• Wyciszenie stacji hot-air

#1 Wyciszenie stacji hot-air


przez DjDave 11 lutego 2011, 15:17
Posiadam stację PT 803 i strasznie dokucza mi generowany przez nią hałas. Czy któryś z kolegów próbował wyciszyć tą lub podobną stacje?
Jak na razie kończę wykonanie osobnego stojaka na kolbę hot-air, jednak to zmniejsza hałas dość nieznacznie.
Dodam że śrubę mocującą pompę na czas transportu odkręciłem.

Re: Wyciszenie stacji hot-air


przez Google Adsense [BOT] 11 lutego 2011, 15:17

#2 Re: Wyciszenie stacji hot-air


przez digix 11 lutego 2011, 16:41
Największym problemem w tego typu stacjach jest sama obudowa, wykonana z cienkiej blachy. W stacjach wyższej klasy, obudowy są odlewane ze stopu aluminium, dzięki temu są masywne, nie wpadają w rezonans i bardzo dobrze tłumią hałas generowany przez pompkę. Kolejny sprawa to właśnie pompka, niestety te w tanich stacja do cudów techniki nie należą, średniej jakości silniki, łożyska i słabe wyważenie powodują powstawanie wysokiego poziomu hałasu podczas pracy. Pompki chociażby firmy Virtual Industries biją na głowę tanią chińszczyznę pod względem generowanego hałasu.

#3 Re: Wyciszenie stacji hot-air


przez Usunięty Użytkownik 402 11 lutego 2011, 16:43
W pt 803 jest pompa elektromagnetyczna dla jasności.

#4 Re: Wyciszenie stacji hot-air


przez willyvmm 11 lutego 2011, 17:17
W stacjach wyższej klasy znajduje się np. pompa wirnikowa napędzana silnikiem bezszczotkowym. Zupełnie inna kultura pracy.

Swoją drogą polecić mogę Quick 861DS.

#5 Re: Wyciszenie stacji hot-air  [ROZWIĄZANY]


przez Vogelek23 11 lutego 2011, 17:59
DjDave napisał(a):Jak na razie kończę wykonanie osobnego stojaka na kolbę hot-air, jednak to zmniejsza hałas dość nieznacznie.

Czy jesteś pewny, że hałas generuje pompa?
Spotkałem się kilka razy z brzęczącą 803 - w większości przypadków hałas powodował poluzowany transformator lutownicy kolbowej.
Sprawdź, czy pompa nie "wyskoczyła" razem z gumowymi amortyzatorami z otworów w obudowie.
Podokręcaj wszystkie śruby - wystarczy, że jedna ma luz i cała konstrukcja rezonuje.

Niestety, na pompkę elektromagnetyczną w 803 niewiele poradzisz - ona hałasuje z natury.

#6 Re: Wyciszenie stacji hot-air


przez DjDave 11 lutego 2011, 21:10
Rzeczywiście po dokręceniu trafo jest trochę ciszej. Położę na nią jakiś duży kawał stali. To będzie trzeci czynnik wyciszający, wiec powinno być już dobrze, szczególnie jak na tak tanią stację. Pomyślę też nad zamontowaniem na ścianie dodatkowej półki tylko na stację tak aby nie wibrował mi stół.

#7 Re: Wyciszenie stacji hot-air


przez Usunięty Użytkownik 402 11 lutego 2011, 21:57
Może postaw na styropianie lub gąbce?

#8 Re: Wyciszenie stacji hot-air


przez Vogelek23 11 lutego 2011, 22:26
DjDave napisał(a):Położę na nią jakiś duży kawał stali.

Zamiast tego zdejmij pokrywę, objedź silikonem krawędzie styku z podstawą i skręć jeszcze przed wyschnięciem silikonu.

DjDave napisał(a):Pomyślę też nad zamontowaniem na ścianie dodatkowej półki tylko na stację tak aby nie wibrował mi stół.

Jeśli stacja powoduje drgania podłoża, na którym stoi, wymień gumowe nóżki na inne, z bardziej miękkiej gumy.

#9 Re: Wyciszenie stacji hot-air


przez michalmwp 12 lutego 2011, 14:59
willyvmm napisał(a):W stacjach wyższej klasy znajduje się np. pompa wirnikowa napędzana silnikiem bezszczotkowym. Zupełnie inna kultura pracy.

Swoją drogą polecić mogę Quick 861DS.


A ten Quick to jaką ma pompę i jak się ma jego głośnośc do tańszych popularnych modeli ? Zastanawiam się nad jego zakupem.

#10 Re: Wyciszenie stacji hot-air


przez willyvmm 12 lutego 2011, 16:40
Przy maxymalnej wydajności (120l/min) z założoną okrągłą dyszą, pompa jest cichsza niż przepływ powietrza. Bez dyszy, trudno powiedzieć co jest głośniejsze :)
Niektóre laptopy hałasują bardziej na najwyższych obrotach.
Różnicę słychać odrazu. Przedtem pracowałem na PT852 to była czołgiem w porównaniu do tego.
Jeszcze jedna zaleta w porównaniu do tańszych produktów, na wyświetlaczu widać rzeczywistą temp wypływającego powietrza, i jest ona stabilizowana impulsowo (nie regulowana), no i grzałka o mocy 1000W.
W połączeniu z wydajnością 120l daje to niemal opalarkę z precyzyjną stabilizacją temperatury :D

#11 Re: Wyciszenie stacji hot-air


przez fabi 12 lutego 2011, 20:14
Prawie 2 lata mam już quicka 861DS, sprawia się rewelacyjne. Tam jest turbina z silnikiem bezszczotkowym, nie ma tam pompki.
Dodatkową zaletą jest studzenie grzałki po odłożeniu kolby do podstawki. Stacja wychładza grzałkę do 100 stopni dmuchając maksymalną mocą i po wychłodzeniu przestaje dmuchać (usypia się).
Po podniesieniu kolby z podstawki, stacja budzi się do życia i po około 2 sekundach jest już na wylocie ustawiona temperatura wydmuchiwanego powietrza.
W stacji tej jest też inne mocowanie dyszy. Dysze wkłada się pod obręcz umieszczoną na wylocie stacji na wcisk, nic się nie przykręca. Aby używać dysze od stacji PT czy AOUYUE należy zastosować adapter.
Jest to kolejna stacja po Quick 202d, którą mogę z czystym sumieniem polecić.
Stacja ta była opisywana w Elektronice Praktycznej 01/2009 str. 100 http://www.elektronikapraktyczna.pl/?se ... 200901_100

#12 Re: Wyciszenie stacji hot-air


przez DjDave 22 lutego 2011, 23:53
Dziś podjąłem się kolejnej próby wyciszenia stacji. Wyjąłem pompę, aby podokręcać śruby i wpadłem na pomysł aby ją odłożyć nie wciskając gumowych kołków, tylko pozostawić tak aby pompa po prostu na nich stała. Efekt przerósł moje oczekiwania. Co prawda nie jest dużo ciszej ale za to wibracje prawie w ogóle nie przenoszą się na obudowę nie mówiąc już o stole. Teraz tylko pomyśle aby obudowę wyłożyć jakiś cienkim materiałem dźwiękoszczelnym.

Re: Wyciszenie stacji hot-air


przez Google Adsense [BOT] 22 lutego 2011, 23:53

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.