• Samsung NP350E5C-A05PL, MB: LA-8862P, REV:2.0 - bardzo wolne ładowanie baterii.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Samsung NP350E5C-A05PL, MB: LA-8862P, REV:2.0 - bardzo wolne ładowanie baterii.


przez HotIce 3 lutego 2018, 15:02
Witam,

Oryginalna bateria leżał kilka lat i już nie chce "zaskoczyć" podstawiłem też oryginalną z innego samsunga która też leżała długo bezczynnie ale jak była ostatnio używana działała bez zarzutu. Po włączeniu systemu jest sygnalizowane ładowanie i jest bzdurny komunikat że do pełnego naładowanie zostało 3 minuty a poziom baterii to kilkanaście procent... Baterię nałaodowałem do pełna przez dwie doby, następnie wyładowałem w biosie opcją "smart callibration". Nieznacznie podskoczyła pojemność ale problem powolnego ładowania pozostał. Czy winić baterię czy płytę główną? Poniżej zrzut ekranu z BatteryMon:

Obrazek

Re: Samsung NP350E5C-A05PL, MB: LA-8862P, REV:2.0 - bardzo wolne ładowanie baterii.


przez Google Adsense [BOT] 3 lutego 2018, 15:02

#2 Re: Samsung NP350E5C-A05PL - bardzo wolne ładowanie baterii.


przez sebastiank 3 lutego 2018, 16:12
Jak wygląda prąd ładowania baterii w czasie?
Pomiar możesz wykonać na wyłączonym laptopie np. z zasilacza serwisowego.

#3 Re: Samsung NP350E5C-A05PL - bardzo wolne ładowanie baterii.


przez HotIce 3 lutego 2018, 17:37
Podczas ładowania na wyłączonym laptopie, pobór prądu jest ciągle 160mA.

#4 Re: Samsung NP350E5C-A05PL - bardzo wolne ładowanie baterii.  [ROZWIĄZANY]


przez sebastiank 3 lutego 2018, 18:00
Prawidłowo po chwili ładowania prądem ok. 0.15A powinno zacząć ładować prądem 1-2A.
W bateriach które długo leżały taki efekt występuje nawet przez kilkanaście czy kilkadziesiąt cykli - a potem nagle zaczyna ładować prawidłowo. Jak masz czas to daj jeszcze tej baterii szansę.
Dobrze by było podstawić sprawną która nie leżała długo lub sprawdzić tą baterię z inną płytą.
Profilaktycznie możesz wykonać aktualizację BIOSu i/lub przywrócenie domyślnych ustawień.

#5 Re: Samsung NP350E5C-A05PL - bardzo wolne ładowanie baterii.


przez HotIce 4 lutego 2018, 10:33
zdobyłem inną baterię i rzeczywiście, prąd ładowania wzrósł no normalnego poziomu -problem rozwiązany, jest jeszcze inny problem z tym laptopem, zauważyłem że po około pół godzinnej pracy wyłącza się samoczynnie. Ram testowałem - ok, bios najnowszy, przy teście w programie occt maksymalnie 71st osiąga procesor, podmieniłem i5 na i3 ale nic to nie zmienia. Zarówno bez baterii jak i na baterii to się dzieje. Nawet pozostawiony na ekranie biosu się wyłącza, co można by jeszcze sprawdzić?

#6 Re: Samsung NP350E5C-A05PL - bardzo wolne ładowanie baterii.


przez matic 4 lutego 2018, 11:02
HotIce napisał(a):zauważyłem że po około pół godzinnej pracy wyłącza się samoczynnie
This is the problem with BIOS ME-region almost for sure.
Did you reflashed the BIOS chip with another dump in programmer? If yes, reflash it again with original dump. If not, you should reflashed the BIOS with cleaned ME-region.
You could upload the dump on the appropriate department on the forum and request the cleaning of ME-region.

#7 Re: Samsung NP350E5C-A05PL - bardzo wolne ładowanie baterii.


przez sebastiank 4 lutego 2018, 11:14
Jeśli był programowany BIOS - na początek do "wyczyszczenia" MERegion.
Jeśli nie - być może jest problem kością BIOSU - najlepiej wymienić obie kości na nowe programując sprawdzonymi wsadami.
Znasz historię laptopa? Był wymieniany procesor? Był już naprawiany?

#8 Re: Samsung NP350E5C-A05PL - bardzo wolne ładowanie baterii.


przez yasiu83 4 lutego 2018, 21:21
Ten laptop wychodził z procesorem Pentium B980, bardzo możliwe że na mostku HM70. Jeśli tak to nic nie zrobisz poza wymianą procesora na Pentium, najlepszy jaki wejdzie to 2030M. Sprawdź jaki mostek tam siedzi.

#9 Re: Samsung NP350E5C-A05PL - bardzo wolne ładowanie baterii.


przez HotIce 4 lutego 2018, 21:40
Nie znam historii laptopa ale widać że kości pamięci nie były zdejmowane z płyty wcześniej, na reszcie elementów też nie widać lutowania. Zgrałem zawartość z kości UH3 i UH4. Wsad z UH3 - 4MB, potraktowałem skryptem pythona - "me_cleaner". Wykonało się poprawnie, znalazł partycje, wyczyścił region. Po wltowaniu to samo, dokładnie po pół godziny laptop się wyłącza. Znalazłem inne sprawdzone wsady do tej płyty, wgrałem do obu kości, ale dalej jest identycznie, to już nie wiem co winić, może jakieś uszkodzenie w chipsecie...?

#10 Re: Samsung NP350E5C-A05PL - bardzo wolne ładowanie baterii.


przez sebastiank 4 lutego 2018, 22:02
Jakie masz PCH i jaki procesor?

#11 Re: Samsung NP350E5C-A05PL - bardzo wolne ładowanie baterii.


przez HotIce 5 lutego 2018, 08:11
sebastiank napisał(a):Jakie masz PCH i jaki procesor?

Mam HM70. Po założeniu B980 taki jak był w nim oryginalnie, płyta się już nie wyłącza. Wcześniej zakładałem i5-3210M oraz i3-2350M. Dlaczego nie można uzyć innego cpu skoro ME został wyczyszczony?

#12 Re: Samsung NP350E5C-A05PL, MB: LA-8862P, REV:2.0 - bardzo wolne ładowanie baterii.


przez sebastiank 5 lutego 2018, 08:13
HotIce napisał(a):Dlaczego nie można uzyć innego cpu skoro ME został wyczyszczony

Czyszczenie ME nie wpływa na fizyczną budowę a co za tym idzie obsługę procesorów przez PCH.
Jeśli chcesz używać i3/i5 w tej płycie - trzeba wymienić PCH na SLJ8E.

Re: Samsung NP350E5C-A05PL, MB: LA-8862P, REV:2.0 - bardzo wolne ładowanie baterii.


przez Google Adsense [BOT] 5 lutego 2018, 08:13

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.