English Polski Русский Slovenščina Deutsch (Du)
  • Toshiba Satellite A660-11M wyłącza się w trakcie pracy

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów (ani linkowanie do nich na inne witryny), a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  6. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Toshiba Satellite A660-11M wyłącza się w trakcie pracy


przez ximian 11 sierpnia 2019, 19:19
Mam taką oto Toshibę (płyta główna NWQAA LA-6062P Rev: 2.0), która tydzień po wyczyszczeniu układu chłodzenia i zmontowaniu całości z powrotem, zaczęła się wyłączać w losowych momentach.
Po dokładniejszym zbadaniu tematu okazało się, że ww. objaw pojawia się znacznie rzadzej gdy bateria jest wyciągnięta i komputer działa na samym zasilaczu. Wtedy potrafi działać nawet kilka dni bez awarii co nie zmienia faktu, że też potrafi się samoczynnie wyłączyć.
Nieszczególnie wydaje się to być związane z obciążeniem sprzętu gdyż laptop potrafi stabilnie działać z włączonym FurMarkiem i mprime w tle a wyłączyć się po otwarciu dokumentu w LibreOffice (bez dodatkowego obciążenia). Problem za to bardzo mocno się nasila gdy podłączona jest bateria. Wtedy potrafi się wyłączyć już na etapie uruchamiania systemu operacyjnego a nawet wcześniej.
Odnośnie samej baterii to zauważyłem też, że komputer nie bardzo chce ją ładować. Gdy jest wyłączony to robi to góra przez kilkanaście sekund po czym dioda ładowania gaśnie (sama bateria naładowana jest w 7%). Gdy komputer jest uruchomiony to bateria jest naprzemian ładowana i nieładowana (gaśnie na moment dioda i pojawia się stosowny komunikat pod systemem operacyjnym). W trakcie występowania tego zjawiska mierzyłem napięcie na płycie głównej w miejscu gniazda ładowarki. Wygląda to tak, że napięcie spada stopniowo z 19,4V do około 18,8V po czym następuje chwilowe wyłączenie ładowania baterii, napięcie wraca do ~19,4V, bateria znowu się ładuje i tak w kółko.
Podejrzewałem początkowo zasilacz ale objaw nie ładowania baterii przy wyłączonym komputerze występuje także na moim zasilaczu zastępczym. Fakt, że jest on słabszy (90W w stosunku do 120W oryginału) ale do naładowania baterii przy wyłączonym komputerze chyba powinien wystarczyć?
Wydaje mi się, że znalazłem już opis podobnego problemu tyle, że dotyczy on Acera 5742G a ja niestety nie jestem na tyle obyty w temacie żeby łatwo przełożyć to na ww. Toshibę.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc

Re: Toshiba Satellite A660-11M wyłącza się w trakcie pracy


przez Google Adsense [BOT] 11 sierpnia 2019, 19:19

#2 Re: Toshiba Satellite A660-11M wyłącza się w trakcie pracy


przez sebastiank 11 sierpnia 2019, 21:27
Sprawdź gniazdo zasilania i przewody - np. mierząc napięcie na płycie lub wymieniając.
ximian napisał(a):Wydaje mi się, że znalazłem już opis podobnego problemu tyle, że dotyczy on Acera 5742G a ja niestety nie jestem na tyle obyty w temacie żeby łatwo przełożyć to na ww. Toshibę.
- przekładając - do sprawdzenia PQ7 i PQ8.

Re: Toshiba Satellite A660-11M wyłącza się w trakcie pracy


przez Google Adsense [BOT] 11 sierpnia 2019, 21:27
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.