English Polski Русский
FORUMDESC_PRINTER_SCANNER_FAX_REPAIRS
Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów (ani linkowanie do nich na inne witryny), a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Samsung C410W - identyfikacja elementu SMD na płycie głównej

przez mojojek 10 kwietnia 2018, 15:22
Witam. Drukarka jak w opisie. Wystąpił problem z rozpoznawaniem tonerów. Wylutowałem 2 układy i zrobiłem downgrade wsadami z clp-365W. Przy okazji niechcący przesunąłem i uszkodziłem zaznaczony na zdjęciu element. Po tej operacji drukarka poprawnie rozpoznała tonery, niestety wystąpił problem z kartą wifi. Przy włożonej tasiemce od karty drukarka włączała się i świecił się tylko na niebiesko przycisk WPS.). Po wyjęciu tasiemki drukarka działała ale zgłaszała w oprogramowaniu błąd (brak karty wifi - zamontuj kartę). Metodą prób i błędów wsunąłem tasiemkę tylko do połowy i drukarka ruszyła. Nie ma żadnego błędu i drukuje bez problemu strony testowe. Nie wiem tylko dlaczego po przytrzymaniu przycisku On/off drukarka się nie wyłącza. Mogę to zrobić jedynie odłączając kabel.

Uszkodzony element wylutowałem. Podobno to jakiś dławik. Ja myślałem, że rezystor. Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji tego elementu i sugestię czym mogę go zastąpić. Na próbę chciałem tam podstawić coś przewlekanego (łatwiej mi to wlutować).

Oznaczenia płyty głównej:
JC92-02843A
JC41-00760A
CARLSEN_W_TC_V07 4L

Element jeszcze sprawny (na swoim miejscu):
Obrazek

Układ wylutowany:
Obrazek

Re: Samsung C410W - identyfikacja elementu SMD na płycie głównej

przez Google Adsense [BOT] 10 kwietnia 2018, 15:22

#2 Re: Samsung C410W - identyfikacja elementu SMD na płycie głównej  [ROZWIĄZANY]

przez wab 11 kwietnia 2018, 07:15
Witaj,
Ten element to rezystor.
Zmierz rezystancję rezystorów oznaczonych na żółto. Jeśli jest identyczna to zaznaczony na czerwono będzie miał taką jak ten, którego Ci brakuje.
Co do włącznika to sprawdź czy tasiemka od włącznika jest sprawna i czy napięcie z włącznika dociera do płyty oraz czy zmienia się po wciśnięciu z wysokiego na niskie lub odwrotnie. Mierz na płycie.
Jeśli problemy z wykrywaniem WIFI i włącznikiem nie ustąpi wgraj oryginalne wsady. Może nie są one do końca kompatybilne.

Obrazek

#3 Re: Samsung C410W - identyfikacja elementu SMD na płycie głównej

przez mojojek 11 kwietnia 2018, 08:25
Dziękuję bardzo za odpowiedź! Zaznaczone na żółto elementy mierzyłem już wcześniej i dają identyczny wynik. Wydawało mi się właśnie, że obok są w takim samym układzie czyli patrząc od góry (proszę mnie poprawić jeśli się mylę):

rezystor (czarny)
rezystor (czarny)
kondensator (brązowy)

Zastanawia mnie jedynie czy ten kondensator po prawej stronie nie powinien mieć jakiejś rezystancji? (ten po lewej stronie ma - po prawej nie)
Jaki rezystor mogę tam zastosować? Z tego co widziałem w tej obudowie występują chyba najczęściej rezystory do ok 15 om. Czy mogę wstawić tam np 10 om rezystor przewlekany? Nie chciałbym wylutowywać tego z lewej strony aby go zmierzyć, chyba, że pomiar na płycie wystarczy.

Odnośnie włącznika to drukarka uruchamia się bez problemu po jego wciśnięciu. Nie można natomiast jej wyłączyć guzikiem. Wcześniej (wsady te same ale element jeszcze był na miejscu, przesunięty) przycisk działał bez zarzutu jednak kiedy była włożona taśma od wifi drukarka wisiała zaraz po włączeniu a po odpięciu taśmy wszystko hulało bez problemu tylko był komunikat aby podłączyć moduł wifi (taśmę).
Czy brak tego elementu może mieć jakiś wpływ na włącznik?

#4 Re: Samsung C410W - identyfikacja elementu SMD na płycie głównej

przez Vogelek23 11 kwietnia 2018, 12:35
mojojek napisał(a):Zastanawia mnie jedynie czy ten kondensator po prawej stronie nie powinien mieć jakiejś rezystancji?
Od kiedy to kondensatory mają jakąkolwiek rezystancję dla prądu stałego???

mojojek napisał(a):Z tego co widziałem w tej obudowie występują chyba najczęściej rezystory do ok 15 om.
Bzdura - rezystory w obudowie 0402 mają rezystancje od 0Ω do dziesiątek (a nawet setek) MΩ.

mojojek napisał(a):Czy mogę wstawić tam np 10 om rezystor przewlekany?
Nie - w to miejsce należy wlutować taki rezystor, jaki jest w oryginale. Czyli 10kΩ. I nie przewlekany, tylko w obudowie 0402.

mojojek napisał(a):Czy brak tego elementu może mieć jakiś wpływ na włącznik?
Owszem, może.

#5 Re: Samsung C410W - identyfikacja elementu SMD na płycie głównej

przez wab 11 kwietnia 2018, 12:41
rezystor (czarny)
rezystor (czarny)
kondensator (brązowy)

Zgadza się.

Zastanawia mnie jedynie czy ten kondensator po prawej stronie nie powinien mieć jakiejś rezystancji? (ten po lewej stronie ma - po prawej nie)

Nie powinien. Mierzysz w układzie (na linii są rezystory) i dlatego jakąś wykazuje.

W tej obudowie występuje cała gama rezystorów a od innych obudów różnią się mocą.

Pisałem już żebyś zmierzył ten oznaczony na czerwono, najlepiej po wylutowaniu i wstawił taki sam w miejsce brakującego.

#6 Re: Samsung C410W - identyfikacja elementu SMD na płycie głównej

przez mojojek 15 kwietnia 2018, 11:05
Zmierzyłem ten zaznaczony na czerwono. Niestety bez wylutowania (boję się, że załatwię kolejny). Przy pomiarze pokazuje mi wynik 47 (miernik ustawiony na 2000k). To będzie 47k?

Nie wiem czy te 10k, o których pisał kolega wyżej jest aktualne, czy mam wlutować jednak jakiś inny.

#7 Re: Samsung C410W - identyfikacja elementu SMD na płycie głównej

przez Vogelek23 16 kwietnia 2018, 10:07
mojojek napisał(a):Przy pomiarze pokazuje mi wynik 47 (miernik ustawiony na 2000k). To będzie 47k?
Tak, bo rozdzielczość przy 2MΩ masz 1kΩ.

mojojek napisał(a):Nie wiem czy te 10k, o których pisał kolega wyżej jest aktualne, czy mam wlutować jednak jakiś inny.
10kΩ siedzi tam oryginalnie, ale czy zastosujesz 10kΩ czy 47kΩ to i tak będzie działało.

#8 Re: Samsung C410W - identyfikacja elementu SMD na płycie głównej

przez mojojek 27 kwietnia 2018, 13:50
Pięknie dziękuję kolegom wab i Vogelek23 za szybką i skuteczną pomoc. Rezystor 10k wstawiony (niestety przewlekany z braku oryginału), drukarka poprawnie się włącza i wyłącza, działają funkcje "eco" itp. Łączy się również bezprzewodowo (tasiemka od karty WIFI nie może być wsunięta do końca w gniazdo bo inaczej drukarka się nie włączy - sama taśma wygląda w porządku). Jeśli jest ktoś zainteresowany przeróbką tej drukarki na wieczne chipy lub potrzebuje wsadów to z chęcią pomogę.

Nie wiem jak Wam tu podziękować a z chęcią bym to uczynił, nie widzę takiego przycisku. Jeszcze raz bardzo dziękuję.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszystkie opublikowane na tej stronie znaki towarowe i handlowe oraz nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli,
są rozpowszechniane zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.