• Uprawnienia do napraw elektronicznych

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

1. W tym dziale dozwolone są wyłącznie dyskusje dotyczące zagadnień prawnych.
2. Zabronione jest zamieszczanie jakichkolwiek danych osobowych/firmowych.
3. Piszemy poprawną polszczyzną, nie przeklinamy, nie krzyczymy, nie pomawiamy.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Uprawnienia do napraw elektronicznych


przez KodIT 10 listopada 2013, 21:53
Orientujecie się czy do wykonywania napraw elektronicznych laptopów, zasilaczy komputerowych, drukarek itp. potrzebne są jakieś uprawnienie np. elektryczne itp?

Re: Uprawnienia do napraw elektronicznych


przez Google Adsense [BOT] 10 listopada 2013, 21:53

#2 Re: Uprawnienia do napraw elektronicznych


przez Vogelek23 10 listopada 2013, 23:13
Do napraw laptopów nie są wymagane żadne uprawnienia, natomiast w przypadku napraw zasilaczy, monitorów, drukarek i innych urządzeń zasilanych wprost z sieci energetycznej, wymagane jest posiadanie uprawnień SEP "E" (Dz.U. 1997 Nr 54 poz. 348 - Ustawa Prawo Energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 roku, art. 54 ust. 1). W tejże ustawie można także wyczytać (art. 54 ust. 2), że:
Zabrania się zatrudniania przy samodzielnej eksploatacji sieci oraz urządzeń i instalacji określonych w przepisach, o których mowa w ust. 6, osób bez kwalifikacji, o których mowa w ust. 1


#3 Re: Uprawnienia do napraw elektronicznych


przez KodIT 16 listopada 2013, 10:48
Dziękuję za informację. Dla jasności mam jeszcze pytanie.
Rozumiem, że monitory i drukarki, które mają osobny zasilacz można naprawiać bez uprawnień?
A komputery stacjonarne? One też są jakby nie patrzeć zasilane bezpośrednio z sieci?

#4 Re: Uprawnienia do napraw elektronicznych


przez mar244 16 listopada 2013, 11:27
Wydaje mi się ze komputer PC nie jest zasilany z sieci, zasilany z sieci jest zasilacz a reszta podzespołów już nie. Więc wydaje mi się że można go naprawiać. Ja też mam pytanko, nie orientuje się ktoś ile można dostać mandatu od PiPy za brak uprawnień SEP?

#5 Re: Uprawnienia do napraw elektronicznych


przez Vogelek23 16 listopada 2013, 16:13
mar244 napisał(a):Ja też mam pytanko, nie orientuje się ktoś ile można dostać mandatu od PiPy za brak uprawnień SEP?
Art. 56 p. 1 pp. 9 Prawa Energetycznego stanowi, że:
  • Karze pieniężnej podlega ten, kto (...) zatrudnia osoby bez wymaganych ustawą kwalifikacji.

Jeśli więc prowadzisz j.d.g. lub jesteś pracownikiem, nie podlegasz karze pieniężnej za brak uprawnień SEP. Karze pieniężnej podlegasz tylko wtedy, gdy kontrola PIP wykaże, że zatrudniasz pracownika, który naprawia u Ciebie urządzenia zasilane bezpośrednio z sieci, nie mając do tego stosownych uprawnień.

#6 Re: Uprawnienia do napraw elektronicznych


przez marek216 17 listopada 2013, 08:56
Może naprawiać bez testowania.
Wskazujesz co ma wymienić, szukać zwarć w układzie bez podłączenia do sieci.

Pomiary na podłączonym do sieci zasilaczu dokonujesz sam.

Kierując się logiką piszącego takie przepisy komputer czy telewizor również nie powinien być zasilany bez SEP. O testowaniu nie wspominam.

Re: Uprawnienia do napraw elektronicznych


przez Google Adsense [BOT] 17 listopada 2013, 08:56
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.