• Uwagi w SMART - wymiana dysku na nowy, czy nie

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać pełny model nośnika oraz skrótowy opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis problemu, co zostało zrobione, wyniki tych działań oraz sformułowane zapytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.

#1 Uwagi w SMART - wymiana dysku na nowy, czy nie


przez morph 16 grudnia 2011, 09:59
Witam

Dosyć często spotykam się z wykrytym problemem w SMART dysku.
Używam CrystalDiskInfo, dyski podpinane przez USB.

Często dostaję takie wyniki:

Obrazek

Czy problem z realokowanymi sektorami da się usunąć, czy jest to info dyskwalifikujące HDD, jakie są zagrożenia użytkowania dalej takiego dysku?

Często zdaża się również uwaga o niestabilnych sektorach, co wtedy?

Obrazek

Re: Uwagi w SMART - wymiana dysku na nowy, czy nie


przez Google Adsense [BOT] 16 grudnia 2011, 09:59

#2 Re: Uwagi w SMART - wymiana dysku na nowy, czy nie


przez Citek 16 grudnia 2011, 10:04
Ja tam wymieniam dysk jak uszkodzonych sektorów jest już dużo. Jak są tylko 1-2 to informuję klienta o tym i zostawiam dysk do dalszej pracy, no chyba, że klient chce koniecznie wymienić.

#3 Re: Uwagi w SMART - wymiana dysku na nowy, czy nie


przez arvika 16 grudnia 2011, 10:18
Zazwyczaj stosuję taką politykę że jeśli na dysku pojawią się uszkodone sektory to sugeruję wymianę dysku.
Czasem są to bady logiczne i można je usunąć poprzez erease i remap w MHDD. Wtedy dysk bedzie pracował dobrze.

#4 Re: Uwagi w SMART - wymiana dysku na nowy, czy nie


przez morph 16 grudnia 2011, 10:24
Citek napisał(a):Ja tam wymieniam dysk jak uszkodzonych sektorów jest już dużo. Jak są tylko 1-2 to informuję klienta o tym i zostawiam dysk do dalszej pracy, no chyba, że klient chce koniecznie wymienić.


No tak, też tak robię - informuję klienta. Ale zdarza się, że po reinstalacji systemu na takim dysku, pacjent wraca po kilku tygodniach z padniętym Windowsem, sprzętowych problemów nie ma, wirusów też nie. Gdzie szukać przyczyny? Uwagi w SMART mogą sygnalizować problem? Co sądzicie o tych konkretnych dyskach przytoczonych w przykładach?

#5 Re: Uwagi w SMART - wymiana dysku na nowy, czy nie


przez arvika 16 grudnia 2011, 10:33
To co napisałem. Erease i remap w MHDD. Jesli SMART dalej nie wygląda dobrze to wymiana dysku. No chyba że lubisz co jakiś czas klientowi reinstalować Windows.

#6 Re: Uwagi w SMART - wymiana dysku na nowy, czy nie


przez striker 16 grudnia 2011, 11:01
Jeżeli taki temat już powstał można by było trochę więcej dowiedzieć się o smarcie.
W takim razie ja mam kolejne pytanie mam pacjenta który nie posiada żadnych badów a nawet najmniejszych opóźnień rzędu 150ms, ale posiada wartość atrybutu 1 Seek error rate np zaledwie 3, niby ten parametr wskazuję poziom krytyczny, ale czy wartość raw tego parametru równa 3 całkiem go dyskwalifikuje ? Jaki może mieć wpływ tego parametru na działanie dysku? Jak może on długo popracować i czy będzie on rósł z dnia na dzień ( chodź to pytanie śmiało można zadać wróżce :lol: ).

Kolejny parametr który występuję dość często ostatnio u mnie to parametr 187 i chyba wynikający z niego też parametr 195, oba niby nie identyfikują się poziomem krytycznym, ale też nie świadczą o niczym dobrym. Można zadać pytania jak dla parametru 1.

Ja ogólnie gdy widzę bad sektory remapowane lub oczekujące na remap, dysk od razu wymieniam, ale co powiedzieć klientowi w przypadku gdy cena dysków jest na chwilę obecną taka, a nie inna.

Re: Uwagi w SMART - wymiana dysku na nowy, czy nie


przez Google Adsense [BOT] 16 grudnia 2011, 11:01

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
cron