• Samsung RF511 - brak obrazu, wyłącza się

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Samsung RF511 - brak obrazu, wyłącza się


przez UturnCode 22 lutego 2014, 18:20
Witam
Posiadam laptopa Samsung RF511 w który z dnia na dzień po prostu padł, bez żadnych wcześniejszych ostrzeżeń.
Z rana potrafi wystartować aż do pulpitu zanim zgaśnie obraz a komputer albo się całkowicie wyłączy, zgasną diody i jest zimny, albo pozostaje w "śpiączce" i wtedy nagrzewa się to co na załączonym rysunku. Mostki wydają się być wyłączone ponieważ nie wydzielają ciepła, chyba ze wydzielają wyjątkowo wolno.
Największy problem to, to że nie mogę znaleźć żadnych schematów, a i płyta również nie jest znakowana.

Wiatrak się wyłącza ale CPU grzeje, po paru chwilach załącza się wiatrak z powrotem, ale cały czas na maksymalnych obrotach i już nie słabnie.

Płyta: Veyron-R 1.0

Z braku oznaczeń przesyłam pomiary na zdjęciu. Kołami zaznaczyłem promieniowanie ciepła.
Obrazek
Obrazek

Na tyle płyty TPS i tranzystor obok tak mocno się nagrzewają że sparzyłem sobie palucha kiedy pierwszy raz nieświadomie je dotknąłem.

Macie jakieś pomysły? Czy TPS jest tutaj winny? W scalaku Napięcie VIN 5.1, masa ok, PH 1V
boot wygląda na osc w ten sposób, wydaje mi się że przebieg powinien być klarowny a tu jest zakłócony, ale może to brak wiedzy po prostu:)
http://youtu.be/EVBYhXfT0rQ


Pozdrawiam!

Re: Samsung RF511 - brak obrazu, wyłącza się


przez Google Adsense [BOT] 22 lutego 2014, 18:20

#2 Re: Samsung RF511 - brak obrazu, wyłącza się


przez shakez 22 lutego 2014, 20:15
Podaj rezystancję cewek do masy.

#3 Re: Samsung RF511 - brak obrazu, wyłącza się


przez UturnCode 22 lutego 2014, 21:52
Podobnie jak poprzednio naniosłem na zdjęcie:
Obrazek

#4 Re: Samsung RF511 - brak obrazu, wyłącza się


przez shakez 23 lutego 2014, 13:39
O schemat raczej ciężko.
Ja zainteresował bym się przetwornicą pierwszą po lewej.
Sprawdź czy klucze tej przetwornicy nie są uszkodzone. Szukaj w pobliżu tej cewki po lewej stronie. Możliwe że są na drugiej stronie płyty. Poszukaj też może jest zworka za tą cewką. Jeśli jest rozepnij ją i sprawdź po której stronie jest zwarcie. Podejrzewam że ta zwarta cewka jest od przetwornicy która się grzeje.
Masz zasilacz serwisowy?

#5 Re: Samsung RF511 - brak obrazu, wyłącza się


przez UturnCode 23 lutego 2014, 13:52
Tak, mam do 15.5V/2A, resztę zaraz będę sprawdzać.
Wypiąłem cewke przy gpu i zwarcie z masą jest po stronie różowego napisu na zdjęciu.
Tranzystor wylutowałem ale nadal jest zwarcie.
Po próbie z zasilaczem odkryłem że najbardziej nagrzewa się rdzeń układu graficznego
Zrobiłem reflow niestety bez zmian.
Zaznaczę że tak jak wcześniej jeszcze laptop na chwile wstawał tak teraz już jest cały czas ciemny ekran. - przed reflowem też był ciemny

p.s.
Z tego co zauważyłem to nie cewka się grzeje a ten scalak pod nią co się zwie TPS...On ją tak nagrzewa i cały obszar.

#6 Re: Samsung RF511 - brak obrazu, wyłącza się


przez shakez 24 lutego 2014, 04:40
UturnCode napisał(a):Z tego co zauważyłem to nie cewka się grzeje a ten scalak pod nią co się zwie TPS...On ją tak nagrzewa i cały obszar.

We wcześniejszym moim poście pisałem że przypuszczam że ta zwarta cewka jest na przetwornicy która się grzeje.
Piszesz że wylutowałeś tranzystor a są tam na pewno dwa tranzystory.
Z tym reflow wyprzedziłeś trochę niepotrzebnie ponieważ na tym etapie nie był konieczny.
To że zwarcie jest po stronie różowego napisu nic mi nie mówi. Napisz czy jest po stronie przetwornicy/kluczy czy po stronie dalszego rozpływu zasilania. Próbę zwarciową wykonywałeś z wlutowaną cewką? Jeśli tak to czy podczas tej próby nie grzał się TPS?

#7 Re: Samsung RF511 - brak obrazu, wyłącza się


przez indicheq 24 lutego 2014, 08:36
Jakim maksymalnym napięciem potraktował Kolega tą linię przy próbie zwarciowej?

#8 Re: Samsung RF511 - brak obrazu, wyłącza się


przez UturnCode 24 lutego 2014, 13:25
Nie duzym, bodajze 2v 1.5A tylko przez chwile. Generalnie odpuszczam sobie i daje do serwisu, bo cewki sa przyklejone klejem i nie mam zamiaru ich rozerwac, a klej nie puszcza nawet pod wplywem temperatury. Sprawdza co sie dzieje i za sprawdzenie zaplace a potem sam wymienie.
Mam juz dosc tego laptopa. Nie dosc ze plyta bez zadnych oznaczen, nie ma schematu to jeszcze poprzyklejane elementy do pcb i to tak ze kleju prawie nie widac bo jest pod spodem.
Klej czerwony.

#9 Re: Samsung RF511 - brak obrazu, wyłącza się


przez shakez 24 lutego 2014, 14:01
Niby niewielkie ale za wysokie.
Na tej linii jest prawdopodobnie 1.8V.
Niemniej jednak sądzę że nie ubiłeś grafiki o ile w ogóle była sprawna.
Proponował bym zrobić próbę zwarciową ze zdjętą cewką wpinając się po stronie przetwornicy i kontrolując nagrzewanie przede wszystkim TPS-a.

#10 Re: Samsung RF511 - brak obrazu, wyłącza się


przez indicheq 24 lutego 2014, 14:02
Kolego ta linia to zasilanie GPU_CORE gdzie napięcie wacha się miedzy 0.9V a 1.25V, kolega podał 2V na tą linię więc z pewnością będzie się grzała grafika przy takim napięciu. Miejmy nadzieję że nie uległa uszkodzeniu, a co do takiej rezystancji 4Ω to przy tej płycie jest normalne i raczej problemem w tej płycie nie jest grafika a jej przetwornica.

#11 Re: Samsung RF511 - brak obrazu, wyłącza się


przez UturnCode 2 marca 2014, 07:28
Płyta poszła do wymiany.

Re: Samsung RF511 - brak obrazu, wyłącza się


przez Google Adsense [BOT] 2 marca 2014, 07:28

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.