• Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A

To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#21 Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez Vogelek23 26 grudnia 2010, 08:55
zatronik1 napisał(a):A i jeszcze jedno wydaje mi się 10k+1k nie zmieni zakresu regulacji teraz mam 0-28,6V chyba decyduje o tym zenerka 5V6 czy tak?

O zakresie regulacji (ale tylko maksymalnej wartości) decyduje rzeczywiście dioda Zenera w obwodzie napięcia odniesienia.
W praktyce zwiększenie wartości diody Zenera niewiele już pomoże, ponieważ na kondensatorach filtrujących musi być napięcie minimum 3V wyższe (mierzone pod pełnym obciążeniem, nie "na sucho"!), niż zakładane maksymalne napięcie wyjściowe zasilacza.

Przy podanej wartości diody Zenera (5,6V) stabilizacja napięcia działa jeszcze poprawnie w pełnym zakresie.
Po zwiększeniu wartości diody do 6,2V pojawiają się już znaczące tętnienia przy maksymalnej nastawie napięcia.

Re: Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez Google Adsense [BOT] 26 grudnia 2010, 08:55

#22 Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez Anonymous 1 stycznia 2011, 22:42
LAZY napisał(a):Mam tu taki projekcik - miałem zamiar sobie zbudować. Zabrałem ze strony :
http://circuitdiagram.net/0-24vdc-digital-pic-power-supply.html
W załączniku paczka z tym co niezbędne. Prosty i mocny.

Myślałem kiedyś nad użyciem potencjometru cyfrowego - ten poniżej akurat 65 kroków. Są inne modele i dość łatwo je przystosować w miejsce zwykłego potencjometru.

Obrazek

Pogrzebałem teraz chwilkę w internecie i znalazłem to :

http://www.microsyl.com/index.php/2010/03/31/bench-power-supply-0-25v-0-5amp/
Regulacja w prawdzie mechaniczna, ale wyświetlacz mi się spodobał.


Z praktyki z tymi potencjometrami, wiem że są one dość delikatne i łatwo je uszkodzić. Źle sobie radzą z sygnałami o większej amplitudzie niż ich napięcie zasilania, niby mają temu zaradzić bufory na wejściach i wyjściach. O ile w audio to się sprawdza, to juz przy regulacji napięć nie bardzo chciało działać (trzeba doświadczalnie pewnie dobrać odpowiedni dzielnik).
Lepszym rozwiązaniem moim zdaniem było by to zrobić na jakimś uC, do tego jakiś w miarę dobry DAC, impulsator z przyciskiem do przełączania funkcji.

#23 Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez zatronik1 22 stycznia 2012, 22:00
Zbudowałem już dwa egzemplarze tego zasilacza. Sprawują się dobrze. Teraz chcę na jego bazie zbudować wersję 12V max i 8 do 10A. Mam nadzieję że Kolega Vogelek nie zirytuje się modyfikowaniem jego konstrukcji ale mam taką potrzebę. Trzeba dodać tranzystorów mocy na końcu i poprawić filtrację na wejściu to wiem. Dodatkowo zmodyfikować transformator to też wiem i dam radę. Co jednak jeszcze, jak ze sterowaniem tranzystorów końcowych i układem ograniczania prądu.

#24 Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez Vogelek23 20 marca 2012, 11:32
Pytanie ze stycznia, ale lepiej późno, niż wcale.

zatronik1 napisał(a):Trzeba dodać tranzystorów mocy na końcu i poprawić filtrację na wejściu
Tranzystory jak najbardziej, minimum 5 sztuk z rezystorami emiterowymi (0,1Ω/5W), natomiast zastosowana filtracja wejściowa jest wystarczająca dla prądów nawet do 15A.

zatronik1 napisał(a):jak ze sterowaniem tranzystorów końcowych i układem ograniczania prądu
Jeśli chodzi o zakres napięć, to przy zastosowaniu transformatora 12V maksymalne napięcie wyjściowe będzie oscylowało w granicach 15V.
Co do ograniczenia prądu - nie wiem, jaki zakres regulacji Kolega chce uzyskać, od tego zależy stopień modyfikacji układu.
Rezystorów R114/R214 można nie zmieniać - dzięki temu odpada konieczność rekalibracji mierników prądu, choć nieznacznie pogorszą się parametry stabilizacji (przez zwiększony spadek napięcia na rezystancji szeregowej przy maksymalnym obciążeniu).

#25 Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez zatronik1 20 marca 2012, 13:36
Dzięki za odpowiedz.
Czy obecny układ wysteruje 6 tranzystorów końcowych bez modyfikacji?.

#26 Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez woody 28 sierpnia 2012, 13:51
Witam.
Ja również zbudowałem zasilacz według tego schematu. Niestety mam problem z uzyskaniem odpowiedniej wydajności prądowej i tranzystory 2n3055 palą się jak zapałki przy większym obciążeniu. Dwa spaliłem szukając zwarcia na płycie głównej, jeden testowo obciążając żarówką 12V 60W. I tutaj moje pytanie. Czy coś źle zrobiłem? Trafo 2x24V (2 x 8,3A) i 4x8V/1A, reszta według schematu.

Pozdrawiam

#27 Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez zatronik1 28 sierpnia 2012, 19:17
Początkowo miałem podobny problem. Wyselekcjonuj dwa tranzystory pod kątem bardzo zbliżonych parametrów, lub zwiększ nieco wartości rezystorów emiterowych.
Stopniowo zwiększając prąd sprawdzaj czy grzeją się jednakowo.

#28 Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez Usunięty Użytkownik 402 28 sierpnia 2012, 20:43
Dużo by dało gdyby uzwojenie główne było przełączane jak to jest w klasycznych zasilaczach serwisowych, wówczas przy małym napięciu i dużym prądzie nie było by takich strat idących w ciepło.
Trzeba by wykonać próbę jak zachowa się owa żarówka zasilana tylko z jednego uzwojenia.
Jak próba wyjdzie pomyślnie to wówczas przydał by się przekaźnik o mocnych stykach i prosty układ na wzmacniaczu operacyjnym.
Trzeba wykonać pomiar jakie napięcie uzyska się z jednego uzwojenia i ustawić układ z przekaźnikiem by przełaczał się na skraju tej wartości na dwa uzwojenia.
Zasilacz niemal doskonały uzyskać by można jedynie posiadając transformator z kilkoma uzwojeniami lecz taki trzeba by samemu nawinąć lub dać do elektromechanika.
W tym zasilaczu przydało by się zamienić wspomniane KD502 czymś nowocześniejszym o lepszej jakości wykonania. Myślę że zamienników nie zabraknie.

#29 Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez zatronik1 28 sierpnia 2012, 20:58
Zgadzając się ze wszystkim co pisze Kolega Lazy informuję jednak że moje zasilacze z uwagami jw. pracują bezawaryjnie od czasu gdy o tym pisałem.

#30 Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez Usunięty Użytkownik 402 28 sierpnia 2012, 21:00
Kolega woody zastosował trafo o prądzie ponad 8 Amper na uzwojenie, te tranzystorki tego nie wytrzymają, druga sprawa że kolega użył transformatora 2x24v zamiast 2x12v. W jego przypadku wystarczy użyć tylko jednego uzwojenia.

#31 Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez zatronik1 28 sierpnia 2012, 21:12
Te 8A to raczej bez znaczenia. Natomiast napięcia na filtrze głównym trzeba się trzymać bo faktycznie przy wyższym pogarszają się warunki pracy tranzystorów końcowych.

#32 Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez woody 28 sierpnia 2012, 23:16
Witam.

zatronik1 napisał(a):Początkowo miałem podobny problem. Wyselekcjonuj dwa tranzystory pod kątem bardzo zbliżonych parametrów, lub zwiększ nieco wartości rezystorów emiterowych.
Stopniowo zwiększając prąd sprawdzaj czy grzeją się jednakowo.

Do jakiej wartości docelowo zmieniłeś rezystory? Czy może wystarczyła selekcja tranzystorów?

Zastosowanie trafa z przełączanym uzwojeniem - sugerowane przez LAZY - byłoby dobrym rozwiązaniem, niemniej jednak ta konstrukcja powinna działać.
Co do zmiany tranzystorów na inne to miałem właśnie obiekcje co do 2n3055, ponieważ kiedyś trafiłem na dyskusję na elektrodzie, gdzie te tranzystory zostały obrzucone błotem, właśnie ze względu na łatwość uszkodzenia. Zastanawiałem się, czy zamiast nich nie dać TIP142.

LAZY napisał(a):Kolega woody zastosował trafo o prądzie ponad 8 Amper na uzwojenie, te tranzystorki tego nie wytrzymają, druga sprawa że kolega użył transformatora 2x24v zamiast 2x12v. W jego przypadku wystarczy użyć tylko jednego uzwojenia.

Może źle się zrozumieliśmy. Na każdy kanał 24V 8A, co też wynika ze schematu - 24V 7,66A. Po wyprostowaniu ca. 34V. Natomiast co do prądu maksymalnego, uznałem że jest on ograniczony na OA do maksymalnie 5A.

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedź, jak się zaopatrzę w tranzystory przeprowadzę kolejne próby (puszczenia ich z dymem :) )
Kolejne sugestie mile widziane.
Pozdrawiam

#33 Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez zatronik1 29 sierpnia 2012, 18:35
Ja zastosowałem rezystory 0,15R. (trzeba zwiększyć moc) Dobry sposób na sparowanie tranzystorów jest taki: Podłączasz tranzystory prowizorycznie bez radiatorów, ustawiasz niewielkie napięcie 1-2V. Powoli zwiększasz prąd i badasz jak się grzeją. Ja z 20szt. 2N3055 wybrałem cztery dobre pary. Dobór robisz przy niewielkich napięciach bo ten punkt pracy jest najbardziej krytyczny. Moje zasilacze pracują dobrze na parach 2N3055. Lepsze tranzystory jakie początkowo zastosowałem poszły podobnie jak u ciebie z dymem przy eksperymentach.
Jedyna uwaga do konstrukcji zasilacza jest taka aby układ ograniczania był nieco szybszy. Kiedy na przykład chciałem wyselekcjonować diody zenera przy odpowiednio ograniczonym prądzie to niestety te niskonapięciowe ulegają uszkodzeniu.

#34 Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez woody 30 sierpnia 2012, 13:45
Dziękuję za kolejne wskazówki, po zakupach dokonam selekcji i zmienię rezystory emiterowe. Jeszcze mam pytanie, bo może źle zrozumiałem schemat i tu leży przyczyna. Dawałeś dwa tranzystory na kanał czy jeden?

Pozdrawiam.

#35 Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez zatronik1 30 sierpnia 2012, 20:24
Oczywiście dwa. Zresztą te rozważania o doborze mają sens tylko gdy dwa na kanał.
Chodzi o to że przy dużych różnicach prawie cały prąd przejmuje jeden tranzystor i dlatego pada.
Rezystory w emiterach też są po to aby lepiej podzielić prąd na dwa tranzystory.

#36 Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez woody 28 września 2012, 18:52
Jako, że w TME nie było 2n3055 zakupiłem TIP35C i rezystory emiterowe 0R16. Pierwsze testy i działanie robocze prawidłowe.
Jeszcze raz dziękuję za wskazówki.
Pozdrawiam.

#37 Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez badyl 11 stycznia 2013, 03:20
Witam.
Jaką funkcję pełnią diody D104 i D204, przy tranzystorach mocy?

#38 Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez repciu 23 stycznia 2013, 21:53
Witam. Złożyłem zasilacz według schematu. Po włączeniu działają wyświetlacze oraz główny blok zasilania, z którego wychodzą napięcia + 33 V, +5V, +5V oraz 12 V. Natomiast napięcie, z zacisków + out oraz - out (z płytki z tranzystorami 2N3055) reguluje się tylko w zakresie od 22 V do 30 V. Dziwne też jest, że od razu po włączeniu układu załącza się wentylator, mimo, że czujniki temperatury wogóle nie są wlutowane. Po wylutowaniu tranzystora BUZ 11 wentylator dopiero przestaje chodzić, ale problem z zakresem regulacji napięcia dalej pozostaje. Próbowałem podmieniać układ LM 324N, LM 358 diodę zenera 5,6 V, tranzystor BD 139, ale też nic to nie dało. Już nie mam pojęcia w czym może być problem. Podobny problem jest w drugim kanale, ale w drugim jest inaczej bo wogóle nie działa regulacja, tylko napięcie na wyjściu jest cały czas 22 V i wentylator załącza sie tak samo od razu po włączeniu zasilania.

#39 Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez repciu 26 stycznia 2013, 13:02
Witam. Zamiast tranzystorów 2N3055 zastosowałem teraz MJ11016H, co prawda kosztowne, ale 5 A teraz mogę z zasilacza wyciągnąć. Jak zwiększyć zakres regulacji prądu do 7-8A, bo mam trafo 24 V, prąd 8A.

#40 Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez zatronik1 17 lutego 2013, 14:50
Zmodyfikuj wartość R112 w układzie dzielnika dla sygnału ograniczania.

Re: Stabilizowany Zasilacz Serwisowy 2x 0-30V 2x 0-5A


przez Google Adsense [BOT] 17 lutego 2013, 14:50
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.