• Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.

To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez lekolorado 10 maja 2016, 17:45
Witajcie. Podgrzewacz T8280 nie był używany rok czasu. Po tym włączyłem i na wyświetlaczu pokazuje 500C. Po ustawieniu jakiej kolwiek temperatury bieżąca jest 500C. Najważniejsze jest to, że podgrzewacz w ogóle nie grzeje. Po rozebraniu zmierzyłem napięcie w miejscu gdzie wychodzą kable do grzałki. Jest zero stopni. Tak samo na wejściu. Do wejścia idą kabelki od sterownika. Panowie co się mogło stać?

Re: Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez Google Adsense [BOT] 10 maja 2016, 17:45

#2 Re: Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez raddeon 10 maja 2016, 20:01
Może padła termopara.

#3 Re: Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez lekolorado 10 maja 2016, 21:22
Masz na myśli sam kabel termopary? To zamówię nowy i zobaczymy co będzie dalej. Jakiej firmy polecasz termoparę? Czy ta termopara jest oryginalna?
// Link usunięty. Regulamin forum p. 9.12
Jeżeli ona nie ma izolacji jak mam ją zamontować? Czy jeżeli ściągnę koszulę ze starej termopary i nałożę na tą to będzie działało?

#4 Re: Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez raddeon 11 maja 2016, 09:10
Na próbę podłącz termoparę typu K nie wiesz jeszcze co jest uszkodzone więc po co pchać się już w koszty.

#5 Re: Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez lekolorado 11 maja 2016, 10:34
Nie wiem czy dobrze robię ale odpiąłem wtyczkę z termoparą od T8280 i nastepnie wziąłem moją z miernika typu K i blaszkami dotykałem pinów. Po włączeniu podgrzewacza temperatura pokazuje 470C i nic się nie rusza. Tak samo jest gdy przyłożę termoparę odwrotnie stroną. Na termoparze od T8280 pokazywało 500 stopni a gdy objąłem termoparę to pokazywało 506 stopni, gdy puściłem wracało do 500.

-- Dodano: środa, 11 maja 2016, 12:27 --

Zdaję sobie sprawę z tego, że panowie tutaj są bardzo zajęci, bo mają dużo pracy ale jestem szczęśliwy z tego powodu że mam przyjemność zasięgnąć u was rady. Niestety bez podgrzewacza to jak bez ręki.

#6 Re: Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez raddeon 11 maja 2016, 21:06
Niestety nie ma schematu tego urządzenia a i takowego nie posiadam proszę porobić podstawowe pomiary, jest tam na pewno procesor i wzmacniacz operacyjny napięcia na wejściu i wyjściu wzmacniacza względem temperatury powinny się zmieniać, po za tym czy wszystkie połączenia są ok? No i może głupie pytanie czy włącza Pan przełącznik by podgrzewacz zaczął pracę?

#7 Re: Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez Usunięty Użytkownik 402 11 maja 2016, 23:45
Czy termopary czasem nie można sprawdzić omomierzem? ;)

#8 Re: Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez Vogelek23 12 maja 2016, 00:14
Byłoby nam zdecydowanie łatwiej ocenić, co się dzieje, gdybyś przy okazji podawania napięć przedstawił fotografie miejsc, w których te pomiary wykonujesz.

#9 Re: Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez lekolorado 12 maja 2016, 10:32
Obrazek

Sprawdziłem jeden wzmacniacz operacyjny. Obok niego jest wtyk na termoparę. Ten drugi U7 nie mogę znaleźć schematu. Tam chyba pisze ATMLH104 ale nie jestem pewien. Sprawdziłem transformator daje 10V AC. No i ogólnie wstawiam zdjęcie żebyście mi podpowiedzieli gdzie jeszcze zrobić pomiary.


Tak mam włączony ON na przednim panelu, ale poza tym nie świeci w ogóle dioda Current. Gdy nastawiam set świeci nastawiam na przykład na 300C, po czym ekran ten gaśnie powraca spowrotem do 504C.

#10 Re: Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez Vogelek23 13 maja 2016, 22:26
U7 to pamięć EEPROM AT24C02C. Wykonaj lepsze fotografie (bardziej ostre), także z drugiej strony płytki. Brakuje pomiaru z n. 3 układu U2 (podwójny wzmacniacz TLC27L2C). Czy ten wzmacniacz obmierzałeś w układzie, z podłączoną termoparą?

#11 Re: Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez lekolorado 14 maja 2016, 11:57
Tak termopara jest wpięta. Gdy jest wpięta nóżka trzecia z czwartą są zwarte. Gdy wypięta nie są zwarte. Dzisiaj mam inne wyniki. Nóżka pierwsza od dołu od lewej strony jak się zaczyna napis. 14mV druga 01.3mV i trzecia ma 01.0mV

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

#12 Re: Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez Usunięty Użytkownik 402 15 maja 2016, 13:13
Na fotce jest przekaźnik SSR... sprawdź czy na jego sterowanie wychodzi jakieś napięcie.
Możesz go też sztucznie załączyć by sprawdzić działanie reszty.
Nie wiem czy dobrze widzę ale sterowanie na SSR przechodzi przez przełącznik On na płycie czołowej, na wszelki wypadek to obejrzyj.

#13 Re: Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez lekolorado 15 maja 2016, 21:12
To jest tak że ze storownika wychodzą kable do przekaźnika. Nie ma w ogóle napięcia na nich. A kable z przełącznika ON/off wchodzą do przekaźnika. Przycisk on/off działa. Panowie czy będzie coś z tego czy muszę oddać do jakiegoś specjalisty?

#14 Re: Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez Usunięty Użytkownik 402 15 maja 2016, 21:31
Trzeba na sucho przebadać reakcję na nogach cpu przy zmianie temperatury- podgrzewaniu termopary. Czy będzie maleć napięcie lub rosnąć na którejś z nóżek, musisz sprawdzić po wzmacniaczach która to wypadnie.
Jeżeli cpu dostaje napięcie na nogę i nadal pokazuje zły odczyt to albo się wysypał fizycznie albo padł program.
Nie mam póki co innych pomysłów.

#15 Re: Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez lekolorado 17 maja 2016, 18:08
Przy sprawdzaniu CPU proszę mi podpowiedzieć, które miejsce mam potraktować jako masę?

#16 Re: Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez Usunięty Użytkownik 402 17 maja 2016, 22:58
UUUU jak kolega ma z tym problem to deczko słabo. Wg. mojej wiedzy każdy kondensator elektrolityczny na tej płytce połączony jest do jednej masy.
Więc cpu też.

#17 Re: Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez lekolorado 23 maja 2016, 19:45
No głupie pytanie, masa jest wspólna dla wszystkiego jak i zasilanie wzmacniacza i procesora. Na każdej nóżce procesora jest jakieś napięcie, przeważnie jest to około 2 do 3V Patrząc na zdjęcia na które wstawiłem w pozycji gdy buzzer jest po prawej stronie u góry to w procesorze pierwsza nóżka u góry od lewej strony, napięcie zmienia się od 1,17V a gdy złapię termoparę to pokazuje 3,30V. Natomiast w dolnym rzędzie, to jest szósta nóżka od prawej strony napięcie zmienia się od 153mV do 195mV.

Sprawdzałem również ten wzmacniacz przy wtyczce od termopary jeszcze raz. Patrząc na to zdjęcie na którym opisałem napięcia, to
od góry:
pierwsza nóżka od lewej to zasilanie
druga od 150mV do 166mV gdy złapię termoparę
trzecia 15mV do 20mV
czwarta 15mV do 20mV

od dołu
pierwsza od lewej 15mV do 20mV
druga 1,4mV do 1,8mV
trzecia 1,4mV do 1,8mV

Od przekaźnika idą kable do wtyczki przy napisie U6. Brak napięcia na tym złączu.

Co dalej Panowie?

#18 Re: Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez Usunięty Użytkownik 402 23 maja 2016, 21:48
Sprawdź jakie są napięcia na Q1 Błagam tylko o jedno podawaj pomiary wg. wyprowadzeń, a nie że mam patrzeć na prawy górny róg i liczyć od lewej. Łatwiej napisać że 10 noga cpu dostaje informacje z termopary poprzez ....
Jak nie umiesz to przynajmniej nanieś wyniki na zdjęcie, powyższy opis jest niemal jak szyfr enigmy. :mrgreen:

#19 Re: Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez lekolorado 24 maja 2016, 11:40
Obrazek

#20 Re: Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez Usunięty Użytkownik 402 24 maja 2016, 16:33
Napięcia na tym tranzystorze względem masy najlepiej podaj. Łatwiej będzie ustalić co się tu dzieje.
Z tego co widzę to napięcie sterujące mieści się w przedziale od 0 do 5V, na oscyloskopie było by widać to dokładniej jak wygląda PWM.

Re: Problem z podgrzewaczem T8280 - nie grzeje.


przez Google Adsense [BOT] 24 maja 2016, 16:33
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.