,3V, pominąłem więc adapter i układ został rozpoznany, coś nawet z niego odczytałem. Nie chcę jednak ryzykować z układem z urządzenia.
Adapter jest wykonany na układzie SN74ALVC164245, wszystkie połączenia (ew. zimne luty) sprawdziłem, jednak nic to nie dało.
Pozdrawiam.

#3 Re: RT809F + adapter 1,8V nie rozpoznaje ID pamięci


von matic 18 September 2021, 12:18
Hello!

You can build a simple version of the 1.8V adapter (schematic below) and try to program the chip using it.
Bild
You can also use any other 1.8V LDO regulator, and also different diodes, but they must be a schottky type.

#4 Re: RT809F + adapter 1,8V nie rozpoznaje ID pamięci


von muchamm 18 September 2021, 17:39
Cześć.
Dzięki za podpowiedź.
Myślałem już nad takim układem, znalazłem nawet schemat, gdzie pin DO (2) programowanego układu (wejście na programator) jest podciągane do 3,3V przez układ 2 tranzystorów BC547.
Jednak mam jeszcze inne pytanie: czy tym adapterem mogę bezpiecznie zaprogramować pamięć w układzie (na płycie urządzenia)?
Pamięć znajduje się w takim miejscu, że bardzo ciężko ją odlutować bez uszkodzeń na płycie (obok złącza od taśmy, itp). Ponadto piny jakie mam dostępne na płycie w postaci pól lutowniczych to CS (1), DO (2), CLK (6) i DIO (5). Brak natomiast pól lutowniczych do WP (3) i HLD (7).
Pozdrawiam.

#5 Re: RT809F + adapter 1,8V nie rozpoznaje ID pamięci


von matic 18 September 2021, 18:51
muchamm hat geschrieben:Jednak mam jeszcze inne pytanie: czy tym adapterem mogę bezpiecznie zaprogramować pamięć w układzie (na płycie urządzenia)?
The maximum voltage that appear on the pins of BIOS chip is about 2 - 2.1V with this adapter. I don't know if that voltage is safe for other components on the board, but I wouldn't risk in your place.
However, I can say that I've already programmed the BIOS chip with this circuit (chip itself removed from the board) on TL866 programmer. The chip survived and was successfully programmed.

muchamm hat geschrieben:Pamięć znajduje się w takim miejscu, że bardzo ciężko ją odlutować bez uszkodzeń na płycie (obok złącza od taśmy, itp). Ponadto piny jakie mam dostępne na płycie w postaci pól lutowniczych to CS (1), DO (2), CLK (6) i DIO (5). Brak natomiast pól lutowniczych do WP (3) i HLD (7).
Pozdrawiam.
In this case you can protect the sensitive components in surroundings with kapton and aluminium tape and preheat the board from the bottom side of BIOS chip. It is also helps to solder the pins of BIOS chip with a leaded solder first (because it has a lower temperature melting point).
For programming, it is always best to remove the chip from the board, because other components on the board may disturb the programmer.

#6 Re: RT809F + adapter 1,8V nie rozpoznaje ID pamięci  [GELÖST]


von muchamm 19 September 2021, 20:53
Cześć.
Już prawie miałem gotowy układ ze schematu, ale znalazłem rozwiązanie mojego problemu.
Okazuje się, że chińczyk źle wlutował układ SN74ALVC164245 (niby zgodnie z rysunkiem na na płytce, ale może płytka jest przygotowana pod inny układ?). Po poprawnym jego umieszczeniu i dopasowaniu sygnałów DIR i OE adapter zaczął działać.
RT809F zaczął wykrywać, czytać, zapisywać i weryfikować pamięci podłączone przez adapter.
Dzięki Koledze matic za zainteresowanie.
Pozdrawiam.

Re: RT809F + adapter 1,8V nie rozpoznaje ID pamięci  [GELÖST]


von Google Adsense [BOT] 19 September 2021, 20:53

Wer ist online?

Mitglieder in diesem Forum: 0 Mitglieder und 11 Gäste

_______________________________
Alle Rechte vorbehalten. Das unerlaubte Kopieren des Inhalts dieser Website oder eines Teils davon ist strengstens untersagt.
Alle auf dieser Website veröffentlichten Marken, Markennamen, Produkte oder Dienstleistungen gehören ihren gesetzlichen Eigentümern, sind urheberrechtlich geschützt und werden nur zu Informationszwecken verwendet.