• Początki z używaniem sprzętu BGA do wylutowywania PCH GPU CPU

#1 Początki z używaniem sprzętu BGA do wylutowywania PCH GPU CPU


Napisal/-a lomcio 18 April 2024, 19:47
Hej. Posiadam od niedawna stacje bga IR6500. Przy pierwszej próbie udało mi się wylutować procesor z uszkodzonej płyty(bez topnika), dzisiaj próbowałem wylutować GPU i miałem taka sytuacja że nie mogłem tego układu z płyty usunąć. Temperatura dolnego podgrzewacza 200 stopni, IR osiągnął 235 a układ nadal na płycie i nawet nie pływał, użyłem topnika AMTECH RMA-223-UV, poddałem się, dodatkowo płyta się wygięła. I tutaj mam pytania dla doświadczonych osób. Jaka jest graniczna temperatura która nie uszkodzi układu, lepiej wolniej i dłużej nagrzewać płytę? I najważniejsze jak mocować płytę tak by się nie wykrzywiła. Przy tych dwóch próbach uchwyty(bolce) umieszczałem w większych otworach od mocowania płyty w obudowie. Czy taki sposób jest prawidłowy, jeśli nie to jak taka płyta powinna być zamocowana by się nie uszkodziła?

Re: Początki z używaniem sprzętu BGA do wylutowywania PCH GPU CPU


Napisal/-a Google Adsense [BOT] 18 April 2024, 19:47

#2 Re: Początki z używaniem sprzętu BGA do wylutowywania PCH GPU CPU


Napisal/-a Vogelek23 18 April 2024, 20:28
lomcio napisal/-a:Temperatura dolnego podgrzewacza 200 stopni
Napiszę tak, jak ponoć piszą moderatorzy z forum Elektroda: temat wałkowany 1000 razy, użyj opcji "szukaj". A żebyś nie napocił się zbytnio, podam przykładowy link: post241024.html#p241024. 200°C z dołu nie zagrzeje Ci płyty do odpowiedniej temperatury, a już zwłaszcza w przypadku dużych gabarytowo układów BGA i technologii bezołowiowej. Uprzedzałem, że IR nie jest łatwa w kalibracji i kontroli. Kolejna sprawa - czy i w jaki sposób skalibrowałeś swoje termopary, aby pokazywały temperatury z tolerancją <2%?

#3 Re: Początki z używaniem sprzętu BGA do wylutowywania PCH GPU CPU


Napisal/-a lomcio 18 April 2024, 21:43
Nie kalibrowałem termopary, nawet nie wiem jak to najlepiej zrobić.

#4 Re: Początki z używaniem sprzętu BGA do wylutowywania PCH GPU CPU


Napisal/-a Vogelek23 19 April 2024, 12:04
Kalibracja termopary - najprościej jak się da:
1. Przygotowujesz duży kubek lub słoik z zimną wodą (pół kubka/słoika), do którego wrzucasz kilka kostek lodu. Mieszasz. Po około 2 minutach wkładasz termoparę do wody i odczytujesz temperaturę - po kilku sekundach powinna wskazywać ~0°C. Jeśli wskazuje inną temperaturę, notujesz wynik.
2. Do rondelka wlewasz wodę, zagotowujesz do wrzenia. Do gotującej się wciąż wody wkładasz termoparę i odczytujesz temperaturę - po kilku sekundach powinna wskazywać ~100°C. Jeśli wskazuje inną temperaturę, notujesz wynik.

Jeśli oba pomiary temperatury są zaniżone o zbliżoną wartość (np. 22°C), to ustawiasz offset w maszynie, aby do odczytanej temperatury dodawała automatycznie te 22°C. Jeśli oba pomiary są zawyżone o zbliżoną wartość (np. 36°C), to ustawiasz offset w maszynie, aby od odczytanej temperatury odejmowała automatycznie te 36°C. Jeśli odchyłka obu pomiarów jest nierówna (np. przy 0°C odczyt jest -15°C a przy 100°C odczyt jest 125°C), to termopara jest do wymiany.

Pomocny w kalibracji maszyny będzie jakikolwiek zewnętrzny, skalibrowany fabrycznie termometr z termoparą typu K (np. Lutron TM-902C). Niektóre multimetry też mają w zestawie termoparę i możliwość pomiaru temperatury - wskazane jest jednak odczytanie powyższą metodą na szklankę wody z lodem i wrzątek, czy termopara w multimetrze nie ma zbyt dużego rozrzutu parametrów i ewentualne skorygowanie uchybu poprzez dodanie lub odjęcie jego wartości.

Musisz również pamiętać, że termopara musi fizycznie dotykać płyty (laminatu) podczas lutowania, i być zamocowana najbliżej lutowanego układu jak się da - jeśli termopara nie dotyka laminatu, to odczyt będzie zafałszowany o co najmniej 20-30°C, a to jest nieakceptowalnie duża wartość w przypadku lutowania układów BGA, których profil musi być ściśle kontrolowany, z tolerancją odchyłki temperatury maksymalnie ±5°C.

#5 Re: Początki z używaniem sprzętu BGA do wylutowywania PCH GPU CPU


Napisal/-a ctro 19 April 2024, 23:44
U nas kolega porównywał z Fluke' z świadectwem wzorcowanis do takiej "zabawki"
https://benetech-poland.pl/pirometry/23 ... 1UQAvD_BwE

O dziwo odchyłka na termoparze typu K była na poziomie 1*C w 20 i 2,5*C w 250*C

Re: Początki z używaniem sprzętu BGA do wylutowywania PCH GPU CPU


Napisal/-a Google Adsense [BOT] 19 April 2024, 23:44

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov

_______________________________
Vse pravice pridržane. Nepooblaščeno kopiranje vsebine te spletne strani ali njenega dela je strogo prepovedano.
Vse blagovne znamke, izdelki ali storitve, objavljene na tej spletni strani, pripadajo njihovim zakonitim lastnikom, so avtorsko zaščitene in se uporabljajo samo v informativne namene.