• Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik

Правила форума:Нажмите здесь, чтобы посмотреть правила этого форума

  1. Тема должна иметь: бренд, полное обозначение компьютера и краткое описание неисправности.
  2. Сообщение темы должно содержать: маркировку материнской платы (в случае аппаратного обеспечения ремонта), расширенное описание неисправности, что было проверено/заменено/измерено + выводы и вопрос. Если вы не можете найти маркировки материнской платы, вы должны прочитать ЭТУ ТЕМУ. Если вы все еще не можете найти маркировки, удалите пожалуйста фотографии обеих сторон материнской платы - удалите сначала все пленки и модули, которые могут покрывать маркировку.
  3. Перед публикацией новой темы, вы должны прочитать все темы на форуме КУРСЫ и попытаться сделать предварительный диагноз, основанный на содержании этих курсов.
  4. Не допускаем прикреплять вложения в виде полных инструкций/схем (или ссылки для них на другие сайты), а также файлов BIOS. Вы можете разместить только небольшую часть инструкции/схемы или дать ссылку на файл BIOS на форуме НЕПРОВЕРЕННЫЕ ФАЙЛЫ BIOS/EFI, что упростит диагностику/ремонт для автора темы. Вы не можете дать более одной полной страницы инструкции/схемы на один пост. Файл не может иметь видимых водяных знаков, «конфиденциальных» меток, адресов электронной почты и т.д.
  5. Невозможно создать тему, в которой вы описываете неисправность более чем одного компьютера. Вы должны создавать отдельные темы для каждого компьютера.
  6. Не разрешается создавать тему, в которой вы спрашиваете схемы, бордвю, фотографий материнской платы, файлы BIOS или сервис-мануалы. Если вы хотите попросить любой из этих, вы должны открыть новую тему в форуме ЗАПРОСЫ О ДОКУМЕНТАЦИЮ И BIOS/EFI.

#1 Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


от Komornik 5 Апрель 2024, 20:11
Cześć
W moje ręce trafiła karta R9 380X, którą chciałbym naprawić. Wykonałem podstawowe pomiary, których wynik jest umieszczony jest na zdjęciu. Karta przyszła do mnie z przepalonym bezpiecznikiem (przekreślony na zdjęciu) i uszkodzonym mosfetem (zaznaczony zielonym okręgiem). Wadliwe elementy wymieniłem, lecz po podłączeniu karty do komputera nic się nie zadziało. Karta nie dała obrazu, rdzeń zimny. Napięcie za bezpiecznikiem 1,5V. Po wyjęciu karty z komputera zauważyłem, że bezpiecznik znowu się uszkodził. Jakieś pomysły? Może przy wymianie mosfeta powinienem wymienić też jego driver?

Изображение

Изображение

Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


от Google Adsense [BOT] 5 Апрель 2024, 20:11

#2 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


от marcin79 6 Апрель 2024, 13:05
Sprawdź czy ponownie nie uszkodził się też mosfet, jeżeli tak wylutuj go. Następnie zmierz rezystancję względem masy na jego wyprowadzeniach. Skoro bezpiecznik przepalony to nadal występuje zwarcie które należy odszukać zanim wlutujesz nowy mosfet i bezpiecznik.

#3 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


от Komornik 6 Апрель 2024, 16:04
Mosfet się nie uszkodził. Mogę zrobić coś jeszcze oprócz próby zwarciowej? Niestety nie posiadam zasilacza :(

#4 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


от Vogelek23 6 Апрель 2024, 17:02
Czy bezpiecznik jest uszkodzony? Jeśli tak, to bez zasilacza serwisowego niewiele wskórasz - na tej linii jest sporo elementów, w tym półprzewodniki i kondensatory. Chyba, że chce Ci się wylutowywać po kolei każdy element, który jest podłączony do tej linii.

#5 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


от Komornik 6 Апрель 2024, 17:42
Czyli najlepiej byłoby się wpiąć za uszkodzony bezpiecznik zasilaczem i sprawdzić np. zamrażaczem, który element najszybciej się nagrzewa? Jakiego napięcia użyć? 12V?

#6 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


от Vogelek23 6 Апрель 2024, 20:54

#7 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


от Komornik 17 Апрель 2024, 15:12
Lektura przeczytana, próba zwarciowa wykonana. Niestety bez rezultatów, pobór prądu równy 0. Co w takim razie może powodować zadziałanie bezpiecznika?

#8 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


от Vogelek23 17 Апрель 2024, 17:18
Zmierz rezystancję do masy po obu stronach bezpiecznika.

#9 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


от Komornik 17 Апрель 2024, 17:53
Od strony PCIE multimetr nic nie wskazuje (co dziwne na pierwszych 3 pinach PCIE również nie reaguje), po drugiej stronie bezpiecznika wartości w kiloomach

#10 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


от Vogelek23 17 Апрель 2024, 19:19
Komornik писал(а):Co w takim razie może powodować zadziałanie bezpiecznika?
Jaki bezpiecznik wstawiłeś a jaki był oryginalnie (wartość)?

#11 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


от Komornik 17 Апрель 2024, 19:49
Mam bliźniaczą kartę dawcę, to z niej wziąłem sprawny bezpiecznik. Było na nim napisane 10 więc domyślam się, że był na 10A

#12 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


от Komornik 19 Апрель 2024, 10:07
Posiadam Boardview do tej karty, sprawdziłem ciągłość do elementów za bazpiecznikiem, wszystko w normie. Sprawdziłem też rezystory, również bez zastrzeżeń. Co jeszcze mógłbym zrobić mając do dyspozycji schemat?

#13 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


от Vogelek23 19 Апрель 2024, 11:33
Komornik писал(а):Posiadam Boardview do tej karty
Jeśli plik jest na forum, zamieść link do tej dokumentacji. Jeśli nie, podaj nazwę pliku lub nazwę dokumentacji. Po oznaczeniach, widocznych na zdjęciach, nic niestety nie można znaleźć.

#15 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


от Vogelek23 19 Апрель 2024, 21:35
Zmierz rezystancje do masy na:
- katodzie diody D4801,
- pinie 2 (OUT) stabilizatora U400,
- pinie 2 (FANOUT_P) złącza wentylatora J200,
- dowolnym pinie cewki L1005,
- dowolnym pinie cewki L1006,
- dowolnymi pinie cewki L602,
- pinie 1 (BST) układu U700.

#16 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


от Komornik 20 Апрель 2024, 15:18
1. W miejscu diody D4801 jest puste pole lutownicze
2. Miałeś na myśli pin 3? Pin nr. 2 to chyba GND. Rezystancja do masy pin nr. 2 - 0,01 Ω. Rezystancja do masy pin nr. 3 - 2k Ω
3. 3k Ω
4. 66,8 Ω
5. 14,7 Ω
6. 348 Ω
7. 23 MΩ

Edit: Pomyślałem sobie, czy wraz ze zmianą uszkodzonego mosfeta, nie powinienem również wymienić jego drivera? Da się go jakoś zmierzyć? NCP5901B

#17 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


от Vogelek23 20 Апрель 2024, 17:19
Komornik писал(а):Miałeś na myśli pin 3?
Tak, miało być pin 3 (OUT) - missclick. Przedstawione rezystancje sugerują, że bezpiecznik F4 nie powinien zostać przepalony po raz drugi. Zwłaszcza, że wykonałeś próbę zwarciową za nim i nie wykazała ona żadnego zwarcia. Czy jesteś pewny, że bezpiecznik, pozyskany z karty-dawcy, był sprawny i po lutowaniu przewodził? Jakim napięciem wykonałeś próbę zwarciową za bezpiecznikiem F4?

#18 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


от Komornik 21 Апрель 2024, 13:13
Tak, bezpiecznik przewodził po przelutowaniu. Próbę zwarciową wykonałem napięciem 1V.

#19 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


от Vogelek23 22 Апрель 2024, 00:44
Komornik писал(а):Próbę zwarciową wykonałem napięciem 1V.
Więc niezbyt uważnie czytałeś Szkolenie nr 1. W przypadku, gdy przy napięciu 1V nie ma zwarcia, podnosimy napięcie stopniowo, aż do zadziałania ogranicznika prądu. Maksymalne napięcie w tej gałęzi wynosi 12V, więc sugeruję wykonać próbę zwarciową z napięciem 3V, potem 6V, następnie 9V i jeśli nadal nic się nie dzieje, to podnieść do 12V. Ograniczenie prądu przy napięciu powyżej 6V należy utrzymywać na poziomie maksimum 1A (zalecane 0,5A).

#20 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


от Komornik 22 Апрель 2024, 17:44
Wykonałem próbę zgodnie z przykładem. Przy 12V pobór prądu rzędu 60mA.
Edit: Chyba udało mi się zlokalizować grzejący się element jest to: NCP81022. Na schemacie oznaczony: U501

Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


от Google Adsense [BOT] 22 Апрель 2024, 17:44

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 0

_______________________________
Все права защищены. Вы не можете копировать любой контент и элементов этого сайта без разрешения.
Все торговые марки, продукты или услуги, опубликованные на этом сайте принадлежат их законным владельцам, защищены авторским правом и используются только в информационных целях.