English Polski Русский Slovenščina Deutsch (Du)
  • Wsad bios z pliku *.EXE

Wsad bios z pliku *.EXE  [ROZWIĄZANY]

#1 Wsad bios z pliku *.EXE


przez baner81 17 lipca 2020, 10:54
Walczę z płytą ECS H11H-G11 V 7.0. Na stronie ECS bios do tej płyty jest wyłącznie w archiwum z plikiem EXE. Archiwizery w archiwum widzą tylko jeden plik konfiguracyjny fparts.txt. Program wypakowuje gdzieś pliki jednak nie mogę namierzyć gdzie.

Re: Wsad bios z pliku *.EXE


przez Google Adsense [BOT] 17 lipca 2020, 10:54

#2 Re: Wsad bios z pliku *.EXE  [ROZWIĄZANY]


przez xamledyD 25 lipca 2020, 18:10
Witam.
Mówimy oczywiście o płycie ECS H61H-G11 V7.0.
Program aktualizacyjny zawarty w pliku EXE po uruchomieniu, w momencie akceptacji aktualizacji wypakowuje BIOS do ukrytego katalogu. Jeśli aktualizacja kończy się niepowodzeniem, plik jest natychmiast usuwany. Jego lokalizację utrudnia nadanie mu atrybutu "ukryty" i "systemowy". Dodatkowo wszystko dzieje się tak szybko, że "ręcznie" nie jesteśmy w stanie przechwycić folderu z wsadem bez wymyślnych kombinacji.
Poniżej podaję mój sposób na "przechwycenie" pliku ze wsadem. Jeśli ktoś zna lepsze metody, niech się podzieli - ułatwi to wydobywanie wsadów z innych plików o podobnych rozwiązaniach.

1. Pobieramy ze strony Microsoftu program Process Monitor i wypakowujemy go w dowolne miejsce.
2. Uruchamiamy program i przechodzimy do zakładki Filter...:
Obrazek
Ponieważ program domyślnie pokazuje wszystkie operacje wszystkich działających procesów, musimy z użyciem filtrów ograniczyć przedstawiane wyniki do oczekiwanych przez nas danych.
3. Dodajemy pierwszy filtr. Za jego pomocą ograniczymy wyniki tylko do tych, które dotyczą procesu o nazwie 121016.EXE - jest to nazwa programu zawierającego poszukiwany przez nas wsad BIOS. Ustawiamy to jak na poniższym obrazku (typ filtru: ProcessName oraz nazwa: 121016.EXE) i klikamy Add.
Obrazek
4. Dodajemy drugi filtr. Wsad BIOS zapisywany jest w pliku, zatem interesują nas tylko operacje tworzenia plików przez program aktualizacyjny. Ustawiamy zatem typ filtru: Operation i z listy wybieramy CreateFile. Klikamy Add, następnie OK i wracamy do głównego okna programu.
Obrazek
5. Uruchamiamy program aktualizacyjny i próbujemy przeprowadzić aktualizację. Gdy pojawi się komunikat o niepowodzeniu, zamykamy program.
6. Wracamy do naszego Process Monitora. Zarejestrował on dzięki naszym filtrom akcje wykonywane przez program aktualizacyjny. Teraz musimy przejrzeć wyniki i zlokalizować wśród nich obiekty mogące być wsadem BIOS (lub go zawierające).
Obrazek
Na powyższym obrazku zaznaczyłem strzałkami dwa obiekty. Pierwszy to katalog tymczasowy tworzony przez program aktualizacyjny, drugi zaś to czysty wsad BIOS wypakowywany do tego katalogu podczas działania programu.
Co nam dają te informacje? Ano, wiemy już co dokładnie potrzebujemy wyłuskać podczas działania programu, jednak - jak wspominałem na początku - folder znika zbyt szybko żeby go ręcznie skopiować. Moja metoda na takie przypadki to skrypt wsadowy *.bat który jest szybszy od zwykłego klikania:
Kod: Zaznacz cały@echo off
for /L %%i in (1,1,100000) do copy "C:\Users\Dell\Desktop\H61HG11_V70_EVO\CPU EVO\SgPTemp" C:
pause

U mnie ścieżka w której zapisany jest plik aktualizacyjny to C:\Users\Dell\Desktop\H61HG11_V70_EVO\CPU EVO, u innych użytkowników będzie to inna ścieżka (zależnie od miejsca w którym wypakowaliśmy program), dopisujemy do niej nazwę folderu "widmo" czyli SgPTemp, zapisujemy skrypt, uruchamiamy go i uruchamiamy program. Po zamknięciu programu zamykamy skrypt, i na głównym katalogu dysku C: powinien znajdować się "wyłuskany" folder z naszym wsadem.
Wiem że można łatwiej, ale skoro taka prowizorka przyniosła u mnie pozytywny efekt, to postanowiłem się podzielić tą solucją.
Pozdrawiam

#3 Re: Wsad bios z pliku *.EXE


przez baner81 4 sierpnia 2020, 12:04
Nie ma jak profesjonalna i wyczerpująca odpowiedź. Ocena 6. Dziękuję za rozwiązanie problemu.

Re: Wsad bios z pliku *.EXE


przez Google Adsense [BOT] 4 sierpnia 2020, 12:04

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.