• Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się


przez lock99 14 stycznia 2020, 17:14
Płyta: ET 480 NM-B501 REV: 1.0
MEC 1653-BA1
Procesor: SR3LC
Grafika: N17-G1-A1
Witam,
Proszę Kolegów o pomoc w naprawie laptopa który się nie uruchamia (brak obrazu).
Laptop początkowo miał zwarty kondensator przy układzie U207(TPS65988) - zaznaczyłem go żółtym okręgiem. Po usunięciu tego kondensatora lapek się uruchamiał pojawiło się logo lenovo. Zostawiłem go na kolejny dzień. Postanowiłem jednak zamontować ten kondensator :frustry: , ten sprawny na dole ma pojemność 20uF, więc ten uszkodzony wymieniłem na 10uF (nie miałem 20uF). Nie wiem, czy to zbieg okoliczności, czy ten kondensator mu zaszkodził, bo po nocy już się przestał uruchamiać. :|
W tym momencie, po podpięciu zasilacza (jest oryginalny),bez wciskania klawisza zasilania płyta sama startuje, na mierniku mam przez 1 sekundę 5.5V i zaraz skacze na 19V. Mogę go wyłączyć przyciskiem zasilania.
Pobór prądu podpiętej samej płyty wynosi 0.32A, po podpięciu baterii zwiększa się do 2.2A.
Nie mogę znaleźć żadnego schematu ani BIOS-u do tej płyty głównej. Proszę Kolegów o pomoc w dalszej diagnozie.
Napięcia i rezystancje z cewek zaznaczyłem na zdjęciach.
Obrazek
Obrazek

Re: Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się


przez Google Adsense [BOT] 14 stycznia 2020, 17:14

#2 Re: Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się


przez adam4333 14 stycznia 2020, 22:04
lock99 napisał(a):Nie mogę znaleźć żadnego schematu ani BIOS-u do tej płyty głównej.

Co do BIOS załóż nowy temat w stosownym dziale a na pewno ktoś doda do bazy. Co do schematu to u nas na forum nie jest dostępny jeszcze ale w sieci jest do kupienia możesz to zrobić i dodać do naszej bazy, myślę ze zainwestowane pieniądze szybko się wrócą.

#3 Re: Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się


przez matic 14 stycznia 2020, 22:08
Check, if the RTC battery is okay (voltage on it should be 3V).
Measure the voltages to ground on all coils, when the laptop is turned off.

#4 Re: Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się


przez lock99 15 stycznia 2020, 12:31
matic napisał(a):Check, if the RTC battery is okay (voltage on it should be 3V).

3V
matic napisał(a):Measure the voltages to ground on all coils, when the laptop is turned off.

All coils have 0V. On the meter 19V 0.00A
This sound appears when I plug in the power supply and the laptop starts itself



Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

#5 Re: Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się


przez matic 15 stycznia 2020, 20:37
Check, if you get the same sound without RAM memory connected.

Also measure the power consumption (in mA) of the board, when the laptop is turned on without RAM memory connected.

#6 Re: Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się


przez lock99 16 stycznia 2020, 16:39
Yes. Without RAM is the same sound.
With and without RAM 0.32A.
Lenovo PC Diagnostics told me that code is "0001"
Reset error (platform reset not de-asserted)

#7 Re: Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się


przez matic 18 stycznia 2020, 16:35
Start with reflahing the BIOS chip. Don't forget to save the old dump.

#8 Re: Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się


przez lock99 29 stycznia 2020, 22:47
Przepraszam za przerwę ale nie miałem dostępu do naprawianego laptopa .
Przeprogramowałem BIOS (układy U15 i U49) wsadami z forum Vinafix, w paczce był również wsad do programowania EC. Mam programator Vertyanow ale nie bardzo wiem, jak mogę zaprogramować MEC1653-BA1 na tej płycie.
Sytuacja cały czas taka sama, po podpięciu zasilania, pobór prądu ustala się na 0,32A, grzeje się delikatnie mniejszy rdzeń układu SR3LC i słychać dzwięk który nagrałem.
Obrazek
Obrazek

#9 Re: Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się


przez matic 29 stycznia 2020, 23:29
Does the power consumption change, if you hold down the power button for a few seconds?

#10 Re: Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się


przez lock99 30 stycznia 2020, 23:36
After connecting the power supply, the laptop starts automatically. When it is activated, pressing the power key turns it off after 0.5 sec. Another press of the power key starts the laptop. When it's running, power consumption is 0.32A, when it's off 0.00A

#11 Re: Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się


przez matic 31 stycznia 2020, 19:49
Measure the voltage to ground on both pins of crystals Y3 and Y6 when the laptop is turned off.

#12 Re: Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się


przez lock99 31 stycznia 2020, 22:37
ObrazekObrazek

#13 Re: Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się


przez matic 1 lutego 2020, 14:27
The voltages seems ok.

Why you put the heatsink on small core of the APU hybrid? Is that core warm, when the laptop is turned off?

#14 Re: Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się


przez lock99 1 lutego 2020, 16:22
No, when it's off, power consumption is 0.00A, nothing is warm. When conect power cable, laptop autoself power on, power consumption is 0.32A. Small chip of hybrid is warm not hot. And sond like i post earlier. Try to program MEC1653-BA1?

#15 Re: Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się


przez matic 1 lutego 2020, 17:14
lock99 napisał(a):Try to program MEC1653-BA1?
Yes, try if you have an option. Don't forget to save the old dump.

#16 Re: Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się


przez lock99 12 lutego 2020, 23:35
Wracam jeszcze do tej płyty, chociaż mam jej już dosyć. Czy ktoś z Kolegów może mi podać wartość kondensatora który był w miejscu zaznaczonym żółtą strzałką. Okazał się pęknięty i przy próbie pomiaru rozpadł się w pół :frustry:
Zaprogramowałem dwie kości BIOS (U15 i U49) wsadem z forum Vinafix, nic to nie zmieniło więc wróciłem do oryginalnych wsadów . Teraz po podpięciu zasilania laptop tradycyjnie sam startuje, przez sekundę jest 2.7V potem przechodzi na 5V i tak zostaje, nie przechodzi na 20 :(. Jak zwykle grzeje się mniejszy rdzeń hybrydy.
Obrazek

#17 Re: Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się


przez clops35 13 lutego 2020, 01:08
lock99 napisał(a):Wracam jeszcze do tej płyty, chociaż mam jej już dosyć. Czy ktoś z Kolegów może mi podać wartość kondensatora który był w miejscu zaznaczonym żółtą strzałką. Okazał się pęknięty i przy próbie pomiaru rozpadł się w pół

Czy to na pewno kondensator a nie rezystor? Według datasheet układu n. 22
I2C port 3 serial data. Open-drain output. Tie pin to
I/O voltage through a 10-kΩ resistance when used.
Float pin when unused

Tutaj masz datasheet układu. Strona 4 pin I2C3_SDA (GPIO6)

#18 Re: Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się


przez Vogelek23 13 lutego 2020, 02:37
clops35 napisał(a):Czy to na pewno kondensator a nie rezystor? Według datasheet układu n. 22
Niestety, źle policzone piny, nieaktualny datasheet i mamy taki efekt. To jest pin 19 (zgodnie z oznaczeniami pinów na płycie jest 4x 12 pinów - zresztą widać, że piny "narożne" nie są nigdzie podłączone), zaś brakujący kondensator ma wartość identyczną, jak ten, podłączony do n. 42 (według systemu liczenia kol. clops35 jest to pin 49) - zaznaczony na obrazku. Jeśli ten kondensator się rozpadł, to istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia samego TPS65988.

Obrazek

Z drugiej strony, przy zasilaniu 5V rdzeń PCH nie ma prawa się wyczuwalnie nagrzewać - nie chcę być złym "prorokiem", ale zbiór powyższych informacji wskazuje według mnie na uszkodzenie hybrydy.

#19 Re: Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się


przez clops35 13 lutego 2020, 03:13
Vogelek23 napisał(a):Niestety, źle policzone piny, nieaktualny datasheet i mamy taki efekt.

Właśnie tak trochę mi tu coś nie pasowało. Zastanawiałem się czy wszystko ok? Widziałem nadruki na płycie liczące piny, ale znalazłem dwa identyczne datasheet układu, więc myślę chyba wszystko gra. Liczyłem wyprowadzenia na zdjęciu i zgadzało się z arkuszem. Na dodatek datasheet aktualizowany w sierpniu 2018r.
Przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Re: Lenovo ThinkPad T480 - Nie uruchamia się


przez Google Adsense [BOT] 13 lutego 2020, 03:13
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.