• Toshiba a300, grzejący oraz piszczący układ AC82PM45 SLB97

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Toshiba a300, grzejący oraz piszczący układ AC82PM45 SLB97


przez qazik 26 lipca 2015, 00:12
Witam!
Mam problem z TOSHIBA A300 PSAGCE. Płyta to PT10G_6050A2171501_MB_A03, czyli platforma Inventec Portland 10G. Objawem w działaniu jest to, że po nagrzaniu się komputera nie da rady ponownie go uruchomić. Zawiesza się na momencie bootowania dysku. Gdy ostygnie po 2-5min można ponownie go włączyć. Układ AC82PM45 SLB97 strasznie się grzeje oraz wydaje różne piskliwe dźwięki. W menadżerze urządzeń widzimy:
Obrazek
lecz nie zawsze. Czasami wykrzykniki są przy dwóch urządzeniach, a czasami przy wielu (widoczne na zdjęciu). Widać jakby były problemy z układem RICOH (według menadżera urządzeń). Sam układ się nie grzeje itp. Zauważyłem, że kilka pinów w slocie na karty pamięci były połączone, więc całkowicie usunąłem slot. Na pierwszy plan stawiać wadliwy układ AC82PM45 SLB97 czy RICOH R5C833?
Doradzono mi sprawdzenie napięć na SLB97 z procesorem i bez procesora.

PS Posiadam schemat lecz nie znam gdzie znajduje się jaki element na płycie, gdzie mogę zmierzyć te napięcia. Kiedyś czytałem o programach, które o tym mówią, lecz nie mogę ich znaleźć...
pozdrawiam

Re: Toshiba a300, grzejący oraz piszczący układ AC82PM45 SLB97


przez Google Adsense [BOT] 26 lipca 2015, 00:12

#2 Re: Toshiba a300, grzejący oraz piszczący układ AC82PM45 SLB97


przez Macpod 26 lipca 2015, 11:31
Sprawdź pod oscyloskopem napięcie na AC82PM45, oraz na CPU (przy kondensatorach typu nec tokin prawie zawsze są one do wymiany).
Gdzie zmierzyć? Ścieżki bez problemu prowadzą do elementów (są widoczne), w dodatku większe kondensatory są na tej płycie oznaczone.
AC82PM45 możesz zmierzyć np. na C122, napięcie na CPU na kondensatorze nec tokin, który jest pod gniazdem CPU po drugiej stronie (mierz z wsadzonym procesorem).

#3 Re: Toshiba a300, grzejący oraz piszczący układ AC82PM45 SLB97


przez qazik 26 lipca 2015, 12:38
Napięcie na C122 1,832V, a na nec tokin brak napięcia na baterii i na ładowarce.

#4 Re: Toshiba a300, grzejący oraz piszczący układ AC82PM45 SLB97


przez Macpod 26 lipca 2015, 14:58
Chodziło o pomiar pod oscyloskopem.
Niestety, ale miernik nie widzi jak zachowuje się napięcie.
Na CPU na pewno masz napięcie skoro Ci się uruchamia - sprawdź czy dobrze przykładasz sondy (ew. zrób pomiar w innym miejscu na linii zasilania CPU) - ale tutaj również zależy na sprawdzeniu pod oscyloskopem.

#5 Re: Toshiba a300, grzejący oraz piszczący układ AC82PM45 SLB97


przez qazik 26 lipca 2015, 15:20
Niestety nie posiadam oscyloskopu. Nec tokin raczej nie wydaje się być uszkodzone, ponieważ brak restartów na ładowarce.

#6 Re: Toshiba a300, grzejący oraz piszczący układ AC82PM45 SLB97


przez Macpod 27 lipca 2015, 00:32
qazik napisał(a):Nec tokin raczej nie wydaje się być uszkodzone, ponieważ brak restartów na ładowarce.

Nie rozumiem kompletnie tego stwierdzenia.
Nec tokin to kondensator, na linii zasilania CPU. Jego uszkodzenie to zmniejszona pojemność, zwiększone ESR - przez to procesor nie dostaje stabilnego napięcia, a przedostają się spore oscylacje z przetwornicy.
Bez oscyloskopu nie sprawdzi się jego (ew. wymieniając). Ale Twój problem nie musi dotyczyć tego kondensatora.
Jeżeli nie masz sprzętu to niestety nic tutaj nie zdziałasz (jak nie masz oscyloskopu to domyślam się, że nie posiadasz stacji BGA).
Przed wymianą wskazane są najpierw pomiary, aby nie wymieniać po kolei wszystkich elementów, tylko zdiagnozować problem i go usunąć.
Najpierw trzeba wyeliminować problemy z napięciem - bo "piszczenie" w 90% przypadków jest powodowane właśnie problemem z napięciem (generowany jest dźwięk o częstotliwości przedostających się oscylacji z PWM).

Re: Toshiba a300, grzejący oraz piszczący układ AC82PM45 SLB97


przez Google Adsense [BOT] 27 lipca 2015, 00:32
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.