English Polski Русский Slovenščina
Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów (ani linkowanie do nich na inne witryny), a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Toshiba P75 resetuje się po zainstalowaniu sterownika grafiki Intel


przez avertim12 15 sierpnia 2018, 17:01
Witam, pacjent to Toshiba P75, płyta DA0BDBMB8F0 Rev. F bez grafiki dedykowanej. Uszkodzony był sterownik przetwornicy procesora (ISL95812) oraz jeden z mosfetów (AON6970), po wymianie przetwornicy oraz tranzystora na AON6932A (tylko taki miałem pod ręką) płyta uruchamia się i bez zainstalowanej grafiki Intel działa bez problemu, kiedy zainstaluję grafikę płyta resetuję się po pojawieniu się kursora myszy (po załadowaniu systemu). Podmieniony procesor, pamięć, dysk z systemem. Czy bezpośrednią przyczyną resetowania się płyty może być inny tranzystor w układzie przetwornicy?

Re: Toshiba P75 resetuje się po zainstalowaniu sterownika grafiki Intel


przez Google Adsense [BOT] 15 sierpnia 2018, 17:01

#2 Re: Toshiba P75 resetuje się po zainstalowaniu sterownika grafiki Intel


przez Vogelek23 15 sierpnia 2018, 19:02
Owszem, przyczyną jest na 99% źle dobrany tranzystor. Przecież te AON6932A mają prawie dwukrotnie mniejszy prąd drenu, o 30% większe rezystancje załączonych kanałów oraz prawie dwukrotnie dłuższy czas wyłączenia, niż AON6970 - nic więc dziwnego, że przetwornica "nie wyrabia" i komputer się resetuje.

#3 Re: Toshiba P75 resetuje się po zainstalowaniu sterownika grafiki Intel


przez avertim12 18 sierpnia 2018, 08:03
To nie jest wina tranzystora, wymieniłem na ten sam i problem nie zniknął. Zauważyłem, że płyta się nie resetuje kiedy jest podłączony monitor zew. Działa to w ten sposób:

obraz na monitorze i matrycy - nie resetuje się
obraz na samym monitorze - nie resetuje się
obraz na samej matrycy - resetuje się

na innych matrycach to samo, taśmy nie mam na podmianę, odłączenie taśmy też nie przynosi rezultatu.

#4 Re: Toshiba P75 resetuje się po zainstalowaniu sterownika grafiki Intel


przez Vogelek23 18 sierpnia 2018, 13:56
Ta przetwornica jest 3-fazowa - który konkretnie tranzystor został uszkodzony (np. PQ23, PQ22 itd.)? Możliwe bowiem, że uszkodzeniu uległ także kondensator filtrujący tej fazy, w której przebiło fabryczny tranzystor. Najlepiej byłoby przejrzeć zasilanie procesora (+VCC_CORE) oscyloskopem. Dodatkowo, jedna z faz jest sterowana dodatkowym układem ISL6208BCRZ (PU11) - czy ten układ jest u Ciebie obsadzony?

#5 Re: Toshiba P75 resetuje się po zainstalowaniu sterownika grafiki Intel


przez avertim12 19 sierpnia 2018, 10:57
U mnie uszkodzony był PQ20 czyli patrząc po schemacie tranzystor pierwszej fazy, dodatkowy układ sterujący jedną z faz jest u mnie na płycie obsadzony, jest to PU2. U mnie na schemacie oraz płycie głównej oznaczenie PU11 to podwójny komparator, więc domyślam się, że nie patrzymy na ten sam schemat.

#6 Re: Toshiba P75 resetuje się po zainstalowaniu sterownika grafiki Intel


przez Vogelek23 19 sierpnia 2018, 21:41
Z którego schematu korzystasz?

#7 Re: Toshiba P75 resetuje się po zainstalowaniu sterownika grafiki Intel


przez avertim12 20 sierpnia 2018, 06:37
Quanta BDBE.

#8 Re: Toshiba P75 resetuje się po zainstalowaniu sterownika grafiki Intel


przez Vogelek23 20 sierpnia 2018, 21:46
Czyli do sprawdzenia masz PC169 oraz PC170 (najlepiej wymienić oba). Dodatkowo, do sprawdzenia rezystory: PR155, PR152 oraz PR133 (wszystkie po 10Ω).

#9 Re: Toshiba P75 resetuje się po zainstalowaniu sterownika grafiki Intel


przez avertim12 27 sierpnia 2018, 18:45
Witam po dłuższej przerwie. Kondensatory wymienione, rezystory sprawne- problem nadal występuje. Czy nie jest dziwny fakt, że płyta działa kiedy obraz jest na przekazywany również na monitor, a w momencie odłączenia go resetuje się? (kiedy odłączę monitor następuje przełączanie wyjścia, matryca na chwilę gaśnie jak w każdym laptopie, potem na ułamek sekundy pojawi się obraz i wtedy następuje reset).

Edit.
Nie udało się rozwiązać problemu, laptop zwrócony właścicielowi.

Re: Toshiba P75 resetuje się po zainstalowaniu sterownika grafiki Intel


przez Google Adsense [BOT] 27 sierpnia 2018, 18:45

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.