• HP 250, LA-C701P rev:2.0, brak obrazu

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 HP 250, LA-C701P rev:2.0, brak obrazu


przez majkelmajk 25 marca 2020, 00:38
Witam Forum!

Płyta: AHL50 / ABL52 LA-C701P rev:2.0
CPU/Chipset: Intel Core i7-4510U / SR1EB
Grafika: tylko zintegrowana, Intel HD 4400
Matryca: eDP 1366x768
Model laptopa docelowego: HP 250 G4

Problem: Brak obrazu na matrycy laptopa.
    - Obraz przez HDMI działa bez problemów,
    - Brak napięcia +LCDVDD na złączu matrycy n.15 i n.16,
    - UG1 n.3 brak napięcia (ENVDD),
    - UG1 n.4 i n.5 napięcie 2.3V - wygląda mi na zaniżone, wg schematu jest to linia +3VS (inne napięcia w gałęzi +3VS mają 3.3V)
    - Testowałem dwie teoretycznie sprawne matryce i taśmy od HP 250 G4 - brak różnicy,
    - Testowałem z innym BIOSem (z przeniesieniem orginalnego ME regionu) - brak różnicy,
    - Używając zewnętrznego ekranu przez HDMI zauważyłem, że aplikacje pokazujące specyfikację komputera nie znajdują ekranu laptopa.

Dostałem samą płytę, którą próbuję uruchomić w laptopie HP 250 G4, który to pierwotnie miał identyczną płytę (różnice: rev:1.0, CPU Pentium 3825U i dodatkowy port VGA). Podejrzewam, że płyta, którą próbuję odpalić pochodzi z modelu HP 15-ac153sa (przynajmniej specyfikacja na stronie HP pasuje).
Może ma ktoś jakiś pomysł jak to rozwiązać?

Dodam tylko, że dopiero się uczę naprawiać elektronikę, jestem amatorem-hobbystą w tej dziedzinie i nie dysponuję pokaźnym doświadczeniem.

Re: HP 250, LA-C701P rev:2.0, brak obrazu


przez Google Adsense [BOT] 25 marca 2020, 00:38

#2 Re: HP 250, LA-C701P rev:2.0, brak obrazu


przez Vogelek23 25 marca 2020, 04:47
Jaką masz rezystancję na n. 3 oraz 5 układu UG1 (przy podłączonym ekranie)? Jakie masz napięcie na n. 4 i 5, gdy ekran jest odłączony? Skąd masz pewność, że w kadłubie HP 250 G4 masz matrycę eDP - jaki jest pełny model ekranu?

#3 Re: HP 250, LA-C701P rev:2.0, brak obrazu


przez majkelmajk 25 marca 2020, 16:33
Vogelek23 napisał(a):Jaką masz rezystancję na n. 3 oraz 5 układu UG1 (przy podłączonym ekranie)? Jakie masz napięcie na n. 4 i 5, gdy ekran jest odłączony?

Rezystancje z podłączoną matrycą:
- UG1 n. 3 [EN] : 34.1 kOhm
- UG1 n. 5 [IN]: 71.2 kOhm

Rezystancje z odłączoną matrycą:
- UG1 n. 3 [EN] : miliony Ohm
- UG1 n. 5 [IN]: 71.2 kOhm

Napięcia z odłączoną matrycą UG1 dla n. 4 i 5: 2.31V

Vogelek23 napisał(a):Skąd masz pewność, że w kadłubie HP 250 G4 masz matrycę eDP - jaki jest pełny model ekranu?

Wywnioskowałem to po braku układu translatora LVDS-EDP na obu płytach. Dla pewności sprawdziłem teraz co to za matryce: InnoLux N156BGE-E31, które mają podany rodzaj komunikacji eDP.

#4 Re: HP 250, LA-C701P rev:2.0, brak obrazu  [ROZWIĄZANY]


przez Vogelek23 26 marca 2020, 00:01
Wylutuj UG1 i ponów pomiar napięcia na padach 4 i 5 - jeśli nadal będziesz miał zaniżone napięcie, to masz uszkodzony laminat (PCB) i będziesz musiał doprowadzić +3VS z innego punktu (najlepiej kondensatora) przewodem. Jeśli napięcie wzrośnie do właściwych 3.3V, UG1 jest prawdopodobnie uszkodzony i wymaga wymiany. Może się zdarzyć, że po wymianie UG1 znów wrócisz do punktu wyjścia, czyli zaniżonego napięcia na wejściu UG1 - wtedy to na 100% masz usterkę w laminacie.

#5 Re: HP 250, LA-C701P rev:2.0, brak obrazu


przez majkelmajk 27 marca 2020, 09:23
@Vogelek23 Chylę czoła.
Ściągnając układ UG1 zauważyłem, że jest w okolicy pęknięcie laminatu wzdłuż szeregu przelotek na ścieżce +3VS. Po drugiej stronie płyty, w okolicy układu charger'a i gniazda baterii widać ślady, że ktoś na tej płycie wcześniej grzebał. Może ktoś przesadził z hot airem? Nie wiem.

Pociągnąłem zasilanie z przelotki JPHW3 i matryca działa. Wielkie dzięki za pomoc!

Re: HP 250, LA-C701P rev:2.0, brak obrazu


przez Google Adsense [BOT] 27 marca 2020, 09:23

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.