Witam, laptop jak w temacie płyta ACLU9/ACLU0 NM-A311 Rev:1.0. Uszkodzeniu uległ zasilacz a konkretnie wtyczka łącząca laptopa z zasilaczem (powstało zwarcie). Kupiłem zamienny zasilacz i przełożyłem samą wtyczkę. Teraz jest 19,7V podstawowe napięcie zasilające a na bolcu wewnętrznym (napięcie kontrolne) 0V. Myślę że w oryginalnym zasilaczy był dzielnik rezystancyjny podające jakieś napięcie na szpilkę zasilacza. Nie wiem jakie tam ma być napięcie oraz jaki dzielnik rezystancyjny zasosować. Proszę o podpowiedź.
Zasady działu: Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu
- Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
- Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
- Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
- Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
- Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
- Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
- Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
Re: Lenovo g50-30 nie staruje po wymianie zasilacza.
przez Google Adsense [BOT] • 24 sierpnia 2016, 08:11
W oryginalnym masz rezystor łączący pin ID z masą - wartość zależna od mocy zasilacza - możesz wstawić 560Ω - taki jest chyba w 60W. W 120W jest 1,5kΩ.
Sprawdź czy nie ma rezystora we wtyczce zasilacza (pomiar rezystancji).
Pomiar nie jest czasochłonny - warto takie podstawy sprawdzić.
P.S. Co do zasilacza - kup oryginał. Lepszy oryginał używany niż zamiennik.
Sprawdź czy nie ma rezystora we wtyczce zasilacza (pomiar rezystancji).
Bosman napisał(a):50-30 startuje bez napięcia na środkowym pinie- Nie każda. Podejrzewam, że to kwestia wersji biosu, choć nie prowadziłem żadnego dochodzenia w tej sprawie.
Pomiar nie jest czasochłonny - warto takie podstawy sprawdzić.
P.S. Co do zasilacza - kup oryginał. Lepszy oryginał używany niż zamiennik.
If you are satisfied with my help, look here:
integracja-funkcji-pomogl-z-zamykaniem-tematu-i-oznaczaniem-go-jako-rozwiazany-t11083.html
Helped to point
integracja-funkcji-pomogl-z-zamykaniem-tematu-i-oznaczaniem-go-jako-rozwiazany-t11083.html
Helped to point
Teraz kupiłem oryginalny zasilacz lenowo 20V 2,65A ale na środkowym też jest 0V. Kiedyś miałem podobny problem w innym laptopie hp i na środkowym musiało być ok. 4V żeby zastartował (bez tego napięcia nie reagował) dlatego pytam. Może ktoś ma taki pod ręką i mógłby sprawdzić. To jest mało spotykana wtyczka prostokątna kształt jak usb.
Ale u mnie jest inaczej niż na podanym fragmencie schematu, bo sygnał ADAPTER_id jest bezpośrednio połączony z 1i6 pinem PQ310. Rezystancja względem masy na 1 PQ310 jest ok. 800om. Nie mam całości schematu więc nie wiem czy jest +B
-- poniedziałek, 5 września 2016, 11:36 --
na płycie nie wszystkie elementy są oznaczone i PR333 nie mogę zlokalizować.
-- poniedziałek, 5 września 2016, 11:36 --
na płycie nie wszystkie elementy są oznaczone i PR333 nie mogę zlokalizować.
feliks6666 napisał(a):Ale u mnie jest inaczej niż na podanym fragmencie schematu, bo sygnał ADAPTER_id jest bezpośrednio połączony z 1i6
Nie jest inaczej - po prostu zamiast PQ310 masz zworę PR333 - oznaczoną "@" - to rozwiązanie alternatywne. Zamontowanie obu tych elementów byłoby nielogiczne.
Wykonaj te pomiary i przedstaw wyniki.
feliks6666 napisał(a):PR333 ani @ nie mogę znaleźć na płycieNie szukaj. "@" jest tylko na schemacie - nie na płycie. Poza tym po co szukasz...
sebastiank napisał(a):Jaką masz rezystancję względem masy na nóżce 1 PQ310?czy tu nie ma zwarcia do masy.
Jeśli nie: Czy LDO przetwornicy 3V działa prawidłowo - Napięcie z n. 5 PU401 - zasila KBC.
Zauważyłem że po podłączeniu zasilania KBC robi się po chwili letni myślę że ok 25stopni więc może pracuje ale nie prawidłowo. Pomierzyłem więc napięcia na kondensatorach i jest tak: na Pc920 i PC949 ok 1,1V PC505 0V C55 0V. Te napięcia pojawiają się po podłączeniu zasilacza (nie trzeba wciskać power switcha). Procesor zimny nawet bez radiatora.
Re: Lenovo g50-30 nie staruje po wymianie zasilacza.
przez Google Adsense [BOT] • 5 września 2016, 14:47
Kto przegląda forum
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
_______________________________Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.