• Thermopady - jakie stosować

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Re: Re: Thermopady - jakie stosować


przez Google Adsense [BOT] 11 lutego 2014, 09:54

#42 Re: Thermopady - jakie stosować


przez bekerek 7 kwietnia 2014, 19:23
Przez ostatnie kilka lat serwisowania laptopów wypróbowałem pewnie kilkanaście różnych marek termopadów, wszystkie bez wyjątku, niezależnie od podanych przez producenta parametrów, sprawdzały się gorzej niż oryginalnie montowane. Szczególnie źle wyglądało to w nowszych konstrukcjach, gdzie na gpu coraz częściej montowane są termopady. Kilka miesięcy temu znalazłem termopady LAIRD i powiem Wam, że to jedyne jakie sprawdzają się u mnie w nowszych laptopach. Plastyczna konsystencja podobna do tej stosowanej w oryginale u niektórych producentów. Jedyny minus to cena kilkanaście złotych za 1 sztukę 15 x 15mm. Ale jak nie ma wyjścia... ostatecznie i tak klient płaci.

#43 Re: Thermopady - jakie stosować


przez adam1114 7 kwietnia 2014, 19:24
bekerek napisał(a):Przez ostatnie kilka lat serwisowania laptopów wypróbowałem pewnie kilkanaście różnych marek termopadów, wszystkie bez wyjątku, niezależnie od podanych przez producenta parametrów, sprawdzały się gorzej niż oryginalnie montowane. Szczególnie źle wyglądało to w nowszych konstrukcjach, gdzie na gpu coraz częściej montowane są termopady. Kilka miesięcy temu znalazłem termopady LAIRD i powiem Wam, że to jedyne jakie sprawdzają się u mnie w nowszych laptopach. Plastyczna konsystencja podobna do tej stosowanej w oryginale u niektórych producentów. Jedyny minus to cena kilkanaście złotych za 1 sztukę 15 x 15mm. Ale jak nie ma wyjścia... ostatecznie i tak klient płaci.


Bo one są montowane w oryginale często, jednak rzadko w wydaniu o przewodności 5W, przeważnie 3.2 albo 1.8.
Lairdy używam od chyba 2 lat i nigdy się nie zawiodłem.

#44 Re: Thermopady - jakie stosować


przez oswald1920 27 lutego 2015, 12:19
Już było zadane to pytanie ale nikt nie odpowiedział. Przypomnę - chodzi o termopady AAB COOLING.
http://aab.com.pl/pl/p/AAB-Cooling-Ther ... 0%2C5/1711.
Przewodność cieplna: 7 W/m-K - cena bardzo atrakcyjna ale jak się sprawdzają w praktyce? Może ktoś używał i może się wypowiedzieć.

#45 Re: Thermopady - jakie stosować


przez KBM 17 marca 2015, 14:37
Nie wiem czy odpowiedź po czasie i czy przydatna, ale ja używam AAB COOLING 6W (ciemne szare) 1mm
Generalnie do trochę zmęczonego oryginału to nieźle dają radę.
Obsadziłem je na pamięci i zasilaniu GPU.
Przy 5850m razem z pastą PK-3 nieźle się sprawdzały, ale teraz przy 7970m mam wrażenie że i pasta i pady i wiatrak nie dają rady :)

Są znacznie sztywniejsze od oryginałów Della, ale ładnie się dopasowują do kości.
Myślę, że najlepiej to popróbować lub znaleźć jakiś pewny obiektywny test.
Nie wiem czy ten z linku jest obiektywny i dobry, ale zamówiłem do siebie Gelid GC-Extreme i pady Phobya Ultra 5W i XT 7W.
Wymienię to mogę dać znać czy coś lepiej od AAB 6W.
Na początek idą Ultra 5W bo są miększe i chyba lepsze na pamięć i sekcję zasilania.
W poniższym teście mimo niższej deklaracji "W" producenta wypadły lepiej od AAB 6W

http://www.overclock.pl/articles/showal ... hobya-i-3m

#46 Re: Thermopady - jakie stosować


przez franekx6 18 marca 2015, 15:07
http://www.overclock.pl/articles/showal ... hobya-i-3m

co do tego testu, zaskoczył mnie wtynik testu termopad 0.5 + podkładka miedziana 0.5, sam stosuje takie rozwiązanie i temperatury są niższe niż w przypadku samego termopada 1mm.
Ktoś stosuje takie rozwiązanie? i mógłby potwierdzić/zaprzeczyć?

#47 Re: Thermopady - jakie stosować


przez adam1114 18 marca 2015, 17:10
franekx6 napisał(a):http://www.overclock.pl/articles/showall/id/598,test-termopadow-firm-aab-cooling-ag-termopasty-phobya-i-3m

co do tego testu, zaskoczył mnie wtynik testu termopad 0.5 + podkładka miedziana 0.5, sam stosuje takie rozwiązanie i temperatury są niższe niż w przypadku samego termopada 1mm.
Ktoś stosuje takie rozwiązanie? i mógłby potwierdzić/zaprzeczyć?


Nie jest to możliwe aby temp były niższe z podkładką,
tylko thermopad - miedź / thermopad / miedź - 2 połączenia
z podkładką - miedź / podkładka / thermopad / miedź
masz dodatkowe, całkowicie zbędne połączenie, na którym tracisz.

Jeśli stosujesz dobre thermopady, to nie ma znaczenia czy jest to 2mm czy 1mm thermopad, przewodność cieplna musi być zachowana, jak 5W to 5W, różni się to potem tylko ceną.
Strzelam, że stosujesz jakieś średniej klasy pady typu Phobya albo AG, taki thermopad z trochę naciąganymi przewodnościami zapewne im cieńszy tym lepiej przewodzi.
Dodatkowo tam gdzie producent stosuje fabrycznie thermopad, łączenie chłodzenia nie jest tak sztywne i stabilne jak tam gdzie jest tylko miedź, stosując podkładkę narażasz klienta na sytuację, w której pasta wyschnie, chłodzenie się poruszy i "zerwie" wytworzone stabilne połączenie na paście.

#48 Re: Thermopady - jakie stosować


przez franekx6 18 marca 2015, 18:58
adam1114
stosuję taice COH-4000LVC, ale są tylko dostępne 0.5mm, a przeważnie thermopady stosowane na grafikach/mostach mają grubość 1mm.

Jeżeli to nie tajemnica to możesz polecić jakieś termopady?
Druga sprawa zalecasz nie stosować termopadów? jedynie miedź? Mam trochę obawy przy stosowaniu samej miedzi aby fizycznie nie uszkodzić rdzenia, jednak termopad jest elastyczny i chroni przed tego typu uszkodzeniem.

#49 Re: Thermopady - jakie stosować


przez willyvmm 18 marca 2015, 19:10
Nie pamiętam gdzie to było, ale chyba w jakimś datasheecie. Rezystancja termiczna termopada zależy od przyłożonego ciśnienia/kompresji. Przekładając na chłopski, im bardziej termopad dociśnięty tym lepiej.

#50 Re: Thermopady - jakie stosować


przez adam1114 18 marca 2015, 22:47
Nie zalecam stosować miedzi tam, gdzie ma być thermopad, bo często chłodzenie nie jest do tego przystosowane, słabe, ruchliwe mocowanie. Od ilku lat używam Lairda, choć tutaj ostrożnie bo są i podróbki :).

#51 Re: Thermopady - jakie stosować


przez mar244 20 marca 2015, 01:21
adam1114 napisał(a):Od ilku lat używam Lairda, choć tutaj ostrożnie bo są i podróbki :).


To gdzie kupujesz te prawdziwe, jeśli można wiedzieć :)

#52 Re: Thermopady - jakie stosować


przez adam1114 20 marca 2015, 09:22
Zamawiam z układami od mojego Chińskiego dostawcy.

#54 Re: Thermopady - jakie stosować


przez DjDave 12 października 2016, 23:13
Czy ktoś jest w stanie powiedzieć jak mają się TAICA do w/w LAIRDów?

Re: Thermopady - jakie stosować


przez Google Adsense [BOT] 12 października 2016, 23:13
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.