• Stacja BGA ZM-R5860

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Stacja BGA ZM-R5860


przez madmax 19 lipca 2011, 11:56
Szukam ludzi, którzy posiadają taką stację jak w temacie, aby móc podzielić się doświadczeniem w użytkowaniu tej maszyny, a zwłaszcza ustawiania profili do lutowania i wylutowania różnych układów BGA w technice ołowiowej i bezołowiowej. Urządzenie to może nie jest najbardziej popularne u nas w kraju, ale jest już jakiś czas sprzedawane i pomimo wysokiej ceny napewno znalazło swoich nabywców.

Re: Stacja BGA ZM-R5860


przez Google Adsense [BOT] 19 lipca 2011, 11:56

#2 Re: Stacja BGA ZM-R5860


przez inokomp 23 lipca 2011, 00:43
Witam! Znalazłem wątek szukając profili do stacji ZM. Niestety nie jestem użytkownikiem modelu R5860, a jedynie jego młodszego brata R380B.
Widząc małe zainteresowanie tematem, z powodu zapewne małej liczby użytkowników tego producenta postanowiłem nieco napisać na temat mojej stacji.
Używam stacji od kilku miesięcy, po rozpakowaniu stacji pomyślałem- w końcu widzę dobrą jakość. Mam do czynienia ze stacjami "z importu" i muszę przyznać że ZM się różni pod zwględem wykonania. Solidna obudowa, porządnie poskręcana i wszystko dobrze dopasowane. Z tyłu maszyny włącznik z zabezpieczeniem, z przodu sterowanie dobrze rozmieszczone i widoczne. Praktyczne mocowanie do pcb, jednak w moim przypadku muszę czasem kombinować przy dużych płytach. Widzę, że ZM R-5860 ma zdecydowanie większy podgrzewacz. Praktyczne i szybki demontaż dysz, są magnetyczne i wystarczy ją pociągnąć. Bez problemu schodzą wszystkie układy, nie walczyłem jeszcze na niej z PS3. Dysze w zestawie (u mnie były 3) były zbyt małe to tego GPU.
Teraz minusy - hałas !! Muszę przyznać że stacja jest głośna. Mam X-KAR-a na powietrze przy ZM-ie można powiedzieć że go nie słychać.
W modelu R380B po włączeniu stacji natychmiast załącza się nadmuch hota (zamierzam to przerobić) i pracuje do momentu wyłączeniu urządzenia.
Zdziwiłem się, że nadmuch nie włącza się po odpaleniu profilu tylko od razu i nie wyłącza się samoczynnie po wystudzeniu stacji.
ZM R380 ma 2 termopary, jedna bezpośrednio nad grzałkami podgrzewacza, sterowanie jak w Achi, druga nad dyszą wylotową.
Z przyzwyczajenia przy pracy na Achi brakowało mi początkowo odczytu temperatury przy układzie.
Jednak po ustawieniu swoich profili (wspomagałem się dodatkowo miernikiem z termoparą przy układzie) lutowanie odbywa się bezproblemowo.
Używam dwóch profili i już tylko z 1 termoparą (ta od hota po 3 miesiącach padła).
Moża moja opinia będzie jakoś pomocna w zakupie stacji, serdecznie pozdrawiam czytelników.

#3 Re: Stacja BGA ZM-R5860


przez madmax 23 lipca 2011, 08:33
Cieszę się, że jest ktoś kto posiada jakąkolwiek stację BGA tego producenta, ale jestem trochę zaskoczony, że nie odezwał się nikt, kto ma stację zm-r5860. Producent tych stacji posiada w swojej ofercie bardzo szeroki wachlarz urządzeń do lutowania BGA praktycznie na każdą kieszeń. Dzwoniłem do handlarza tych stacji w Polsce i prosiłem o namiary do ludzi, którzy kupili ten model, ale niestety to tajemnica handlowa. Dalej więc mam nadzieje, że czytają to forum ludzie, którzy kupili stację ZM-R5860 i jeszcze ten wątek się rozwinie.

#4 Re: Stacja BGA ZM-R5860


przez rtv13 24 lipca 2011, 14:11
Witam.
Cieszę się, że temat stacji ruszył. Praktyczne zero informacji na polskich forach.
Maszyny u nas są chyba nieznane. W niedługim czasie powinna do mnie dotrzeć zamówiona ZM-R5860C, wówczas podzielimy się spostrzeżeniami. Póki co to z niecierpliwością czekam. Zamówiona bezpośrednio u producenta. Niestety narzuty w kraju są dosyć spore.
Jeżeli ktoś zna j. hiszpański, to jest forum poświęcony tym maszynom.
Pozdrawiam.

#5 Re: Stacja BGA ZM-R5860


przez madmax 24 lipca 2011, 16:06
Od pewnego czasu posiadam tą stację i jest to moja pierwsza maszyneria do lutowania układów BGA. Nie chciałem kupować żadnej stacji ACHI, bo ta wydawała mi się bardziej profesjonalna. Ma potężny dolny grzejnik o pokaźnych rozmiarach, więc spokojnie zrobię nią duże grube płyty takie jak w PS3. Dotykowy ekran pozwala mi zarządzać pracą tej stacji i na bieżąco kontroluję wszystkie procesy, nie trzeba więc podpinać laptopa. Na pewno zajmie mi trochę czasu opanowanie tego modelu, tym bardziej, że w internecie materiałów na temat tej stacji jak na lekarstwo, ale powoli już się do niej przyzwyczajam. Do kolegi rtv13. Jeżeli jest jakieś hiszpańskie forum poświęcone tej stacji to podaj link, aby poznać opinię innych użytkowników i może nawet otrzymać jakieś gotowe profile do lutowania. Napisz jeszcze co Cię skłoniło do zakupu tej a nie innej stacji.

#6 Re: Stacja BGA ZM-R5860


przez rtv13 24 lipca 2011, 17:21
Z tego co wyczytałem, a w zasadzie domyśliłem się (nie znam hiszpańskiego), profili nie podają ze względu na ich duże rozbieżności.
Rozbieżności uwarunkowane są m.in. temperaturą otoczenia, napięciem sieciowym, czy też rozbieżnością mocy nadmuchu lub wysokością górnej głowicy nad układem. Długo zastanawiałem się nad zakupem i wyborem stacji, poprzez Jovy, Achi, ZM. Chciałem kupić stację na podczerwień, ale czytając na ich temat i ich wadach zdecydowałem się na jeden z modeli ZM. Wpierw myślałem nad BIP500 (nowy model ZM-R5830). Niemal się zdecydowałem i znowu ale... Wzrok coraz słabszy, a i nie jest przyjemnie wdychać opary z lutowania obserwując jak lutowany układ "siada" - bo przecież to ważny element w tym cyklu. Więc zdecydowałem się na zakup stacji z kamerą. Wiem niejeden powie, że można domontować we własnym zakresie. Kolejne stacje wykraczały już grubo powyżej moich zdolności finansowych. Więc wybór padł na ZM-R5860C. Czy dobrze? Okaże się.

#7 Re: Stacja BGA ZM-R5860


przez jarecki271 30 lipca 2011, 12:59
Witam Posiadam stację Zm-5860 i po paru dniach walki według mnie najskuteczniejszym ustawieniem stacji do lutowania BGA jest:


Dysze hota około 3-4mm od laminatu płyty

Lut ołowiowy:

IRDA - 195 stopni

faza I
top- 90 stopni.
Bottom- 90 stopni
Time: 90 s
Slope 1,5

faza II
top- 160 stopni.
Bottom- 160 stopni
Time: 45 s
Slope 1,5

faza III
top- 170 stopni.
Bottom- 170 stopni
Time: 45 s
Slope 1,5

faza IV
top- 190 stopni.
Bottom- 195 stopni
Time: 25 s
Slope 1,5

faza V
top- 195 stopni.
Bottom- 200 stopni
Time: 30 s
Slope 3

Lut bezołowiowy:

IRDA - 220 stopni

faza I
top- 170 stopni.
Bottom- 170 stopni
Time: 180 s
Slope 1,5

faza II
top- 190 stopni.
Bottom- 190 stopni
Time: 60 s
Slope 1,5

faza III
top- 205 stopni.
Bottom- 205 stopni
Time: 45 s
Slope 2,5

faza IV
top- 220 stopni.
Bottom- 235 stopni
Time: 35 s
Slope 2,5

faza V
top- 220 stopni.
Bottom- 225 stopni
Time: 25 s
Slope 3

Na tych ustawieniach jak na razie wszystkie wluty i wyluty zakończone powodzeniem Pozdrawiam

#8 Re: Stacja BGA ZM-R5860


przez rtv13 30 lipca 2011, 16:37
Witam.
Dzisiaj odpalam po raz pierwszy maszynę i pora na naukę.
@jarecki271
Czy ustawień te używasz niezależnie od wielkości nozli?
Pozdrawiam

#9 Re: Stacja BGA ZM-R5860


przez jarecki271 30 lipca 2011, 17:09
Generalnie używam 41 oraz 38 (nvidia, mostki intela), do mniejszych stosuje małą korektę grzałki górnej, daję w dół około 5 stopni przy ostatnim etapie (dotyczy delikatnych układów ATI).

Może jest jeszcze ktoś kto posiada takową stację i zechce wymienić się swoimi spostrzeżeniami.
Według mnie ta stacja ma spore możliwości w porównaniu do Jovy, na której byłem zmuszony pracować przez pewien okres czasu - (brak funduszy na coś lepszego), oczywiście nawet ona dawała radę, ale też miała swoje humory.

#10 Re: Stacja BGA ZM-R5860


przez madmax 8 sierpnia 2011, 08:15
Co do profili podanych przez kolegę jarecki271, to oczywiście może to być jakaś baza do tworzenia własnych ustawień temperatury, ale chyba najwiekszy problem w tego typu stacji jest to, że istnieją tutaj dwa sposoby grzania płyty: od dołu podczerwień na całej powierzchni płyty i gorące powietrze w miejscu wylutowania układu. Taki sposób podgrzewania płyty powoduje, że laminat bardzo szybko osiągnie zadaną temperaturę pod scalakiem, gdzie reszta płyty będzie jeszcze mocno niedogrzana. Wydaje mi się, że na początek trzeba zmierzyć faktyczny czas, po którym sama płyta od spodu osiagnie naszą docelową temperaturę mocując termoparę przyklejoną do laminatu i to powinien być całkowity czas preheat1+ preheat2. Ostatnio nawet byłem w poważnej firmie, gdzie naprawiają mnóstwo laptopów i pokazali mi jak oni lutują układy BGA, to byłem zaskoczony, bo od spodu płyty dla ołowiu nigdy nie przekraczali 170 st.C, a właśnie z góry tak mocno grzali układ, aby można go było zdjąć. Ciekawe, czy ktoś jeszcze ma tak ustawione profile w dowolnej stacji. Podobno jest to bardziej bezpieczne dla elementów, które są wlutowane od spodu płyty jak np.kondensatory elektrolityczne. Co wy na to?

Re: Stacja BGA ZM-R5860


przez Google Adsense [BOT] 8 sierpnia 2011, 08:15
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.