• Stacja lutownicza BGA

#1 Stacja lutownicza BGA


Sn4Q 2 Жовтня 2018, 20:51
Witam, zaczynam naukę lutowania układów BGA oraz innych elementów płyty głównej. W związku z tym czy moglibyście polecić mi jakąś stację lutowniczą na początek? Budżet ok 800zl. Ps. W jakich temperaturach działać na BGA? Obecnie mam kolbę hot air ale idzie średnio. Pozdrawiam.

Re: Stacja lutownicza BGA


Google Adsense [BOT] 2 Жовтня 2018, 20:51

#2 Re: Stacja lutownicza BGA  [РІШЕНО]


Vogelek23 2 Жовтня 2018, 20:55
Sn4Q написав:zaczynam naukę lutowania układów BGA (...) Budżet ok 800zl
Za 800zł to kupisz może komplet dysz do stacji BGA (i to niespecjalnie markowej stacji). Do układów BGA potrzebujesz maszyny za jakieś 8-10x tyle.

#3 Re: Stacja lutownicza BGA


Sn4Q 2 Жовтня 2018, 21:57
Naprawdę nic na początek w tej cenie nie dostanę? Chyba pozostaje mi zabawa kolba. Możesz podpowiedzieć w jakich temperaturach działać?

#4 Re: Stacja lutownicza BGA


Lesio23 4 Жовтня 2018, 11:53
Naprawdę nic na początek w tej cenie nie dostanę?

Nie.
Na forum od czasu do czasu ktoś sprzedaje stacje BGA, ale to minimum 1500 zł wzwyż.
Chyba pozostaje mi zabawa kolba.

Masz stacje hot-air czy samą lutownicę kolbowa?

Możesz podpowiedzieć w jakich temperaturach działać?

Sprecyzuj pytanie, chodzi Ci o lutowanie kondensatorów, mosfetów, KBC ?

#5 Re: Stacja lutownicza BGA


Vogelek23 4 Жовтня 2018, 17:50
Sn4Q написав:Możesz podpowiedzieć w jakich temperaturach działać?
Od 180 do 260°C - tyle mogę odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Temperatura (oraz czas, który jest też bardzo istotny) zależy od rodzaju spoiwa lutowniczego, od grubości laminatu, od wytrzymałości termicznej lutowanego komponentu (pośrednio związanej z rodzajem obudowy i materiałem, użytym do jej produkcji) i wielu innych czynników (nawet temperatura i wilgotność w pomieszczeniu, w którym lutujesz, ma znaczący wpływ na użytą temperaturę lutowania). Sugerowałbym najpierw doedukować się, zrozumieć, na czym polega lutowanie i dopiero brać się za praktykę. A już kompletnym nieporozumieniem jest próba lutowania współczesnych układów BGA (a zwłaszcza hybrydowych CPU) bez zaznajomienia się z teorią lutowania tego typu układów.

#6 Re: Stacja lutownicza BGA


Sn4Q 4 Жовтня 2018, 18:03
Mam hot air. W płytach głównych, które mam do testów wymieniłem już układy i na razie działa ;)

#7 Re: Stacja lutownicza BGA


Vogelek23 4 Жовтня 2018, 20:11
Sn4Q написав:W płytach głównych, które mam do testów wymieniłem już układy i na razie działa
Poproszę w takim razie o wideo z wymiany hot-airem (bez podgrzewacza?) układu BGA (CPU, GPU, PCH, NB lub SB).

#8 Re: Stacja lutownicza BGA


Lesio23 4 Жовтня 2018, 21:42
W płytach głównych, które mam do testów wymieniłem już układy i na razie działa ;)

Możesz podpowiedzieć w jakich temperaturach działać?

Pytasz o temperatury, a tu hot airem wymieniasz układy BGA ? :D Coś mi się tu nie zgadza.

#9 Re: Stacja lutownicza BGA


dominik555 5 Жовтня 2018, 09:56
Konstruując Homemade BGA Rework Station można się zmieścić przy odrobinie fantazji w 1000zł.

#10 Re: Stacja lutownicza BGA


Sn4Q 5 Жовтня 2018, 10:25
Pytam o temperatury bo może z doświadczenia coś podpowiecie. Wymieniłem hot airem 2 karty graficzne i działa. Skoro nie ma szans na nic tym budżecie to temat można zamknąć.

Re: Stacja lutownicza BGA


Google Adsense [BOT] 5 Жовтня 2018, 10:25

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість

_______________________________
Всі права захищені. Заборонено копіювати будь-який вміст та елементи веб-сайту без дозволу.
Усі торгові марки, назви брендів, продукти чи послуги, опубліковані на цьому веб-сайті, належать їхнім законним власникам і використовувались лише в інформаційних цілях.