English Polski Русский Slovenščina Deutsch (Du)
  • GOP a Windows 7

To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 GOP a Windows 7


przez DjDave 15 sierpnia 2016, 08:57
Ostatnio dowiedziałem się nieco na temat UEFI GPT itd (lepiej późno niż wcale :)). Jako zwolennik Windows 7 uparłem się żeby zainstalować go z wyłączonym CMS. Windows 8 i 10 nie ma z tym problemu. Sam 7 oczywiście też obsługuje UEFI. Niestety karta graficzna obsługiwana jest jedynie przez stare Int10h i VBIOS a to wymaga włączonej opcji CMS. Jeżeli CMS jest wyłączone system się ładuje, jednak w momencie pojawiania się pulpitu reset. Sporo jest informacji że się po prostu nie da tego zrobić. Jednak wyszperałem pojedyncze przykłady że się da np. TU. Co prawda na integrze, pod TYM linkiem jest poradnik jak zrobić taki mod. Niestety mi się to nie udało, m.in. przez późną porę plus natłok informacji aby w końcu wygrać kilku godzinną walkę z problemem braku wymaganego sterownika podczas instalacji Windows 7 z GPT na Skylake. Jak coś chętnie pomogę w tej sprawie.

Pytanie więc brzmi, czy ktoś jest w stanie jednoznacznie stwierdzić czy i jak da się to zrobić, ewentualnie wskazać rzetelne źródło informacji.
Windows miałby być instalowany na Asus Maximus VIII Ranger, i7-6700k, Asus Radeon R9 290.

Re: GOP a Windows 7


przez Google Adsense [BOT] 15 sierpnia 2016, 08:57

#2 Re: GOP a Windows 7


przez pawel80 15 sierpnia 2016, 21:27
Patrząc na wsparcie np. tu ze strony producenta, problem jest przy Windows 7 z włączoną opcją secure boot, zapewne Micro macza w tym paluszki, żeby porzucić starszy system.
Nie wiem jak to u ciebie dokładnie wygląda ja swojego blaszaka mam zawsze na AMD i bez problemu Window 7 PRO 64bit działa na dysku GPT. Wracając do setna sprawy. Mając bios wspierający UEFI nie potrzebujesz mieć włączonej opcji secure boot. Aby zainstalować Windows 7 64bit w partycji GPT, trzeba pamiętać i przed instalacją za pomocą np. gparted stworzyć tablice dysku w formacie GPT, a instalka Windows 7 musi to być pełna oficjalna wersja 64bit-owa. ;-)

#3 Re: GOP a Windows 7


przez DjDave 16 sierpnia 2016, 06:06
Wiem i tak mam. Chodzi mi żeby oprócz tego móc wyłączyć CSM a puki Windows obsługuję kartę przez VBIOS a nie GOP nie można tego zrobić. TUTAJ jest coś na ten temat, ale nie jest dla mnie wystarczająco zrozumiałe. Gościu pisze że trzeba "Adjsut local conditions relating to your hardware" i nie bardzo wiem o co chodzi.

#4 Re: GOP a Windows 7


przez pawel80 16 sierpnia 2016, 11:46
Chyba troszkę za bardzo kombinujesz :D Windows 7 jest już wiekowym systemem GPT i tak mu daje szybszego kopa, jak byś do tego jeszcze wstawił dyski po PCI-E to 1 sekunda i wchodzisz w pulpit. ;)
Tak jeszcze się tylko zastanawiam, bo skoro masz dysk GPT, to w czym ci przeszkadzają ustawienia CSM, system i tak startuje jako UEFI?

#5 Re: GOP a Windows 7


przez DjDave 16 sierpnia 2016, 17:00
Uparłem się, że jeżeli jest to do zrobienia to chcę to zrobić. Moja płyta to Asus Maximus VIII Ranger. Im bardziej rozbudowana płyta tym dłuższy post a wyłączenie CMS go skróci. Mam 2 x Samsung 850 PRO w RAID 0 i system ładuje się szybciej niż trwa POST.

#6 Re: GOP a Windows 7


przez pawel80 16 sierpnia 2016, 17:29
To kolega troszkę za mało info podał na początku i dopiero teraz wspomina, że ma w RAID zrobiony. ;)
W takim wypadku może ktoś mądrzejszy coś podpowie, ja z RAID-em mało mam do czynienia. :)

ps.
Ja mam system podpięty w PCIex4 transfer maxymalnie do 1GB/s, jak do tej pory najszybszy jaki mi się udało złapać. ;-)

#7 Re: GOP a Windows 7


przez DjDave 16 sierpnia 2016, 21:15
To że jest RAID nie ma tu praktycznie żadnego znaczenia. TUTAJ ktoś próbuje mi wytłumaczyć jak to zrobić. Nie do końca to ogarniam ale będę próbować.
Precyzując wspomniane czasy: cały komputer (na razie bez OC) uruchamia się 22-24 sekundy z czego 17-18 to POST. Wyłączenie CMS może zniżyć ten czas do około 12. Na pewno dla niektórych to bzdura walczyć o pojedyncze sekundy. Ja to robię dla funu i satysfakcji.
Transfery również mam w okolicach 1GB/s.
Obrazek

#8 Re: GOP a Windows 7


przez pawel80 16 sierpnia 2016, 22:41
Transfery masz ładne trochę lepsze od moich. Tylko według mnie przy dyskach SSD w desktopie szkoda ich marnować na RAID 0. RAID 0 = zero bezpieczeństwa. :D
Według instrukcji z linka polecenia wydajesz z pod Win PE, ewentualnie z Power Shell skrypt powinien również zadziałać. Jak nie masz jeszcze nośnika z tym systemem to tu link. I z tego co autor pisze pamiętaj o zrobieniu kopi zapasowej systemu, bo jak nie zaskoczy, to system do podstawienia od początku. Również po zakończonej procedury sukcesem autor podlinkowanej strony, wspomina żeby nie zapominać o częstych backup-ach. ;)

#9 Re: GOP a Windows 7


przez jurek1980 17 sierpnia 2016, 19:12
Ciekawy temat. Nie sądziłem, że komuś będzie się chciało robić takie rzeczy.
Co do instrukcji przedstawionej w linku to tak, w skrypcie musisz zmienić literę N na numer dysku np. dysk 1. Jaki Twój RAID ma numer dysku możesz oczywiście sprawdzisz wywołując w wierszu poleceń : "diskapart" , następnie polecenie "list disk".
Problemy jakie mogą być to obsługa RAIDA na skylake pod Windows PE - pewnie potrzeba by je dograć. Drugi problem to ewentulany debug lub naprawa jeśli system nie wstanie. Bez tych sterowników nie uzyskasz obrazu w trybie awaryjnym VGA. Pytanie więc po czy te kilka sekund na starcie nie spowoduje późniejszych dalszych problemów i większej straty czasu.

Re: GOP a Windows 7


przez Google Adsense [BOT] 17 sierpnia 2016, 19:12
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.