• Spalona końcówka mocy w kolumnie głośnikowej/mikserze

This topic is marked as ARCHIVAL. Please only reply if your message contains the solution (Terms and Conditions p. 12.1).

#1 Spalona końcówka mocy w kolumnie głośnikowej/mikserze


by proweb052 4 January 2017, 21:33
Witam, dostałem uszkodzone urządzenie BOX SPM-80 (dwie kolumny głośnikowe, z których jedna ma wbudowany mikser dźwięku wraz z końcówką mocy). Problem polega na tym, że na płytce wzmacniacza spaliło się kilka elementów i ścieżki. Wlutowałem brakujące elementy łącznie z końcówką mocy TDA1514A, poprawiłem ścieżki, i wszystko wydawało się ok, ale po podłączeniu znowu została spalona końcówka mocy. Teraz jeszcze zauważyłem, że uszkodzona została jedna dioda zenera, ale nie mogę znaleźć zamiennika BZX55C1C - nie wiem jakie dokładnie ma mieć parametry. Nie znam się na tego typu układach i nie wiem co może powodować takie zniszczenia. Bardzo proszę o pomoc, bo nie mam pomysłu co może być nie tak.

Image

Image

Image

Image

Image

Re: Spalona końcówka mocy w kolumnie głośnikowej/mikserze


by Google Adsense [BOT] 4 January 2017, 21:33

#2 Re: Spalona końcówka mocy w kolumnie głośnikowej/mikserze


by Vogelek23 5 January 2017, 00:46
proweb052 wrote:BZX55C1C
Nie ma takiego oznaczenia - może być np. BZX55C10 (10V) lub BZX55C16 (16V). Co jest napisane na tej diodzie obok? Jest najpewniej taka sama jak ta, która jest uszkodzona, sądząc po identycznych wartościach rezystorów, ograniczających prąd diod.

Po drugie - wylutuj końcówki, podłącz tylko zasilanie do 3-pinowego gniazda (zapewne z transformatora) i zmierz oraz podaj napięcia na obu kondensatorach za mostkiem prostowniczym. Często bowiem dochodzi do takich uszkodzeń, gdy brakuje którejś z połówek napięcia zasilania (w domyśle: dodatniej, bo przeciążenie wystąpiło u Ciebie w gałęzi ujemnego napięcia).

I kolejna sprawa - uszkodzenie diody Zenera w tej gałęzi (przy jednoczesnym odpaleniu ścieżki ujemnego napięcia zasilania, prowadzącej do złącza Goldpin) oznacza w zasadzie tylko jedno - zwarcie lub uszkodzenie obwodu, dołączonego do tego złącza (w domyśle: obwodów wejściowych wzmacniacza, czyli miksera). Zrób i zamieść zdjęcia także i tego modułu.

#3 Re: Spalona końcówka mocy w kolumnie głośnikowej/mikserze


by proweb052 5 January 2017, 01:44
Widocznie to jest BZX55C10 a ostatni znak się lekko wytarł stąd C.

Napięcie na kondensatorach 26,3V (na obu to samo)

Zdjęcia mudułów (wizualnie wyglądają ok):

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

#4 Re: Spalona końcówka mocy w kolumnie głośnikowej/mikserze


by Vogelek23 5 January 2017, 02:43
proweb052 wrote:Widocznie to jest BZX55C10
Tu nie ma nic "widocznie" - skoro już podłączyłeś zasilanie, zmierz po prostu napięcie na sprawnej diodzie Zenera i będziesz wiedział, na jakie napięcie jest ta uszkodzona.

proweb052 wrote:Napięcie na kondensatorach 26,3V (na obu to samo)
Czyli zasilanie poprawne, nie przekracza dopuszczalnej wartości dla tych końcówek.

proweb052 wrote:wizualnie wyglądają ok
"Wizualnie" to raczej Cię nie interesuje, toteż najlepiej byłoby, gdybyś podłączył zasilacz serwisowy (symetryczny), ograniczył prąd do 100mA i podłączał kolejno zasilanie do każdego z modułów i sprawdził, przy którym załączy się ograniczenie (stabilizacja) prądu - w ten sposób namierzysz potencjalnie uszkodzony moduł. Inną metodą jest podłączenie wszystkich modułów tak, jak powinny być podłączone (oczywiście końcówki mocy nie muszą być wlutowane oraz zasilanie musi być całkowicie odłączone a kondensatory filtrujące rozładowane) i pomiary rezystancji na diodach Zenera - pamiętaj, że pomiary wykonujesz tutaj minusem miernika do ANODY każdej z diod Zenera, a nie do masy, ponieważ masz do czynienia z zasilaniem symetrycznym. Jeśli rezystancja w którejś gałęzi zasilania (u Ciebie prawdopodobnie w ujemnej) jest zaniżona, odłączasz po kolei moduły, aż natrafisz na ten, który po odłączeniu spowoduje wyraźny wzrost mierzonej rezystancji. Z jakiegoś bowiem powodu spaliła się ścieżka, doprowadzająca zasilanie do tych modułów.

Moduł wzmacniacza mocy możesz uruchomić na nowych końcówkach bez podłączania reszty modułów - pamiętaj o zwarciu do masy wejść małosygnałowych przed podłączeniem zasilania (kondensatory C1L i C1R - a ściślej, nóżki, połączone z gniazdem Goldpin). Uruchamianie najlepiej wykonywać na zasilaczu serwisowym, ograniczając prąd do 150mA (jako, że prąd spoczynkowy nie powinien być większy, niż 120mA dla obu końcówek). Dzięki temu ochronisz końcówki od ponownej eksplozji, jeśli się okaże, że któryś z elementów w aplikacji wzmacniaczy jest uszkodzony i powoduje samowzbudzenie końcówek.

#5 Re: Spalona końcówka mocy w kolumnie głośnikowej/mikserze


by proweb052 5 January 2017, 03:43
Vogelek23 wrote:
proweb052 wrote:Widocznie to jest BZX55C10
Tu nie ma nic "widocznie" - skoro już podłączyłeś zasilanie, zmierz po prostu napięcie na sprawnej diodzie Zenera i będziesz wiedział, na jakie napięcie jest ta uszkodzona.
17,5V czyli jednak BZX55C16?

#6 Re: Spalona końcówka mocy w kolumnie głośnikowej/mikserze


by amorphe 5 January 2017, 10:25
proweb052 wrote:17,5V czyli jednak BZX55C16?

Za duże napięcie.
Widzę tam wzmacniacze operacyjne na napięcie max +/- 18V, więc trochę wątpliwe jest, aby pracowały przy niemal napięciu granicznym.
Typowe napięcie zasilania takich wzmacniaczy to +/- 15V, więc tutaj wykorzystanie zenerek 16V jest bardzo możliwe.
Poza tym, dioda Zenera 16V ma stabilizować napięcie do 16V a nie 17,5V.

Druga sprawa - te proste zasilacze (rezystor+Zener+elektrolit) na pewno nie będą przyczyną upalenia ścieżek do złącza W2.
W szeregu są rezystory 470Ω i nie da się wymusić tak dużego prądu aby przepalić dość szerokie ścieżki - prędzej owe rezystory poszły by z dymem.
Myślę, że "nasi tu byli" zanim otrzymałeś ten sprzęt do naprawy i ktoś kombinował mostkując rezystor. Czyli rozległe uszkodzenia preampów jak najbardziej możliwe.

Sugeruję sprawdzenie wartości obu rezystorów, a diody i elektrolity wymienić na nowe.
Wtedy sprawdzić oba symetryczne napięcia (bez obciążenia) - względem masy powinno być równo + 16V i - 16V (jeśli takie diody zastosujesz).
To samo dotyczy zasilacza głównego - mostka prostowniczego i obu filtrów za nim.
Sprawdź też ścieżkę masy za końcówką U1R - jakoś dziwnie ona wygląda obok wyprowadzeń 4 oraz 6/7.

#7 Re: Spalona końcówka mocy w kolumnie głośnikowej/mikserze


by proweb052 7 January 2017, 21:16
amorphe wrote:
proweb052 wrote:17,5V czyli jednak BZX55C16?

więc tutaj wykorzystanie zenerek 16V jest bardzo możliwe.


To jakie mam wlutować? 18V czy 16V - bez tych diód nie mogę wykonać czynności, które zalecił kolega Vogelek23

amorphe wrote:W szeregu są rezystory 470Ω i nie da się wymusić tak dużego prądu aby przepalić dość szerokie ścieżki - prędzej owe rezystory poszły by z dymem.


Spaił się rezystor 220 Ohm (R3L). Dodatkowo nie mogę wykonać pomiaru w układzie rezystora 22kOhm (R6L) (pokazuje mi 60 Ohm), na rezystorze 560 Ohm (R7L) pokazuje mi 1,6 Ohm. W układzie który nie uległ uszkodzeniu mogę wszystko sprawdzić normalnie. Po wylutowaniu pokazuje na obu rezystorach poprawne wartości.

amorphe wrote:Sugeruję sprawdzenie wartości obu rezystorów, a diody i elektrolity wymienić na nowe.


Wartości rezystorów w normie: 458Ohm i 457Ohm. Chodzi o elekrolity C8 i C9?

amorphe wrote:Sprawdź też ścieżkę masy za końcówką U1R - jakoś dziwnie ona wygląda obok wyprowadzeń 4 oraz 6/7.


Zdjęcie zrobiłem zanim dokończyłem łączyć ścieżki. Już jest poprawiona.

#8 Re: Spalona końcówka mocy w kolumnie głośnikowej/mikserze


by Vogelek23 8 January 2017, 04:49
proweb052 wrote:To jakie mam wlutować? 18V czy 16V - bez tych diód nie mogę wykonać czynności, które zalecił kolega Vogelek23
16V. Bez obciążenia napięcie Zenera może być troszkę wyższe.

proweb052 wrote:Dodatkowo nie mogę wykonać pomiaru w układzie rezystora 22kOhm (R6L) (pokazuje mi 60 Ohm), na rezystorze 560 Ohm (R7L) pokazuje mi 1,6 Ohm.
Nie ma siły - zrób jeszcze raz zdjęcia płytki wzmacniacza z obu stron. Tym razem jednak wymyj ją przed tym izopropanolem (stronę lutowania) - musimy mieć możliwość rozrysowania schematu tej płytki a tam jest kupa topnika i płytka świeci jak psu w nocy.

#9 Re: Spalona końcówka mocy w kolumnie głośnikowej/mikserze


by proweb052 8 January 2017, 08:29
Image Image

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka

#10 Re: Spalona końcówka mocy w kolumnie głośnikowej/mikserze


by proweb052 13 January 2017, 22:28
proweb052 wrote:
Vogelek23 wrote:Inną metodą jest podłączenie wszystkich modułów tak, jak powinny być podłączone (oczywiście końcówki mocy nie muszą być wlutowane oraz zasilanie musi być całkowicie odłączone a kondensatory filtrujące rozładowane) i pomiary rezystancji na diodach Zenera - pamiętaj, że pomiary wykonujesz tutaj minusem miernika do ANODY każdej z diod Zenera, a nie do masy, ponieważ masz do czynienia z zasilaniem symetrycznym. Jeśli rezystancja w którejś gałęzi zasilania (u Ciebie prawdopodobnie w ujemnej) jest zaniżona, odłączasz po kolei moduły, aż natrafisz na ten, który po odłączeniu spowoduje wyraźny wzrost mierzonej rezystancji. Z jakiegoś bowiem powodu spaliła się ścieżka, doprowadzająca zasilanie do tych modułów.



W końcu dostałem diody zenera i mogłem przeprowadzić pomiary. Po połączeniu najmniejszego modułu z dwoma gniazdami jack i potencjometrem opór na diodzie która uległa uszkodzeniu spada do 66 Ohmów. Normalnie jest ok 550 Ohm. Także to jest winowajca. Sprawdziłem wszystkie rezystory i ich wartości są w normie. Mam podłączać to już do zasilania? Nie mam zasilacza symetrycznego.

#11 Re: Spalona końcówka mocy w kolumnie głośnikowej/mikserze


by proweb052 2 March 2017, 22:42
Dalej pali mi jedną końcówkę mocy. Tam gdzie pomostowane są przy niej ścieżki. Przyszła nowa dostawa i nie mam już do tego siły. Co jeszcze mogę zrobić? Nie mam zasilacza symetrycznego.

Image

#12 Re: Spalona końcówka mocy w kolumnie głośnikowej/mikserze


by amorphe 2 March 2017, 23:48
Możesz zrobić zdjęcia frontu tych końcówek mocy (chodzi mi o nadruk) ?

#13 Re: Spalona końcówka mocy w kolumnie głośnikowej/mikserze


by proweb052 2 March 2017, 23:55
amorphe wrote:Możesz zrobić zdjęcia frontu tych końcówek mocy (chodzi mi o nadruk) ?


Image
Image

#14 Re: Spalona końcówka mocy w kolumnie głośnikowej/mikserze


by amorphe 3 March 2017, 00:16
Philips drukował oznaczenia na biało, więc ta końcówka z górnego zdjęcia to podróba.
Poza tym akurat te końcówki własnie na to chorują - nawet przy włączaniu zasilania potrafią efektownie eksplodować.

Możesz spróbować w szereg z zasilaniem z transformatora włączyć dwa rezystory 10Ω - 20Ω/10W (oprócz odczepu masy - środkowy pin złącza) i wtedy robić próby. Wtedy możesz także zamienić miejscami scalaki - jeśli ten sprawny będzie pracował w miejscu uszkadzającego się, to prawie na pewno będzie to wina samego układu TDA1514.
Ale bezpieczniej będzie wylutować poprawnie pracujący scalak i w jego miejscu testować nowe układy - kilkukrotnie odłączając i podłączając zasilanie. Jeśli taka sztuka pracuje, to usuwasz rezystory i próbujesz ponownie.
Wtedy możesz przelutować tak sprawdzony układ w "pechowe" miejsce i będziesz wiedział, czy to wina jego aplikacji.
Oczywiście wcześniej sprawdź połączenia ścieżek (pęknięcia przy samych punktach lutowniczych).

Aczkolwiek jak pisałem, te końcówki są podatne na efektowne zakończenie żywota (szczególnie podróbki).

Re: Spalona końcówka mocy w kolumnie głośnikowej/mikserze


by Google Adsense [BOT] 3 March 2017, 00:16
This topic is marked as ARCHIVAL. Please only reply if your message contains the solution (Terms and Conditions p. 12.1).

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

_______________________________
All rights reserved. Unauthorised copying of this website's content or any of its part is strictly forbidden.
Any trademarks, brand names, products or services published on this website belong to their legal owners, are copyrighted and used for information purposes only.