FORUMDESC_HDD_REPAIRS_DATA_RECOVERY

#1 Samsung NP300E5A - kopia partycji recovery na mniejszy dysk.

przez hanomag 1 czerwca 2014, 11:48
Laptop Samsung NP300E5A
Windows 7 Home Premium

Wymieniam uszkodzony dysk 750GB na mniejszy 500GB.
Chciałbym skopiować na nowy dysk partycję recovery, ale jest ona umieszczona na końcu starego większego dysku. Jak skopiować ją żeby funkcjonowała prawidłowo i żebym mógł z niej postawić nowy system?

#2 Re: Samsung NP300E5A - kopia partycji recovery na mniejszy dysk.

przez czorny 1 czerwca 2014, 12:42
Użyj DMDE (kopia sektorów) jeśli dysk 750 nie jest za mocno uszkodzony to skopiuj cały do pliku lub bezpośrednio na nowy. Możliwe, że na nowym dysku może ona być jako pierwsza ważne żeby była aktywna przed startem instalacji Windows. Później można ją "ukryć". Mogę się mylić gdyż dawno nie wykonywałem tych operacji ponieważ przy "makowych" dyskach nie ma takiego problemu ;-)

#3 Re: Samsung NP300E5A - kopia partycji recovery na mniejszy dysk.

przez hanomag 1 czerwca 2014, 13:06
Próbowałem kopiować w DMDE na kilka sposobów, ale głównymi problemami jest to, że nowy dysk jest mniejszy a stary dysk jest częściowo uszkodzony na powierzchni partycji systemowej. Chciałbym skopiować tylko partycję recovery na koniec nowego dysku, ale podejrzewam że trzeba będzie do tego przerobić MBR żeby partycja była w ogóle wykrywana.

#4 Re: Samsung NP300E5A - kopia partycji recovery na mniejszy dysk.

przez czorny 1 czerwca 2014, 13:11
Możesz też spróbować Acronisa on sobie radzi z różnicami rozmiarów dysków lub na HirensBCD 13 jest jedno narzędzie (Disk Partition Manager), który też powinien skopiować cały dysk jeśli nie jest za bardzo uszkodzony. Mogłem się pomylić co do nazwy tego softu lecz potem sprawdzę.

#5 Re: Samsung NP300E5A - kopia partycji recovery na mniejszy dysk.

przez hanomag 1 czerwca 2014, 13:36
Acronis, z tego co wiem, radzi sobie z różnicami, gdy nowy dysk jest większy, nie mniejszy. Robiłem kopię dysku na większy w DMDE a resztę poprawiałem w GParted, tutaj sytuacja jest trochę inna.

Z HBCD 13 może miałeś na myśli Ranish Partition Manager?

Szukam sposobu na skopiowanie samej partycji recovery ze starego dysku na koniec nowego dysku, tak żeby miało to ręce, nogi i głowę.

#6 Re: Samsung NP300E5A - kopia partycji recovery na mniejszy dysk.

przez Vogelek23 1 czerwca 2014, 16:56
A próbowałeś Norton Ghost? O ile dobrze pamiętam, ta aplikacja wykonuje obraz dysku z pominięciem pustej przestrzeni.

#7 Re: Samsung NP300E5A - kopia partycji recovery na mniejszy dysk.

przez pawel80 1 czerwca 2014, 21:45
Masz trzy partycje?
Jak tak to np. w Gparted dokonujesz na zasadzie kopiuj, wklej pierwszej i ostatniej partycji ze starego dysku na nowy.
Później np. startujesz laptopa z Hirena i tam na początku ekranu powitalnego, masz bardzo dobry boot manager (PLoP Boot Manager) i w nim bootujesz twoją partycję recovery.
Druga sprawa to odwiedź dział szkoleń.
Tam kolega arvika opisał krok po kroku jak przerzucić partycję recovery na nowy dysk.
viewtopic.php?p=22287#p22287
Postępuj analogicznie i powinno zadziałać bez problemu.

#8 Re: Samsung NP300E5A - kopia partycji recovery na mniejszy dysk.

przez hanomag 2 czerwca 2014, 09:21
Czytałem dział szkoleń, ale jest tam wspomniane że jeśli recovery jest na ostatniej partycji, to może być problem:

W tej chwili laptop powinien uruchomić Recovery z dysku. Są oczywiście od tego wyjątki, związane z tym że pliki startowe znajdowały się na partycji kolejnej (tam gdzie był fizycznie zainstalowany system). Należy wtedy te pliki przywrócić, tak aby umożliwić wystartowanie recovery. Zdarza się również że partycja RECOVERY jest ostatnią partycją na dysku.


Robiłem kopię w DMDE sugerując się poradą arviki.

hanomag napisał(a):Próbowałem kopiować w DMDE na kilka sposobów, ale głównymi problemami jest to, że nowy dysk jest mniejszy a stary dysk jest częściowo uszkodzony na powierzchni partycji systemowej. Chciałbym skopiować tylko partycję recovery na koniec nowego dysku, ale podejrzewam że trzeba będzie do tego przerobić MBR żeby partycja była w ogóle wykrywana.Vogelek23 - Ghost działa tak jak mówisz, pracowałem kiedyś w firmie gdzie mięliśmy licencję na Ghost'a i obraz dysku miał rozmiar tylko zajętej powierzchni. Niestety dysk już niechętnie chce się kopiować.

pawel80 - dzisiaj też zastanawiałem się nad użyciem narzędzi z GParted, myślę że to by zadziałało. Teraz niestety zrezygnowałem z tej zabawy i z braku czasu postawiłem system z płyty wklepując licencję z naklejki. Jakby ktoś miał okazję robić w GParted taką kopię, to proszę opisać to w tym temacie. Póki co temat zostawiam otwarty.

#9 Re: Odp: Samsung NP300E5A - kopia partycji recovery na mniejszy dysk.  [ROZWIĄZANY]

przez bax001 16 sierpnia 2014, 14:16
Kopiowałem ostatnio partycję recovery umieszczoną na końcu dysku. Użyłem darmowego programu Mini Tool Partition Wizard. Ustawiłem, żeby skopiował na koniec nowego dysku a potem utworzyłem na pozostałej przestrzeni normalną partycję NTFS. Niestety miałem problem z odpaleniem recovery z tej partycji (przestawienie na aktywną nie pomogło) i tu przyszedł z pomocą program (nie pamiętam nazwy, ale jak sprawdzę, to edytuję post) z płyty Hirens 15.2, który umożliwia start z partycji z której chcesz. Wszystko zadziałało, system sie przywrócił i zapisał poprawny boot sector i można było uruchamiać normalnie recovery przez naciśnięcie odpowiedniego klawisza.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszystkie opublikowane na tej stronie znaki towarowe i handlowe oraz nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli,
są rozpowszechniane zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.