English Polski Русский
FORUMDESC_SANDBOX

#1 Próba zwarciowa bezpieczeństwo

przez marcin223344 28 października 2018, 14:13
Proszę powiedzieć taka sytuacja wykonanie próby zwarciowej na laptopie zasilaczem serwisowym 0.5v 2amp w celu ustalenia grzejacego się elementu czy po namiezeniu grzejacego się elementu i trzymaniu na nim palca przez np 20 sec i czucia tego ciepła istnieje jakieś ryzyko dla zdrowia/ porażenia prądem????

Re: Próba zwarciowa bezpieczeństwo

przez Google Adsense [BOT] 28 października 2018, 14:13

#2 Re: Próba zwarciowa bezpieczeństwo

przez matic 28 października 2018, 17:53
marcin223344 napisał(a):trzymaniu na nim palca przez np 20 sec i czucia tego ciepła istnieje jakieś ryzyko dla zdrowia/ porażenia prądem????
Yes, there is a health risk - possibility of burns on your skin caused by heat and nothing else :).

#3 Re: Próba zwarciowa bezpieczeństwo

przez Vogelek23 28 października 2018, 18:15
Ryzyko porażenia prądem nie istnieje, bo napięcie 0.5V jest zbyt małe do wytworzenia przepływu prądu o takiej wartości, która byłaby jakkolwiek szkodliwa dla organizmu. Człowiek zaczyna odczuwać przepływ prądu (stałego) rzędu 5-8mA. Zdrowy organizm ma rezystancję wewnętrzną około 1kΩ. Łatwo więc policzyć, że do przepływu prądu 5mA potrzebne jest napięcie minimum 5V (5mA * 1kΩ = 5V). Jednakże naskórek człowieka wykazuje dużo większą rezystancję - co najmniej 10kΩ przy naskórku suchym i nieuszkodzonym (a są to często wartości rzędu kilkuset kΩ). Zatem sumaryczna rezystancja naskórka oraz rezystancji wewnętrznej ciała wynosi 11kΩ - aby zacząć odczuwać przepływ prądu stałego przy takiej rezystancji, napięcie musiałoby wynosić minimum 55V. Przy napięciu 0.5V i rezystancji 11kΩ, przepływający prąd wynosi ~45µA - stukrotnie mniej, niż wynosi najniższa odczuwalna przez człowieka wartość prądu.

Zupełnie inne procesy zachodzą w przypadku trzymania palca na elemencie, który jest rozgrzany - wiele zależy od tego, do jakiej temperatury rozgrzeje się ten uszkodzony element. Dla organizmu człowieka (także i skóry) każda ekspozycja na temperaturę powyżej 42°C powoduje agregację (ścinanie się) białka, będącego podstawowym budulcem organizmu. Oczywiście tutaj także istnieje wiele czynników, zwiększających odporność organizmu na temperaturę, a jednym z nich jest czas ekspozycji. Dotykając palcem grota rozgrzanej do 350°C lutownicy przez ułamek sekundy, doświadczysz zwykle tylko powierzchniowego uszkodzenia naskórka i po kilku dniach nie będzie śladu po tej "przygodzie". Jednak jeśli przytrzymasz palec na tym grocie przez 1-2 sekundy (co absolutnie odradzam!), skutki oparzenia będą znacznie bardziej widoczne (pęcherze, zwęglenie naskórka), znacznie bardziej bolesne (białka zostaną wytrącone z koloidu także w skórze właściwej) i najczęściej pozostawią trwały ślad (bliznę i/lub przebarwienie skóry).

Re: Próba zwarciowa bezpieczeństwo

przez Google Adsense [BOT] 28 października 2018, 18:15

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszystkie opublikowane na tej stronie znaki towarowe i handlowe oraz nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli,
są rozpowszechniane zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.