• Dwa dyski Seagate ST3500320AS odczyt SMART

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać pełny model nośnika oraz skrótowy opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis problemu, co zostało zrobione, wyniki tych działań oraz sformułowane zapytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.

#1 Dwa dyski Seagate ST3500320AS odczyt SMART


przez pawel80 12 września 2012, 08:30
Witam kolegów mam pytanie odnośnie dwóch dysków twardych.
W skrócie zadzwonił klient i poinformował mnie że ma problem z komputerem stacjonarnym.
Nie pamiętam dokładnej specyfikacji ale w środku jakiś intel dual core 3Gh, 8Gb RAM, Nvidia GTX560 system Windows 7 64 bity.
Oraz dwa dyski Seagate ST3500320AS 500Gb.
Dyski mają jakieś trzy lata, z czego drugi dysk przez dwa lata nie był używany (przy reinstalacji systemu serwisant zapomniał sformatować dysk i w systemie był tylko widoczny w zarządzaniu dyskami).
Komputer potrafi od czasu do czasu bardzo spowolnić szczególnie przy programach do miksowania i nagrywania utworów muzycznych. Raz na jakiś czas potrafi wywalić blue screen.
Byłem u klienta i komputer przy pełnym obciążeniu w ciągu 4 godzin wywalił raz blue screena niestety nie zdążyłem spisać błędu. Po restarcie znowu działał normalnie, ale słychać jak dysk głośno pracuje wiem że dyski Seagate znane są z tego że głośno pracują, ale ten zachowuje się zdecydowanie głośniej.
Do sedna sprawy chciałbym zrobić kopię z dysku 1 na dysk 2.
I uruchamiać komputer z dysku 2
Poniżej zamieszczam zdjęcia smarta obydwu dysków.
Dysk 1
Obrazek

Dysk 2
Obrazek

Czy te parametry SMART są niepokojące proszę o pomoc w ich zinterpretowaniu?
Pozdrawiam
Paweł

Re: Dwa dyski Seagate ST3500320AS odczyt SMART


przez Google Adsense [BOT] 12 września 2012, 08:30

#2 Re: Dwa dyski Segate ST350032AS odczyt SMART


przez arvika 12 września 2012, 08:57
Chodzi ci o dyski ST3500320AS. Dysk nr 2 jest w lepszej kondycji. Powinien działać.
Natomiast te dyski należą do jednej z najgorszych serii jakie ostatnio wyprodukowano. Uczul Klienta na częste robienie backupów.

#3 Re: Dwa dyski Segate ST350032AS odczyt SMART 


przez amorphe 12 września 2012, 09:04
W mojej ocenie SMART dysku 1 raportuje dwa relokowane sektory (bady - parametr 05) oraz były/są problemy z rozpędzaniem talerzy zanim osiągną docelową prędkość, co może być oznaką np. zacieranie się łożyska (0A).
Stąd może też wynikać hałas.
Dodatkowo parametr (C7) "wspomina" o błędach CRC - najprawdopodobniej przyczyną jest taśma sygnałowa SATA.

Drugi dysk też zaczął zliczać błędy w (0A) - należało by zwracać na niego uwagę w trakcie eksploatacji.

#4 Re: Dwa dyski Segate ST3500320AS odczyt SMART


przez pawel80 12 września 2012, 09:15
Dzięki za szybką odpowiedź.
Mam jeszcze jedno pytanie skoro SMART dysku 1 informuje o bad sektorach to po zrobieniu kopi jak je usunąć z dysku 2?

#5 Re: Dwa dyski Segate ST3500320AS odczyt SMART


przez amorphe 12 września 2012, 09:58
Fizycznie bad sektory nie zostaną przeniesione na drugi dysk, tylko to co uda się odczytać z owych uszkodzonych sektorów dysku 1 (możliwe, że nic lub "sieczkę")
Mi trafiało się (w przypadku błędów na partycji systemowej) że Win7 po starcie sam proponował naprawę systemu i ewentualnie przywracanie.
Na innych partycjach zdarzało się uszkodzone zdjęcie, film lub "wykrzaczający się" program (z reguły do przeinstalowania)

Proponuję jeszcze zajrzeć na stronę Seagate i sprawdzić ważność gwarancji - możliwe, że jeszcze te dyski obejmuje.

#6 Re: Dwa dyski Segate ST3500320AS odczyt SMART


przez masterten 12 września 2012, 10:28
Dorzucę jeszcze, że w ST3500320AS są problemy z firmware - dysk potrafi nagle "zniknąć" z systemu i można go odblokować tylko przez terminal dyskowy. Jeśli te dyski jeszcze nie mają firmware SD1A to radzę je wgrać.

#7 Re: Dwa dyski Seagate ST3500320AS odczyt SMART


przez pawel80 13 września 2012, 00:53
Dzięki wszystkim za pomoc i zainteresowanie moim tematem.
Pomógł leci do kolegi amorphe, za szczegółową diagnozę ;)
Pozdrawiam
Paweł

Re: Dwa dyski Seagate ST3500320AS odczyt SMART


przez Google Adsense [BOT] 13 września 2012, 00:53

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.