• Achi IR6000 -profil grzania VRAM

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.

#1 Achi IR6000 -profil grzania VRAM


przez honeyglazed 8 września 2017, 19:45
Szukałem i nigdzie znaleźć nie mogę, więc założyłem nowy wątek:

Mam uszkodzoną kartę GT440. Karta od początku sypała artefaktami. W celach edukacyjnych, postanowiłem się nią zająć. Przekulkowałem GPU, ale problem jednak dotyczy kości VRAM (doszedłem do tego po użyciu programu Video Memory Stress Test). Czy ktoś ma sprawdzony profil na reflow (niekoniecznie do IR6000) do kości VRAM? Z góry Serdeczne Dzięki za jakiekolwiek info.

Re: Achi IR6000 -profil grzania VRAM


przez Google Adsense [BOT] 8 września 2017, 19:45

#2 Re: Achi IR6000 -profil grzania VRAM


przez Vogelek23 8 września 2017, 20:26
W zasadzie możesz użyć tego samego profilu, co do GPU - kwestia tylko wielkości górnej dyszy, aby nie grzać przy okazji połowy płyty. I GPU i VRAM są bezołowiowe, więc mają bardzo podobne progi temperaturowe.

#3 Re: Achi IR6000 -profil grzania VRAM


przez honeyglazed 9 września 2017, 07:50
Vogelek23 napisał(a):W zasadzie możesz użyć tego samego profilu, co do GPU - kwestia tylko wielkości górnej dyszy, aby nie grzać przy okazji połowy płyty. I GPU i VRAM są bezołowiowe, więc mają bardzo podobne progi temperaturowe.



Bardzo dziękuję za info Vogelek23. Jeszcze jedno pytanie na koniec: Skoro dla kości pamięci, mogę stosować podobne profile, to czy ta sama zasada tyczy się też CPU wlutowanych na stałe w PCB? Pytam, bo mam jednego laptopa na AMD E1 i drugiego na Intelu i5 (laptopy są moje, przeznaczone do celów edukacyjnych).

#4 Re: Achi IR6000 -profil grzania VRAM  [ROZWIĄZANY]


przez Vogelek23 9 września 2017, 10:41
Układy, które są w innych miejscach płyty, mogą wymagać innych profili - weź pod uwagę, że VRAM jest zazwyczaj ulokowany bardzo blisko GPU, a więc laminat ma w tym obszarze niemal ujednoliconą charakterystykę temperaturową. Jednakże ta charakterystyka nie jest jednolita dla CAŁEJ płyty. Przy CPU są np. 3-4 kołki montażowe do przykręcenia radiatora, które rozpraszają ciepło. Do tego dochodzi lokacja CPU (np. inaczej będzie się go grzało, gdy jest na środku PCB, a inaczej, gdy jest na krawędzi płytki), a także inne czynniki, takie jak struktura wewnętrznych warstw laminatu (duże obszary masy i ścieżek wysokoprądowych zasilania).

Oczywiście można ustawić sobie jeden profil do wszystkiego (co wymaga żmudnego ustawiania profilu pod konkretny egzemplarz maszyny), ale w niektórych przypadkach i tak zaobserwujesz niedogrzanie albo przegrzanie lutowanego elementu. Ponadto, nie należy lekceważyć warunków środowiskowych, w których pracuje maszyna (temperatura otoczenia, umiejscowienie maszyny w pobliżu ciągów komunikacyjnych, a nawet uwarunkowania geograficzne, jak wysokość n.p.m. czy ciśnienie atmosferyczne), mające niebagatelny wpływ na to, że profil, który działa perfekcyjnie u jednej osoby, nie działa w ogóle u innej. Zmiennych jest wiele, dlatego kalibracja maszyny powinna być przeprowadzana zawsze w miejscu, w którym ma docelowo pracować.

#5 Re: Achi IR6000 -profil grzania VRAM


przez honeyglazed 9 września 2017, 12:15
Dziękuję Vogelek23 za wyczerpujące info. Temat do zamknięcia.

Re: Achi IR6000 -profil grzania VRAM


przez Google Adsense [BOT] 9 września 2017, 12:15

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.