• Acer Aspire 5742g płyta LA-5893P - nie ładuje baterii, nie działa z zasilacza

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Acer Aspire 5742g płyta LA-5893P - nie ładuje baterii, nie działa z zasilacza


przez fixnoob1 3 lutego 2021, 15:22
Laptop Acer Aspire 5742g
model płyty: La-5893P rev 1.0
PCH: BD82HM55
GPU: N11P-GE-A1
KBC: ene KB926QF D3

Sprzęt uruchamia się, daje obraz tylko przy wpiętej baterii, ale jej nie ładuje.
Odpala gdy włożona jest Sama bateria, oraz bateria + zasilacz (pobiera wtedy prąd z zasilacza, ale baterii nie ładuje, pomarańczowa dioda nie świeci).
Na samym zasilaczu - brak reakcji na przycisk. Przetwornice 3.3/5V startują. Tranzystory PQ51,52,53 sprawne.
Napięcia na PU18 przy wpiętym tylko zasilaczu: (drobnicę sprawdziłem z BV i schematem - rezystory są OK)
1 = 3.2V
2= 3.28V
3= 3.6V
4= 0V
5 = 9V
6= 3.28V
7= 5.24V
8 = 18,7V
Napięcie na włączniku = 3.12V. Eprom przy KBC przeprogramowałem wsadem z forum.

Napięcia na chargerze (PU17 ISL6251):
2 = 0.35V
7 = 0.32V (napięcie "pływa" - pojawia się i znika)
17 = 19.2V
18= 19.2V
pozostałe 0V.

Proszę o pomoc w naprawie :)

Re: Acer Aspire 5742g płyta LA-5893P - nie ładuje baterii, nie działa z zasilacza


przez Google Adsense [BOT] 3 lutego 2021, 15:22

#2 Re: Acer Aspire 5742g płyta LA-5893P - nie ładuje baterii, nie działa z zasilacza


przez Vogelek23 4 lutego 2021, 14:40
fixnoob1 napisał(a):Napięcia na chargerze (PU17 ISL6251):
(...)
pozostałe 0V
Charger jest wyłączony i nie jest zasilany, stąd brak ładowania. ISL6251 dostaje zasilanie 19V na n. 24 (DCIN) poprzez tranzystor PQ54 - zmierz napięcie do masy na bramce i drenie tego tranzystora (podłączony tylko zasilacz). Ponadto, z uwagi na to, że ten tranzystor jest załączany innym (PQ55) przy pomocy sygnałów FSTCHG i SUSP# (oba pochodzące z KBC), zmierz napięcia do masy na obu pinach cewki L32 i L33 (obie cewki oznaczone, więc łatwe do zlokalizowania przy KBC).

#3 Re: Acer Aspire 5742g płyta LA-5893P - nie ładuje baterii, nie działa z zasilacza


przez fixnoob1 15 lutego 2021, 11:05
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
PQ54: G = 19V, S=19.2V, D=0V

L33 = 0V (ta cewka ma zwarcie do masy)
L32 = 3.36V

PQ54, PQ55,PD10 są sprawne.
Czy dobrze rozumuję - po wciśnięciu przycisku PWR, KBC powinien wystawić 3V przez diodę PD10 na bazę tranzystora PQ55. U mnie tak się nie dzieje.
Czy to oznacza że mam uszkodzony KBC?

#4 Re: Acer Aspire 5742g płyta LA-5893P - nie ładuje baterii, nie działa z zasilacza


przez Vogelek23 15 lutego 2021, 20:08
Jaką masz rezystancję do masy na n. 116 kontrolera KBC (pomiar z całkowicie odłączonym zasilaniem)? Tutaj powinieneś mieć stan wysoki (ok. 3V) po podłączeniu zasilacza. Podane wyżej wyniki pomiarów na cewkach są OK, ale PQ54 jest wyłączony - a powinien być załączony sygnałem #SUSP.

#5 Re: Acer Aspire 5742g płyta LA-5893P - nie ładuje baterii, nie działa z zasilacza


przez fixnoob1 16 lutego 2021, 10:28
n. 116 kontrolera KBC =9.8kΩ
Po podłączeniu zasilacza nie pojawia się tam żadne napięcie.

na nodze 115 pojawia się 3.3V po wpięciu zasilacza.

Rozumiem że na poniższym schemacie "strzałka" w lewo oznacza sygnał wchodzący do kontrolera, a "strzałka w prawo" oznacza sygnał, który z kontrolera powinien wyjść?
Obrazek

Dziękuję za poświęcony czas, jestem osobą zaczynająca zabawę z naprawami płyt głównych, dlatego dopytuję :)

#6 Re: Acer Aspire 5742g płyta LA-5893P - nie ładuje baterii, nie działa z zasilacza


przez Vogelek23 16 lutego 2021, 13:30
fixnoob1 napisał(a):jestem osobą zaczynająca zabawę z naprawami płyt głównych, dlatego dopytuję
Trening czyni mistrza.

fixnoob1 napisał(a):Rozumiem że na poniższym schemacie "strzałka" w lewo oznacza sygnał wchodzący do kontrolera, a "strzałka w prawo" oznacza sygnał, który z kontrolera powinien wyjść?
Strzałka DO układu oznacza sygnał sterujący, strzałka OD układu oznacza sygnał wyjściowy. "W lewo" czy "w prawo" to pojęcie względne - po lewej stronie kontrolera na schemacie strzałki będą skierowane odwrotnie, niż po prawej ;)

fixnoob1 napisał(a):n. 116 kontrolera KBC =9.8kΩ
Po podłączeniu zasilacza nie pojawia się tam żadne napięcie.
To niedobrze. Możliwe zatem, że KBC jest uszkodzony.

#7 Re: Acer Aspire 5742g płyta LA-5893P - nie ładuje baterii, nie działa z zasilacza


przez fixnoob1 17 lutego 2021, 11:04
Wymieniłem kontroler KBC, niestety bez efektu - po wciśnięciu przycisku płyta dalej się nie uruchamia, brak sygnału 3 V na nodze 116 układu KBC :(

#8 Re: Acer Aspire 5742g płyta LA-5893P - nie ładuje baterii, nie działa z zasilacza


przez Vogelek23 17 lutego 2021, 13:20
Trywialne pytanie, ale czy programowałeś EC ROM (U31)?

#9 Re: Acer Aspire 5742g płyta LA-5893P - nie ładuje baterii, nie działa z zasilacza


przez fixnoob1 17 lutego 2021, 13:26
Tak, na samym początku.

#11 Re: Acer Aspire 5742g płyta LA-5893P - nie ładuje baterii, nie działa z zasilacza


przez fixnoob1 18 lutego 2021, 10:31
Nie mam żadnego napięcie na pinie: 89 KBC = 0V. (Podłączony tylko zasilacz, bez baterii)

Udało mi się zdobyć drugą taką płytę - startującą bez obrazu. Wstawiłem do niej mój stary KBC i płyta działa, więc KBC na pewno był sprawny. Zamieniłem teżU31 między płytami - i ta płyta startuje na moim. Więc wsad KBC też sprawny.
Nie mam na niej również napięcia na pinie 89 KBC.

#13 Re: Acer Aspire 5742g płyta LA-5893P - nie ładuje baterii, nie działa z zasilacza


przez fixnoob1 19 lutego 2021, 10:46
Done. After injcecting 3v on the base of PQ55, 19V disapperas from Collector of PQ55.

19V appears on pin 24 of PU17 (ISL6251AHAZ).

Board does not power on.

This is a terrible issue with this board :)

#15 Re: Acer Aspire 5742g płyta LA-5893P - nie ładuje baterii, nie działa z zasilacza


przez fixnoob1 19 lutego 2021, 18:25
With power supply only connected :
pin 89 = 0V
pin 116 = 0V

With power supply and battery conected:
pin 89 = 0V
pin 116 = 0V

With power supply and battery conected AFTER presing power switch: (board powers on, no charging, board shuts down when battery is removed)
pin 89 = 0V
pin 116 = 3V

To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.