English Polski Русский Slovenščina Deutsch (Du) Italiano Українська
  • Dysk SSD Patriot P210 niewidoczny w systemie - możliwy odzysk danych?

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać pełny model nośnika oraz skrótowy opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis problemu, co zostało zrobione, wyniki tych działań oraz sformułowane zapytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.

#1 Dysk SSD Patriot P210 niewidoczny w systemie - możliwy odzysk danych?


przez bpjl 7 grudnia 2023, 17:52
Cześć,
Mam na stole dysk SSD Patriot P210, który nagle zniknął i tyle go widzieli. Sprzęt jest wykrywany tylko w BIOS'ie. Podłączenie go przez SATA blokuje start systemu a przez adapter USB - echo. Na PCB są 2 diody LED: jedna świeci na stałe, druga ciągle mruga.
Kontroler to YS9082HP.
Założenie jest takie, że pal licho dysk, ale chciałbym odzyskać dane z niego. Oczywiście nie jest to sprawa życia lub śmierci, ale dobrze byłoby mieć je z powrotem.
Do tej pory przeleciałem multimetrem cewki i kondensatory względem masy, mając nadzieję, że to jakiś problem z zasilaniem. Żadnego zwarcia nie ma. Sam kontroler tylko delikatnie ciepły.
Czy jeśli to wina firmware to można go wgrać na nowo? I czy taka operacja pozwoli odzyskać dane, czy też je pogrzebie?

Re: Dysk SSD Patriot P210 niewidoczny w systemie - możliwy odzysk danych?


przez Google Adsense [BOT] 7 grudnia 2023, 17:52

#2 Re: Dysk SSD Patriot P210 niewidoczny w systemie - możliwy odzysk danych?


przez xamledyD 9 grudnia 2023, 13:46
Witam.
bpjl napisał(a):Czy jeśli to wina firmware to można go wgrać na nowo? I czy taka operacja pozwoli odzyskać dane, czy też je pogrzebie?

Nawet jeśli usterka dysku wynika z awarii oprogramowania układowego (np. wynikłej ze zużycia komórek, na których zapisane było oprogramowanie), to jakiekolwiek próby wgrywania czegokolwiek na ten nośnik oznaczają pożegnanie się z danymi, a raczej z tym co jeszcze można odzyskać.
Odzysk danych z nośników SSD jest bardziej skomplikowany niż w przypadku nośników HDD. Dlatego jeśli dane są istotne, to jedynym rozsądnym wyjściem będzie skorzystanie z usług firmy odzyskującej dane, ale koszt odzysku nie będzie niski. Nawet jeśli ktoś napisze tu na Forum jak "podejść" do tego nośnika opartego na kontrolerze Yeestor YS9082HP, to trzeba mieć do tego odpowiedni sprzęt i oprogramowanie (np. PC-3000), nie mówiąc już o doświadczeniu w odzysku danych z SSD.
Pozdrawiam

#3 Re: Dysk SSD Patriot P210 niewidoczny w systemie - możliwy odzysk danych?


przez bpjl 9 grudnia 2023, 19:35
I taką wiadomość przekazałem właścicielowi dysku. Ja montuję nowy i na nim stawiam system. Co będzie z danymi to już nie moja decyzja.

Dziękuję za odpowiedź.

#4 Re: Dysk SSD Patriot P210 niewidoczny w systemie - możliwy odzysk danych?


przez Kaleron 11 grudnia 2023, 12:02
PC-3000 nie obsługuje tego kontrolera. Trzeba by było zweryfikować, czy czasem nie jest to model samoszyfrujący, bo to będzie decydujące co do dalszych kroków, jakie należałoby w tym temacie podjąć.

Re: Dysk SSD Patriot P210 niewidoczny w systemie - możliwy odzysk danych?


przez Google Adsense [BOT] 11 grudnia 2023, 12:02

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.