• Problem obwodu sieciowego: Kabel sieciowy jest odłączony.

#1 Problem obwodu sieciowego: Kabel sieciowy jest odłączony.  [SOLVED]


by Anonymous 1 March 2011, 13:35
Witam wszystkich.

Opiszę tu sposób diagnostycznego sprawdzenia działania obwodu karty sieciowej.
Zostało to przeze mnie wykonane na laptopie DELL C640.

OPIS USTERKI: Na każdym systemie operacyjnym widać poprawnie układ sieciowy LAN jednak po podłączeniu kabla sieciowego nic się nie dzieje.

DIAGNOZA:
a) sprawdzenie kabla sieciowego - jest działający,
b) sprawdzenie gniazda sieciowego LAN RJ-45 - jest sprawne mechanicznie,
c) sprawdzenie na różnych systemach układu sieciowego - systemy poprawnie instalują i nim sterują,
d) podłączenie kabla sieciowego do gniazda LAN - w systemie Windows wciąż komunikat "Kabel sieciowy jest odłączony."

W moim przypadku sprawcą powyższej usterki okazał się transformator LAN, który znajduje się na płycie jako następny element po gnieździe RJ45. Widać było pod nim, że przepięcie spowodowało jego mechaniczne uszkodzenie (został tak przebity że olej z niego w części wypłynął).

Image

Z powyższego widać schemat wewnętrzny elementu uszkodzonego, akurat w moim przypadku miał on oznaczenie ATPL-119.
W moim przypadku nie miałem pod ręką transformatora o odpowiednio małych gabarytach, które to są stosowane w urządzeniach mobilnych.
Usunąłem więc uszkodzony transformator z płyty i zwarłem odpowiednie ścieżki zgodnie z rysunkiem:

Image

Jak wiadomo w standardowych kartach sieciowych 100Mbit potrzebne są tylko 4 druty, za pomocą miernika sprawdziłem na gnieździe które to dochodzą do transformatora i przy pomocy jego schematu odpowiednio je połączyłem.

WYNIK DIAGNOSTYKI: Karta sieciowa znowu widzi kabel podłączony oraz działa internet.

Różne karty sieciowe mogą mieć zastosowane różne transformatory, więc przed taką próbą diagnostyki sprawdź w google jego schemat.
Powyższym sposobem można zdiagnozować dowolną kartę sieciową, która posiada opisaną usterkę.

UWAGA 1: Transformator musi mieć przekładnię 1:1! Dlatego należy sprawdzić jego specyfikację.
UWAGA 2: Zostawienie takiego połączenia jako finalna naprawa jest niedozwolone, ponieważ transformator służy do odseparowania galwanicznego dwóch obcych obwodów. Pozbywając się go, przy różnych warunkach i przepięciach/przebiciach można doprowadzić do uszkodzenia układu sieciowego lub całej płyty głównej. Ponadto istnieje ryzyko porażenia użytkownika sprzętu!

Aby przywrócić kartę sieciową do działania w sposób prawidłowy, należy obowiązkowo zastąpić uszkodzony transformator sprawnym!

Pozdrawiam.

Re: Problem obwodu sieciowego: Kabel sieciowy jest odłączony.  [SOLVED]


by Google Adsense [BOT] 1 March 2011, 13:35

#2 Re: Problem obwodu sieciowego: Kabel sieciowy jest odłączony


by Vogelek23 1 March 2011, 21:37
Treść solucji została częściowo zmodyfikowana.
Proszę wszystkich czytających tę solucję o zapamiętanie szczególnie UWAGI 2 oraz zdania podświetlonego na czerwono.

Re: Problem obwodu sieciowego: Kabel sieciowy jest odłączony


by Google Adsense [BOT] 1 March 2011, 21:37

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

_______________________________
All rights reserved. Unauthorised copying of this website's content or any of its part is strictly forbidden.
Any trademarks, brand names, products or services published on this website belong to their legal owners, are copyrighted and used for information purposes only.