• Czytanie schematu - prośba o wyjaśnienia

#1 Czytanie schematu - prośba o wyjaśnienia


da krzysztof000 18 marzo 2024, 00:27
Witam,

Uczę się czytania schematów i robienia pomiarów na płycie.
Mam schemat płyty głównej LA-H501P Rev:1A.

Co dokładnie oznaczają te linie: +RTCVCC, +19V_VIN, +12.6V_BATT, +19VB, +3VLP, +5VALW, +3VALW, +3VALW_DSW, +1.05VALW, +1.2V_VDDQ, +1.05V_VCCST, +5VS, +3VS, +1.05VS_VCCSTG, +0.6VS_VTT, +VCC_CORE, +VCC_GT, +VCCIO, +VCC_SA, +1.8VSDGPU_AON, +1.8VSDGPU_MAIN, +NVVDD1, +1.35VSDGPU, +1.0VSDGPU, +1.8VALW i rozumiem, że one występują w różnych stanach zasilania S0-S5?

Przykładowa sytuacja: laptop się nie włącza, martwy, pobór prądu z zasilacza laboratoryjnego zerowy to patrząc na schemat to sprawdzamy czy mamy linię +19V_VIN?

Załączam zdjęcie z przykładowego schematu:

Immagine

PJP101 - to gniazdo zasilania, na pinie 1,2,3 powinienem mieć napięcie 19V, idąc dalej 19V powinno być też na rezystorze PR103, i teraz pytanie, jak z tego schematu wyczytać jaka powinna być prawidłowa rezystancja do masy dla PR103?

Idąc dalej to na cewce PL102 i PL103 też powinno być napięcie 19V, a skąd mogę wyczytać jaka powinna być prawidłowa rezystancja do masy na cewce PL102 i PL103?

Następnie wchodzi linia +19V_VIN i tutaj kondensator PC104 ściąga to do masy? I na rezystorze pomiarowym PR102 powinienem mieć to napięcie do masy +19V_VIN?

Kolejny problem jaki mam to nie mogę na przykładowym schemacie znaleźć początku linii +19VB? I tak samo nie mogę znaleźć początku linii +3VLP? Jak w ogóle szukać początku linii gdzie ona się zaczyna na schemacie?

Co oznacza jak rezystancja do masy na cewce w danej gałęzi cały czas rośnie w górę lub maleje?

I teraz ostatnie pytanie bo chcę na schemacie znaleźć początek głównej linii zasilania 3v/5v to rozumiem, że muszę sprawdzić linię +3VLP ze schematu? I gdzie ona się zaczyna bo nie mogę znaleźć na przykładzie? Mam problemy ze znalezieniem początku linii zasilania, a na przykładowym schemacie i działającej płycie chciałbym nauczyć się i porobić wszystkie pomiary.

Dziękuję za pomoc.

Re: Czytanie schematu - prośba o wyjaśnienia


da Google Adsense [BOT] 18 marzo 2024, 00:27

#2 Re: Czytanie schematu - prośba o wyjaśnienia


da Vogelek23 18 marzo 2024, 12:43
krzysztof000 ha scritto:Co dokładnie oznaczają te linie: +RTCVCC......
Na stronie 3 schematu masz wszystko dokładnie opisane, które napięcie jest do czego:
Immagine

krzysztof000 ha scritto:to patrząc na schemat to sprawdzamy czy mamy linię +19V_VIN?
Ja zwykle omijam ten obwód i mierzę napięcia do masy na tranzystorach wejściowych (oba dreny). Na obu drenach powinno być 19V, natomiast na bramkach - ponieważ są to tranzystory N-Channel - napięcia powinny być o ok. 6-7V wyższe, niż napięcie ładowarki (czyli około 25-26V). Jeśli mam te napięcia, to obwód wejściowy działa poprawnie. Jeśli nie - wykonuję pomiary na układzie chargera, aby ustalić, co może powodować blokowanie obwodu wejściowego.

krzysztof000 ha scritto:idąc dalej 19V powinno być też na rezystorze PR103, i teraz pytanie, jak z tego schematu wyczytać jaka powinna być prawidłowa rezystancja do masy dla PR103?
Po obu stronach rezystora do masy powinieneś mieć napięcie 19V i wysoką rezystancję - w szeregu z rezystorem jest kondensator, który po naładowaniu stanowi przerwę dla prądu stałego. Natomiast nie powinieneś się w ogóle przejmować tym obwodem, bo rezystor PR103 wraz z kondensatorem PC101 tworzy tzw. obwód gasikowy (tłumiący iskrzenie w gnieździe zasilania podczas podłączania ładowarki). Nic innego ten obwód nie robi (no może poza tym, że tłumi także zakłócenia elektromagnetyczne).

krzysztof000 ha scritto:Idąc dalej to na cewce PL102 i PL103 też powinno być napięcie 19V, a skąd mogę wyczytać jaka powinna być prawidłowa rezystancja do masy na cewce PL102 i PL103?
Znikąd - rezystancja do masy powinna być po prostu wysoka (powyżej kilkudziesięciu kiloomów).

krzysztof000 ha scritto:Następnie wchodzi linia +19V_VIN i tutaj kondensator PC104 ściąga to do masy? I na rezystorze pomiarowym PR102 powinienem mieć to napięcie do masy +19V_VIN?
Tak, na obu wyprowadzeniach PR102 powinno być 19V. Kondensator PC104 to po prostu kondensator filtrujący linię zasilania. Kondensator PC105 stanowi dla prądu stałego przerwę po naładowaniu (czyli tak, jakby go tam w ogóle nie było) a PR102 razem z PC105 tworzą kolejny obwód gasikowy.

krzysztof000 ha scritto:Kolejny problem jaki mam to nie mogę na przykładowym schemacie znaleźć początku linii +19VB?
Jeśli rozpatrujemy obwód pod kątem kierunku przepływu prądu, to linia +19VB zaczyna się od pinu 4 rezystora PRB4.

krzysztof000 ha scritto:I tak samo nie mogę znaleźć początku linii +3VLP?
Linia ta to wyjście stabilizatora liniowego (wewnętrznego) 3V z układu PU301, nóżka 17 - i to jest "początek" tej linii.

krzysztof000 ha scritto:Jak w ogóle szukać początku linii gdzie ona się zaczyna na schemacie?
Na tak postawione pytanie nie można odpowiedzieć - po prostu musisz znać zasady działania poszczególnych elementów (tranzystorów, diod, układów scalonych) i na tej podstawie identyfikujesz "początek" linii. Jeśli widzisz np. taki obwód:
Immagine
Chcesz ustalić, skąd się bierze sygnał SUSP# (bo kierunek sygnału jest DO tranzystora, strzałka jest "do wewnątrz"), więc wyszukujesz wszystkie instancje (wystąpienia) tego sygnału na schemacie, aż docierasz do tego:
Immagine
I już widać, że sygnał wychodzi z kontrolera KBC (strzałka jest "na zewnątrz").

krzysztof000 ha scritto:Co oznacza jak rezystancja do masy na cewce w danej gałęzi cały czas rośnie w górę lub maleje?
To znaczy, że w tej gałęzi kondensatory cyklicznie ładują się i rozładowują. Musisz pamiętać, że multimetr podczas pomiaru rezystancji wprowadza do obwodu pewne napięcie, aby w ogóle można było wykonać pomiar. To napięcie może ładować kondensatory w danym obwodzie, ale i czasem otwierać tranzystory MOSFET (punkt otwarcia bramki typowego tranzystora, tzw. gate voltage threshold, wynosi ok. 2V). Otwarcie tranzystora MOSFET powoduje więc rozładowywanie kondensatorów, aż zostanie osiągnięty próg zablokowania bramki. Kondensatory ładują się ponownie aż do osiągnięcia progu otwarcia... i cały cykl się powtarza w nieskończoność.

krzysztof000 ha scritto:bo chcę na schemacie znaleźć początek głównej linii zasilania 3v/5v to rozumiem, że muszę sprawdzić linię +3VLP ze schematu?
Nie. Linie zasilania 3/5V mają nazwy odpowiednio +3VALW i +5VALW. Patrz pierwszy akapit. Miej na uwadze, że właściwe początki tych linii to cewki PL301 i PL501. "Wyjścia" tych cewek są dalej połączone ze zworkami PJ302 i PJ502, które umożliwiają odseparowanie wyjść obu przetwornic od obciążenia (w przypadku np. zwarcia obciążenia którejś z przetwornic, po rozlutowaniu właściwej zworki możemy sprawdzić, czy sama przetwornica działa poprawnie).

#3 Re: Czytanie schematu - prośba o wyjaśnienia


da krzysztof000 18 marzo 2024, 14:46
Ok, dziękuję za wyjaśnienia.
Jeżeli chodzi o główną linię zasilania 3/5V czyli +3VALW to początek wg. schematu jest tutaj:

Immagine

A jeżeli chodzi o początek +5VALW to czy przypadkiem nie zaczyna się od PL501 ?:

Immagine

Jeżeli mamy zwarcie na głównej linii zasilania np. gaśnie dioda w zasilaczu lub załącza się OCP w zasilaczu laboratoryjnym to mogę zrobić próbę zwarciową i np. w ten płycie wlutować się czerwonym przewodem do PL301 lub PL302, ustawić napięcie 1V i 0,5a i sprawdzić co się grzeje?

Nie rozumiem działania mosfetów typu N i typu P. Np. widziałem na filmach, że mosfet sprawdzają brzęczykiem na multimetrze i jak dzwoni np. dren ze źródłem to jest zwarcie i mosfet do wymiany. Czy tak się dzieje? Jak sprawdzić czy dany mosfet działa prawidłowo? Jakaś odpowiednia rezystancja na danym pinie lub napięcie? Oczywiście możesz mi to wyjaśnić na podstawie tego schematu płyty. Czy jak uszkodzony jest mosfet to wymieniamy i sprawdzamy czy płyta się włącza, czy po wymianie mosfetu lepiej coś jeszcze sprawdzić, aby zbyt szybko nie podłączać prądu żeby czegoś jeszcze nie uszkodzić? Chciałbym nauczyć się na wszystkie sposoby jak sprawdzać czy mosfety na przykładowej płycie działają prawidłowo. Dziękuję za wyjaśnienie.

#4 Re: Czytanie schematu - prośba o wyjaśnienia


da Vogelek23 18 marzo 2024, 19:17
krzysztof000 ha scritto:Jeżeli mamy zwarcie na głównej linii zasilania np. gaśnie dioda w zasilaczu lub załącza się OCP w zasilaczu laboratoryjnym to mogę zrobić próbę zwarciową i np. w ten płycie wlutować się czerwonym przewodem do PL301 lub PL302, ustawić napięcie 1V i 0,5a i sprawdzić co się grzeje?
Nie. Próbę zwarciową przeprowadza się w zwartej linii, czyli najczęściej w gałęzi +19VB.

krzysztof000 ha scritto:Nie rozumiem działania mosfetów typu N i typu P.
Niestety, bez znajomości teorii nie masz co myśleć o diagnostyce tak zaawansowanych tworów, jak płyty głównej komputerów. Zacznij od podstaw - gdy ogarniesz teorię, dopiero wtedy zabierz się za praktykę. Tranzystor typu MOSFET to w uproszczeniu przełącznik sterowany napięciem pomiędzy bramką a źródłem (dla odróżnienia, tranzystor typu BJT, czyli bipolarny, to przełącznik sterowany prądem, przepływającym między bazą a emiterem - tranzystor NPN - lub emiterem a bazą - tranzystor PNP). W przypadku MOSFET-a z kanałem N, jeśli do bramki przyłożymy względem źródła napięcie powyżej 2V, to tranzystor zacznie przewodzić (dren i źródło zwierają się ze sobą - przełącznik jest zamknięty). Jeśli potencjał (napięcie) na bramce jest taki sam jak na źródle, to tranzystor jest wyłączony (pomiędzy drenem a źródłem jest przerwa - przełącznik otwarty). W przypadku MOSFET-a z kanałem P sytuacja jest odwrotna - t.zn. napięcie na bramce musi być o ponad 2V niższe, niż na źródle, aby tranzystor został włączony (przełącznik zamknięty). W MOSFET-ach z kanałem N prąd płynie od drenu do źródła, w MOSFET-ach z kanałem P prąd płynie od źródła do drenu.

krzysztof000 ha scritto:widziałem na filmach, że mosfet sprawdzają brzęczykiem na multimetrze i jak dzwoni np. dren ze źródłem to jest zwarcie i mosfet do wymiany.
Nie zawsze tak jest - tranzystory MOSFET można otworzyć (włączyć) multimetrem na zakresie diody, przykładając czerwoną sondę do bramki, a czarną do źródła (przykład dla tranzystora z kanałem N). Pomiędzy drenem a źródłem występuje wtedy pełne zwarcie i dopóki nie rozładujemy bramki, przykładając sondy miernika w odwrotnym kierunku (czyli czarna sonda do bramki, czerwona do źródła), tranzystor może pozostawać zwarty przez dłuższy czas. Spowodowane jest to naładowaną pojemnością bramki. Dodatkowo, te tranzystory są podatne na wysoką temperaturę - wystarczy zagrzać jego strukturę do ok. 150 stopni, aby pojawiło się zwarcie pomiędzy drenem i źródłem, które fizycznie zwarciem nie jest i nie świadczy bynajmniej o tym, że tranzystor jest uszkodzony. Po schłodzeniu struktury bowiem zwarcie znika. Te cechy tranzystorów MOSFET opisywałem już gdzieś na forum - trzeba na to uważać, bo czasami mamy w układzie zwarcie, które nie jest spowodowane uszkodzeniem elementu, a jedynie jego przypadkowym otwarciem przez multimetr lub wysoką temperaturą.

krzysztof000 ha scritto:Jak sprawdzić czy dany mosfet działa prawidłowo?
Zbudować stosowny obwód testowy. Każdy rodzaj tranzystora sprawdza się w warunkach dynamicznych (pod napięciem i z obciążeniem). Testy "na multimetr" pozwalają jedynie oszacować na szybko, czy tranzystor jest zwarty czy nie, a i to nie zawsze jest miarodajne (patrz powyższy akapit).

krzysztof000 ha scritto:Jakaś odpowiednia rezystancja na danym pinie lub napięcie?
Jak wyżej. Teoretycznie tranzystor typu MOSFET powinien pokazać spadek napięcia tylko pomiędzy drenem i źródłem i tylko w jednym kierunku (czytaj: pasożytnicze złącze). W każdym innym kierunku taki tranzystor powinien pokazywać OL lub 1 (przepełnienie - wysoka rezystancja).

krzysztof000 ha scritto:Czy jak uszkodzony jest mosfet to wymieniamy i sprawdzamy czy płyta się włącza, czy po wymianie mosfetu lepiej coś jeszcze sprawdzić, aby zbyt szybko nie podłączać prądu żeby czegoś jeszcze nie uszkodzić?
A to już zależy od obwodu, w jakim dany MOSFET pracuje. W przypadku np. zwarcia górnego klucza przetwornicy procesora, dość często uszkodzeniu ulega sam procesor (na skutek podania wprost na jego niskonapięciową linię zasilania napięcia z ładowarki/zasilacza serwisowego).

krzysztof000 ha scritto:Chciałbym nauczyć się na wszystkie sposoby jak sprawdzać czy mosfety na przykładowej płycie działają prawidłowo.
Jak już wspomniałem - nie da się ze 100% pewnością stwierdzić bez układu testowego, czy dany tranzystor pracuje poprawnie, czy nie. Najprostszy obwód testowy dla MOSFET-ów z kanałem N to żarówka 12V/2W wpięta pomiędzy + zasilania i dren, źródło tranzystora podłączone do masy, rezystor 100kΩ pomiędzy bramką a źródłem i przycisk chwilowy pomiędzy + zasilania a bramką. Wciśnięcie przycisku powinno zaświecić żarówkę, zwolnienie przycisku powinno ją wyłączyć. Dla MOSFET-ów z kanałem P przycisk powinien być podłączony pomiędzy bramkę a masę, rezystor ma być podłączony między źródłem a bramką, źródło tranzystora podłączone do + zasilania a dren do żarówki, której drugi koniec należy podłączyć do masy. Zasilanie to oczywiście 12V w obu przypadkach.

#5 Re: Czytanie schematu - prośba o wyjaśnienia


da krzysztof000 12 aprile 2024, 23:13
Dziękuję ekspercie za pomoc :)
A pod jaką frazę na schemacie szukać głównej kości biosu na płycie?

#6 Re: Czytanie schematu - prośba o wyjaśnienia


da Vogelek23 13 aprile 2024, 01:31
A pod jaką frazę na schemacie szukać głównej kości biosu na płycie?
Ja np. szukam frazy "SPI"

Re: Czytanie schematu - prośba o wyjaśnienia


da Google Adsense [BOT] 13 aprile 2024, 01:31

Chi c’è in linea

Visitano il forum: Nessuno e 0 ospiti

_______________________________
Tutti i diritti riservati. È severamente vietata la copia non autorizzata del contenuto di questo sito Web o di qualsiasi sua parte.
Eventuali marchi, nomi di società, prodotti o servizi pubblicati su questo sito Web appartengono ai legittimi proprietari, sono protetti da copyright e utilizzati solo a scopo informativo.