• Lutowanie bezołowiowe - pytania

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.

#1 Lutowanie bezołowiowe - pytania


przez benchmarek 2 lipca 2010, 10:38
Witam, mam pytanie, co jest mniejszym złem dla sprzętu i zwiększa niezawodność po naprawie. Przy wymianie na nowy układu BGA - wymiana w nim kulek z 'noPb' na SnPb czy wlutowanie z kulkami producenta (bezoołowiowymi).

Re: Lutowanie bezołowiowe - pytania


przez Google Adsense [BOT] 2 lipca 2010, 10:38

#2 Re: Lutowanie bezołowiowe - pytania  [ROZWIĄZANY]


przez Vogelek23 2 lipca 2010, 11:18
Według moich statystyk, o wiele pewniejszym rozwiązaniem jest lutowanie w tej samej technologii, jak w oryginale.
Jeśli płyta jest w technologii "Lead Free", należy stosować spoiwo bezołowiowe. Wynika to m.in. z faktu, że cyna ołowiowa ma sporo mniejszą temperaturę topnienia, zatem przy wysokich obecnie temperaturach układów taka cyna szybciej ulega "starzeniu" (czyli matowieniu), niż spoiwo PbFree. Poza tym, UE wymusza stosowanie się do dyrektywy RoHS, zatem w zasadzie nie mamy większego wyboru.

#3 Re: Lutowanie bezołowiowe - pytania


przez chevy 2 lipca 2010, 11:20
Ołowiowe luty dużo lepsze ale jak dostaje nowy układ z kulkami noPB to tak go lutuje gdyż luty wytrzymują ok 2 lata po czym korodują. A jak wiadomo przy ściąganiu kulek z nowego układu istnieje małe ryzyko jego uszkodzenia. Po co ryzykować 200zł? Daję gwarancje 12 mc na naprawę a tyle wytrzyma spokojnie.
Reballing tylko na kulach ołowiowych.

#4 Re: Lutowanie bezołowiowe - pytania


przez DaCoPL 22 października 2010, 15:06
Ja też mam pytanie: Od którego roku producenci muszą stosować kule Lead Free?

#5 Re: Lutowanie bezołowiowe - pytania


przez patol 22 października 2010, 15:20
RoHS weszło w życie 1 lipca 2006 roku. http://pl.wikipedia.org/wiki/RoHS tutaj troche na ten temat.

#6 Re: Lutowanie bezołowiowe - pytania


przez katar83 22 października 2010, 16:06
Jeśli chodzi o pękanie lutu ołowiowego to akurat większą tendencje do tego ma lut bezołowiowy co zresztą można na co dzień zobaczyć w wadliwych układach nvidii, gdzie przecież generalnie materiały w środku układu to pochodna technologii pbfree. Na stronach inquirer można poczytać różnice w temp i wytrzymałości układów nvidii pbfree i dodatkiem ołowiu.
Większość usterek BGA to też układy PBFree, gdzie przecież tej technologii nie używa sie od 5 lat.
No i kolejna sprawa jest taka, że pbfree stosuje sie w zasadzie tylko z uwagi na regulacje rohs. Gdyby nie one to pewnie do tej pory wszyscy lutowali by na ołowiu a to też o czymś świadczy.
Jeśli chodzi o zmiane kul to przecież istnieje małe prawdopodbieństwo że wyższa temp lutowania układu też może go uszkodzić więc zmiana kul wcale nie jest gorsza w tej kwestii.
Osobiście lutuje różnie, jak nie mam układu z 2010 to teraz zawsze zmieniam na ołów bo ostatnio 'naciąłem' sie przy układzie nowym pbfree gdzie trzeba było 235C by cyna 'puściła' a wtedy było już dla niego za późno(bąble).

Re: Lutowanie bezołowiowe - pytania


przez Google Adsense [BOT] 22 października 2010, 16:06

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.