Zasady działu: Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu
- Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
- Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
- Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
- Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
- Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
- Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
- Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
Re: Dell Inspiron 5100 - zwarcie na zasilaniu
przez Google Adsense [BOT] • 1 stycznia 2011, 21:02
dudus napisał(a):Po podłączeniu zasilacza blokuje go. Posprawdzałem półprzewodniki przy Max1632 , żaden raczej niezwiera. Sprawdziłem gniazdo zasilacza na pinach funkcyjnych , oprócz masowego oczywiście też nie ma zwarcia. Nestety nie mam schematu tego laptopa i nie wiem od czego zacząć.Proszę oj akieś sugestie.
Możesz napisać co oznacza "blokuje go" ? Czy jest w zasilaczy wbudowana dioda i po włożeniu
do laptopa gaśnie ? Jakie masz napięcia na zasilaczu i środkowym PIN ?
Tak jak kolega jr120065 napisał w dziale szkolenia masz wszystko, tylko napisz co gdzie blokuje / jest zwarcie/.
Wymieniłem PQ15 zasilacz pracuje , a laptop nadal martwy . Stwierdziłem że teraz pozostało zwarcie na Vin układów ISL6225CA, FAN5234QSC na ISL6247CR nie moge stwierdzić bo w sieci nie znalazłem pdf_a. Ma ktoś może takowy ? I ma ktoś pomysł gdzie szukać zwarcia tranzystory i diody wszystkie chyba na płycie sprawdziłem.
dudus napisał(a):Wymieniłem PQ15 zasilacz pracuje , a laptop nadal martwy . Stwierdziłem że teraz pozostało zwarcie na Vin układów ISL6225CA, FAN5234QSC na ISL6247CR nie moge stwierdzić bo w sieci nie znalazłem pdf_a. Ma ktoś może takowy ? I ma ktoś pomysł gdzie szukać zwarcia tranzystory i diody wszystkie chyba na płycie sprawdziłem.
Nadal kłania się dział szkolenia

Zwarcie szybko zlokalizujesz jak zastosujesz się do zawartych tam wskazówek.
dudus napisał(a):Nie mam pomysłu co dalej.
To nie wróży zbyt dobrze.
Gdybyś naprawdę dokładnie przeczytał ideę "próby zwarciowej", doszedłbyś do wniosku, że można tą metodą sprawdzać również gałęzie przetwornic, o ile ustawi się odpowiednie napięcie na zasilaczu, zależne od napięcia w danej gałęzi.
Skoro przetwornica próbkuje, oznaczać to może jedną z kilku możliwości:
1. jedno z wyjść przetwornicy zostaje przeciążone na skutek załączania kolejnej przetwornicy z niej zasilanej.
2. w momencie startu pozostałych przetwornic zabezpiecza się obwód przeciwzwarciowy płyty (np. uszkodzony jeden z tranzystorów tego obwodu).
3. sama przetwornica jest prądowo niewydolna.
Ad 1. Zmierz rezystancję na cewkach przetwornicy (w stosunku do masy).
Ad 2. Zmierz napięcie zasilające przetwornicę.
Ad 3. Podstaw kontroler przetwornicy.
Teraz działaj, a następnie opisz wyniki i przedstaw własne wnioski.
ELVIKOM LAB Ltd - Apple Repairs & PCB Design - Free Quotes! https://www.elvikom.co.uk
Jeśli skorzystałeś z mojej pomocy na Forum, możesz w ramach podziękowania wspomóc jego rozwój. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
Jeśli skorzystałeś z mojej pomocy na Forum, możesz w ramach podziękowania wspomóc jego rozwój. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
Oczywiście dobrze zrozumałem idee zwarciową , bawie się tym w domu i nie mam zasilacza serwisowego. Pomierzyłem rezystancję na cewkach i gałąź 3,3V wydaje się być uszkodzona . Rezystancja cewka-masa 120 om. Działam dalej dam znac jak coś zdziałam. Czy bios może być przyczyną takiego stanu rzeczy.Poszukam w necie zasilacza serwisowego , ma ktoś jakieś sugestie?
Wielokrotnie przeczytałem dział szkolenia , dokładnie punkt 2 niestety nie zlokalizowałem usterki. Napięcia na przetwornicy 3,3 i 5V są stabilne . Napięcie TIME/ON5 stabilne 5V , RUN/ON03 4,66V , SHDN -4,61V. Niestety po podłączeniu zasilania laptop nadal martwy , żadnej sygnalizacji diodami . Jak ma ktoś schemat tego lapka to proszę o podanie napięć na pinach panelu z włącznikiem.
Kto przegląda forum
Użytkownicy przeglądający ten dział: tekort i 2 gości
_______________________________Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.