• Stawianie kulek BGA - temperatura.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#21 Re: Stawianie kulek BGA - temperatura.


przez grisza69 28 września 2014, 22:04
Jakość to cena ( nie u każdego sprzedawcy jest taka analogia), słabszej jakości ( materiał, dokładność wykonania, tolerancja wymiarów otworów) są tańsze, lepszej jakości są droższe plus odpowiedni marketnig - to wszystko wpływa na cenę.
Do 90% prac związanych z naprawą laptopów wystarczą średniej jakości materiały.
Jak to rozróżnić - no cóż, są takie dwa magiczne słowa - "doświadczenie praktyczne" których nie uzupełnisz słowami tylko czynami.

Re: Re: Stawianie kulek BGA - temperatura.


przez Google Adsense [BOT] 28 września 2014, 22:04

#22 Re: Stawianie kulek BGA - temperatura.


przez Qban 28 września 2014, 23:32
Powiem tylko tyle, wydałeś nie całe 20€ na topnik, plecionkę, zestaw sit i kulki. Ja za samą plecionkę Chemtronics 60bga5 (najbardziej wydajna i najwyższej jakości jaką znam) płacę około 10€. Kupuję możliwie najwyższej jakości akcesoria do BGA na jakie sobie mogę pozwolić. Nie twierdzę że masz płacić od każdego sita 33zł, ale kocham-basie.pl to pewne źródło (czytaj dobrej jakości) o czym już Ci mówił kolega Grisza69. Z sitami może być tak że jak kupisz z nie pewnego źródła po taniości, będą kiepsko wycięte, krzywo, giąć się od temperatury i po prostu koszmarnie się na nich pracować. Sita się bardziej opłaca kupować w większej ilości niż pojedynczo, ale nie za dużo bo przy kilku kulkowaniach na miesiąc ich nie wykorzystasz. Pamiętaj nie staraj się kupować jak najtańszych akcesoriów BGA nie znanych marek i pochodzenia bo to się tylko zemści i dwa razy więcej stracisz. Technologia BGA nie jest tania, na forum jest ten temat wałkowany wielokrotnie. Poszukaj a znajdziesz wszystko, pozdrawiam.

#23 Re: Stawianie kulek BGA - temperatura.


przez gavron04 28 września 2014, 23:35
Dziękuję wszystkim za cenne informacje,porady. Jak tylko wszystko skompletuję to wykonam kolejne próby reballingu. Odezwę się (za około tydzień najpóźniej).

Pozdrawiam

#24 Re: Stawianie kulek BGA - temperatura.


przez pawel80 29 września 2014, 03:54
Ciekawe! Niejednokrotnie na łamach portalu, temat wałkowany. Dalej jednak tendencja do reballingu jako panaceum na bolączki płyt głównych, tym razem konsol to lekarstwo na ich problemy. Znawcą w sprawie płyt od Xbox i PS nie jestem, ale zaoszczędzając twój czas, pieniądze, oraz zdrowie odpuść sobie reballing, bo zasypiesz się, nie uniknonymi zwrotami.
Przepraszam, jeżeli nie do końca na temat, ale lepiej dwa razy sie zastanowić niż potem żałować ;-)

#25 Re: Stawianie kulek BGA - temperatura.


przez gavron04 29 września 2014, 07:30
Witam. Mam parę swoich konsol, jeśli uda mi się postawić kulki i xboxy zadziałają, będą testowane przez kilka miesięcy. Jak będzie ok to zacznę robić coś więcej. Chciałem po prostu iść "krok dalej" i spróbować czegoś nowego - BGA > reballing i zobaczyć jak mi pójdzie. Z wylutem (2x GPU) żadnych problemów, jedynie problem był przy postawieniu kul. Pewnie z mniejszymi układami np HANA/SB nie było by tak "źle".

Nie zawsze jak będzie coś do naprawy z BGA to będę robić reballing tylko od razu wymianę układu na nowy.

Pozdrawiam

#26 Re: Stawianie kulek BGA - temperatura.


przez grisza69 29 września 2014, 16:28
gavron04 napisał(a):......... Z wylutem (2x GPU) żadnych problemów, jedynie problem był przy postawieniu kul. Pewnie z mniejszymi układami np HANA/SB nie było by tak "źle".


.... pobożne życzenie ale próbuj ;)
Zdjęcie wcale nie znaczy, że układ i/lub płyta przeżyła - ale nikt nie rodzi się "α i ω" ;)
Trening czyni mistrza.

#27 Re: Stawianie kulek BGA - temperatura.


przez gavron04 29 września 2014, 16:39
Tak wygląda układ o którym pisałem, gdy temp była za duża. Wtedy sito zaczęło delikatnie się unosić z różnych stron (ostatecznie całe). Jednak nie do końca wyszło.

Obrazek

Obrazek

Trochę też przeczytałem nt używania plecionki do czyszczenia padów. Problem jest taki, że nie ma powiedziane jednogłośnie czy używać jej czy "kroplą cyny" czyścić i później IPA?

Byłem i nadal jestem świadom tego, że nie wszystko od razu wyjdzie, ale bez kolejnych prób udanych lub mniej niczego się nie nauczę ;)

Następna próba pod koniec tyg/na początku przyszłego tygodnia. Grzanie od dołu 120st lub jak się uda do tych 200st + dogrzanie od góry 200st, inny topnik (ten był polecony przez 2 osoby), inne kule (od kocham-basie.pl). Dla porównania kupię jedno sito do GPU, by zobaczyć jak kulki wskakują - na tym co mam zdarzy się, że 2-3 kule wiszą na ramce.

Pozdrawiam

#28 Re: Stawianie kulek BGA - temperatura.


przez muczaczo18 3 października 2014, 22:04
Witam, zadam pytanie może oczywiste może nie. Wszędzie gdzie szukałem każdy stawia kulki na układzie za pomoca gorącego powietrza a ani słowa o promiennikach ir,itp
Sam zrobiłem kilka prób i doszedłem do takich spostrzeżeń:
-dużo łatwiej
-dużo szybciej
-kule nie uciekają od powietrza

Ale jak to w życiu... Układy zakulkowane ir przestały działać, nie wiem tylko dlaczego. Próba zrobiona na 3 szt sprawnych grafikach. Temperatura zgodna z profilem, układy chyba nie przegrzane? Może wypowie się ktoś bardziej doświadczony.

#29 Re: Stawianie kulek BGA - temperatura.


przez djkarol 4 października 2014, 09:45
Ja roztapiam kulki irdą - na układzie już bez sita, mimo że mam sita do grzania bezpośredniego (oprócz kulek na 4 rogach - te grzeje hotem). Układ na "tacy" o której pisałem w poprzednich postach, termopara na wkręcony układzik obok. Dół podgrzewanie takie jak w profilach do lutowania , góra na 190-200 stopni.

#30 Re: Stawianie kulek BGA - temperatura.


przez muczaczo18 4 października 2014, 10:43
To w takim razie albo coś przeoczyłem i robie źle albo poprostu przypadek.
Jak kładziesz układ na metalu,na czymś co nie nagrzewa się?grzejesz odrazu góra ir do topienia czy stopniowo wg. Profilu? Pytam ponieważ stacje zakupiłem by ułatwić lutowanie a jak narazie to na niej nie udało mi się postawić układu. Dłużej ale za to z sukcesem stawiałem kulki powietrzem i opalarką

Stacja ir6000
Podgrzewacz ustawiony na 260 stopni -realna na płycie 140-150 stopni
Profil raczej łagodny układy na sam koniec pływają
r1 0.45 L1 85 d1 85
r2 1 L2 150 d2 40
r3 1 L3 185 d3 45

Dodatkowa termopara pokazuje to samo co termopara ze stacji czyli koniec w okolicy 170-180 stopni
Może ktoś ma jakieś pomysły?

#31 Re: Stawianie kulek BGA - temperatura.


przez djkarol 4 października 2014, 15:19
Następnie układzik daję na "tacę" u mnie to obudowa z napędu slim,(nie wygina się podczas grzania) wybebeszona i poodklejana z folii, na środku której wkręciłem stary wyczyszczony układ - kładę na niego termoparę. Do układu wkręconego w moją tacę, przykładam obok układ z kuleczkami. Całą tacę daję na maszynę. (Uwaga większość osób poleca profile, mnie na nie szkoda czasu, daje profil 0 -190 st. co 1 sekundę o 1 stopnień. Obserwuje, kuleczki PB zwykle przy 180 topnieją - można delikatnie na koniec podlać więcej topnika by kule zrobiły się idealnie owalne.


Posiadam stacje LY2
Górę mam na 190-200 stopni, ale rzadko czekam do 200. Dół natomiast mam ustawiony tak jak do płyt 195-200 stopni.

#32 Re: Stawianie kulek BGA - temperatura.


przez gavron04 6 października 2014, 09:28
Witam. Otrzymałem kulki, topnik (ten co był w promocji) + nowe sito GPU (z kocham-basie.pl). Gołym okiem widać różnice między tym ze sklepu a tym z allegro. Ze sklepu ma większe otwory, więc kolejna próba powinna bez problemu pójść - łatwiejsze zdjęcie sita + zero problemów, że mi kulki nie chcą wejść. Po ponownej próbie się odezwę.

Pozdrawiam

#33 Re: Stawianie kulek BGA - temperatura.


przez gavron04 12 października 2014, 20:16
Witam! ;) Poszło za 1 razem. Jedynie przy nakładaniu topnika (dokładniu) w trakcie grzania myślałem, że kulki usiadły, ale jednak nie i z 4-5 mi uciekło na pędzelku. Dałem większą temp na hocie (około 250st) i po chwili wszystko zaczęło ładnie siadać :) Od dołu grzałem preheaterem, na sicie było wg pirometru około 130-140st.

Pytanie odnosnie tych braków. Nałożyć sito i dorzucić te kulki i postępować tak jak wcześniej tj preheater + hot, czy sam hot od góry? Czy preheater + hot, ale bez sita?

-- Dodano: niedziela, 12 paź 2014, 23:34 --

3 udało mi się postawić, ale 2 mi się złączyły, nie mogłem normalnie rozłączyć i jeszcze raz postawić, więc usunąłem całość i jeszcze raz zrobiłem. Wyszło ;)

[url=https://www.elvikom.pl/obrazki/_f/f_0023731.jpg]Obrazek[/url]

-- Dodano: niedziela, 12 paź 2014, 23:46 --

Pozostaje wlutować, ale to jutro ;)

Re: Stawianie kulek BGA - temperatura.


przez Google Adsense [BOT] 12 października 2014, 20:16
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
cron