• Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik

Forumsregeln:Die Forumsregeln lesen

  1. Der Titel des Themas sollte Folgendes enthalten: den Hersteller der Maschine, das vollständige Modell und die kurze Beschreibung des Fehlers.
  2. Die Themennachricht sollte enthalten: einen PCB-Markierungscode (im Falle von Hardware-Reparaturen), erweiterte Beschreibung des Fehlers, Was wurde überprüft/ersetzt/gemessen + Schlussfolgerungen und, die Frage. Wenn Sie keinen PCB-Markierungscode finden können, du solltest lesen DIESES THEMA. Wenn Sie immer noch keine PCB-Markierungscode finden können, laden Sie bitte ein sauberen Fotos von beiden Seiten des Motherboards - ist es erforderlich, alle Filme und Module zu entfernen, die möglicherweise diese Markierungen abdecken könnte.
  3. Bevor Sie ein neues Thema veröffentlichen, sollten Sie alle Themen im Unterforum AUSBILDUNGEN lesen und machen Sie eine vorläufige Diagnose basierend auf dem Inhalt dieser Ausbildungen.
  4. Das Hochladen vollständiger Anweisungen/Schaltpläne oder BIOS-Dateien (oder das Verlinken auf andere Websites mit solchen Dateien) ist STRENG VERBOTEN. Sie können nur den kleinen Teil der Anweisung/Schaltplans oder den Link zur BIOS-Datei in UNVERIFIZIERTE BIOS-DATEIEN platzieren, der die Diagnose und Reparatur für den Themenautor vereinfacht. Sie können nicht mehr als eine vollständige Seite mit Anweisungen/Schaltplänen pro einzelnem Thema platzieren. Die Datei darf keine sichtbaren Wasserzeichen, "vertraulichen" Markierungen, E-Mail-Adressen usw. enthalten.
  5. Pro Thema darf nur eine fehlerhafte Maschine beschrieben werden. Für jede nächste Maschine sollten Sie ein neues Thema öffnen.
  6. Das Anfordern von Schaltplänen, Boardview, MB-Fotos, BIOS-Dateien oder Servicehandbüchern ist STRENG VERBOTEN. Wenn Sie irgendwelche von denen fragen wollen, sollten Sie ein neues Thema in DOKUMENTATION UND BIOS/EFI ANFRAGE Sub-Forum öffnen.

#1 Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


von Komornik 5 April 2024, 20:11
Cześć
W moje ręce trafiła karta R9 380X, którą chciałbym naprawić. Wykonałem podstawowe pomiary, których wynik jest umieszczony jest na zdjęciu. Karta przyszła do mnie z przepalonym bezpiecznikiem (przekreślony na zdjęciu) i uszkodzonym mosfetem (zaznaczony zielonym okręgiem). Wadliwe elementy wymieniłem, lecz po podłączeniu karty do komputera nic się nie zadziało. Karta nie dała obrazu, rdzeń zimny. Napięcie za bezpiecznikiem 1,5V. Po wyjęciu karty z komputera zauważyłem, że bezpiecznik znowu się uszkodził. Jakieś pomysły? Może przy wymianie mosfeta powinienem wymienić też jego driver?

Bild

Bild

Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


von Google Adsense [BOT] 5 April 2024, 20:11

#2 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


von marcin79 6 April 2024, 13:05
Sprawdź czy ponownie nie uszkodził się też mosfet, jeżeli tak wylutuj go. Następnie zmierz rezystancję względem masy na jego wyprowadzeniach. Skoro bezpiecznik przepalony to nadal występuje zwarcie które należy odszukać zanim wlutujesz nowy mosfet i bezpiecznik.

#3 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


von Komornik 6 April 2024, 16:04
Mosfet się nie uszkodził. Mogę zrobić coś jeszcze oprócz próby zwarciowej? Niestety nie posiadam zasilacza :(

#4 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


von Vogelek23 6 April 2024, 17:02
Czy bezpiecznik jest uszkodzony? Jeśli tak, to bez zasilacza serwisowego niewiele wskórasz - na tej linii jest sporo elementów, w tym półprzewodniki i kondensatory. Chyba, że chce Ci się wylutowywać po kolei każdy element, który jest podłączony do tej linii.

#5 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


von Komornik 6 April 2024, 17:42
Czyli najlepiej byłoby się wpiąć za uszkodzony bezpiecznik zasilaczem i sprawdzić np. zamrażaczem, który element najszybciej się nagrzewa? Jakiego napięcia użyć? 12V?

#6 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


von Vogelek23 6 April 2024, 20:54

#7 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


von Komornik 17 April 2024, 15:12
Lektura przeczytana, próba zwarciowa wykonana. Niestety bez rezultatów, pobór prądu równy 0. Co w takim razie może powodować zadziałanie bezpiecznika?

#8 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


von Vogelek23 17 April 2024, 17:18
Zmierz rezystancję do masy po obu stronach bezpiecznika.

#9 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


von Komornik 17 April 2024, 17:53
Od strony PCIE multimetr nic nie wskazuje (co dziwne na pierwszych 3 pinach PCIE również nie reaguje), po drugiej stronie bezpiecznika wartości w kiloomach

#10 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


von Vogelek23 17 April 2024, 19:19
Komornik hat geschrieben:Co w takim razie może powodować zadziałanie bezpiecznika?
Jaki bezpiecznik wstawiłeś a jaki był oryginalnie (wartość)?

#11 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


von Komornik 17 April 2024, 19:49
Mam bliźniaczą kartę dawcę, to z niej wziąłem sprawny bezpiecznik. Było na nim napisane 10 więc domyślam się, że był na 10A

#12 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


von Komornik 19 April 2024, 10:07
Posiadam Boardview do tej karty, sprawdziłem ciągłość do elementów za bazpiecznikiem, wszystko w normie. Sprawdziłem też rezystory, również bez zastrzeżeń. Co jeszcze mógłbym zrobić mając do dyspozycji schemat?

#13 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


von Vogelek23 19 April 2024, 11:33
Komornik hat geschrieben:Posiadam Boardview do tej karty
Jeśli plik jest na forum, zamieść link do tej dokumentacji. Jeśli nie, podaj nazwę pliku lub nazwę dokumentacji. Po oznaczeniach, widocznych na zdjęciach, nic niestety nie można znaleźć.

#15 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


von Vogelek23 19 April 2024, 21:35
Zmierz rezystancje do masy na:
- katodzie diody D4801,
- pinie 2 (OUT) stabilizatora U400,
- pinie 2 (FANOUT_P) złącza wentylatora J200,
- dowolnym pinie cewki L1005,
- dowolnym pinie cewki L1006,
- dowolnymi pinie cewki L602,
- pinie 1 (BST) układu U700.

#16 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


von Komornik 20 April 2024, 15:18
1. W miejscu diody D4801 jest puste pole lutownicze
2. Miałeś na myśli pin 3? Pin nr. 2 to chyba GND. Rezystancja do masy pin nr. 2 - 0,01 Ω. Rezystancja do masy pin nr. 3 - 2k Ω
3. 3k Ω
4. 66,8 Ω
5. 14,7 Ω
6. 348 Ω
7. 23 MΩ

Edit: Pomyślałem sobie, czy wraz ze zmianą uszkodzonego mosfeta, nie powinienem również wymienić jego drivera? Da się go jakoś zmierzyć? NCP5901B

#17 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


von Vogelek23 20 April 2024, 17:19
Komornik hat geschrieben:Miałeś na myśli pin 3?
Tak, miało być pin 3 (OUT) - missclick. Przedstawione rezystancje sugerują, że bezpiecznik F4 nie powinien zostać przepalony po raz drugi. Zwłaszcza, że wykonałeś próbę zwarciową za nim i nie wykazała ona żadnego zwarcia. Czy jesteś pewny, że bezpiecznik, pozyskany z karty-dawcy, był sprawny i po lutowaniu przewodził? Jakim napięciem wykonałeś próbę zwarciową za bezpiecznikiem F4?

#18 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


von Komornik 21 April 2024, 13:13
Tak, bezpiecznik przewodził po przelutowaniu. Próbę zwarciową wykonałem napięciem 1V.

#19 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


von Vogelek23 22 April 2024, 00:44
Komornik hat geschrieben:Próbę zwarciową wykonałem napięciem 1V.
Więc niezbyt uważnie czytałeś Szkolenie nr 1. W przypadku, gdy przy napięciu 1V nie ma zwarcia, podnosimy napięcie stopniowo, aż do zadziałania ogranicznika prądu. Maksymalne napięcie w tej gałęzi wynosi 12V, więc sugeruję wykonać próbę zwarciową z napięciem 3V, potem 6V, następnie 9V i jeśli nadal nic się nie dzieje, to podnieść do 12V. Ograniczenie prądu przy napięciu powyżej 6V należy utrzymywać na poziomie maksimum 1A (zalecane 0,5A).

#20 Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


von Komornik 22 April 2024, 17:44
Wykonałem próbę zgodnie z przykładem. Przy 12V pobór prądu rzędu 60mA.
Edit: Chyba udało mi się zlokalizować grzejący się element jest to: NCP81022. Na schemacie oznaczony: U501

Re: Karta graficzna Gigabyte G1 R9 380X, nie reaguje, przepala bezpiecznik


von Google Adsense [BOT] 22 April 2024, 17:44

Wer ist online?

Mitglieder in diesem Forum: 0 Mitglieder und 0 Gäste

_______________________________
Alle Rechte vorbehalten. Das unerlaubte Kopieren des Inhalts dieser Website oder eines Teils davon ist strengstens untersagt.
Alle auf dieser Website veröffentlichten Marken, Markennamen, Produkte oder Dienstleistungen gehören ihren gesetzlichen Eigentümern, sind urheberrechtlich geschützt und werden nur zu Informationszwecken verwendet.