• [PC] Domowy overclocking, budowa komputera

Ta tema je označena kot ARHIVSKA. Odgovorite samo, če vaše sporočilo vsebuje rešitev (Pravila in Pogoji, 12.1).

#1 [PC] Domowy overclocking, budowa komputera


Napisal/-a Kamilz 6 April 2023, 17:56
Cześć!

Przeszedłem rebranding. Pracuję za granicą jako mechanik maszyn rolniczych, brakuje mi trochę elektroniki, sprzętu...
Zbudowałem komputer na bazie sprzętu który znalazłem w lokalnych "kringloopach", resztę dokupiłem przez Internet.
Chciałem "wyżyłować" płytę i CPU na tyle ile mogę, dlatego też usunąłem IHS z procesora, i dokonałem planowania powierzchni radiatora.
Bałem się rezultatów ale wyszło całkiem nieźle, więc się dzielę.

Slika
Najtańszy radiator z amazona - Thermalright AssassinX120 SE, wyplanowany papierem ściernym (kolejno 400,800,1500,2000,3000) wypolerowany pastami o gradacjach od 40 do 0.5 mikrona na lusterko.
Slika
Mocowanie radiatora i zdemontowany oryginalny bracket.
Slika
Zamontowany radiator. Musiałem go trochę zmodyfikować, żeby docisnąć go dobrze do rdzenia, oraz CPU do płyty. Regulacja na śrubach ze sprężynkami działa świetnie, docisnąłem go delikatnie i obserwując temperatury dorkęcałem tak długo aż w idle bez OC doszedłem do 23 stopni.
Slika
Procesor ze zdemontowanym IHS. Zabezpieczony taśmą kaptonową, żeby nie zewrzeć go radiatorem. Niestety drapnąłem delikatnie laminat, mam nadzieję, że nie ma to wpływu na działanie.

Specyfikacja całego zestawu:
Mobo: ASUS Sabertooth Z87 (z dodatkowym systemem chłodzenia płyty)
CPU: I7-4790K
8GB Ram, Kingston
Dysk 240GB SSD + 1TB HDD
OS: Win11 by Spectre (obcięty ze wszystkich możliwych systemowych funkcji)
NVIDIA GeForce GTX 750 Ti (GM107-400) @ 1084 MHz
Obudowa z małym wentylatorem wtłaczającym powietrze i małym wyciągającym z tyłu.

OC rozpocząłem od zwiększenia mnożnika do x46 przy 1.25V i zrobiłem test stabilności (podobno Haswell'e się tak sprawdza, jeśli przejdzie testy zostało ponad 50% procesora).
Powiększając mnożnik i napięcie osiągnąłem rezultat - 4,8GHz przy napięciu 1.332V (które ponoć jest bardzo znośne dla tego CPU).
Przy normalnym korzystaniu nie przekraczam 35 stopni (przeglądarka z 10 kartami), przy grze Forza Horizon 5 mam 65-70 stopni, przy benchmarku/stress teście mam około 85-93 stopni, ale nie dopuszczam do takich temperatur przy normalnym używaniu.
Dla porównania na stockowym chłodzeniu CPU ma 80 stopni bez obciążenia. Nie wiem jak to wypada na moim chłodzeniu, zdjąłem od razu IHS bo pasta w środku była z kamienia i nie chciałem go za bardzo katować.

Co dalej?

-Własnoręcznie wykonana obudowa. Na ten moment siedzi to w starym pudle, z dwoma zdrutowanymi wentylatorkami. Nie pokazuje Wam zdjęcia, bo przyznaje bez bicia, że złożyłem w życiu lepsze skrzynki :)
-Woda, ale chciałbym wykonać system samodzielnie (w szczególności radiator), nabyłem fajną pompkę do wody ;)
-Muszę kupić jakiś sensowny RAM, dogonić nim CPU, to samo z grafiką.

Liczę się z falą krytyki, mam nadzieję, że po wyselekcjonowaniu będę w stanie zrobić kolejne modyfikacje.

CPU-Z
https://valid.x86.fr/6p2m0j

UserBenchmark
https://www.userbenchmark.com/UserRun/60565532

Pozdrawiam! Wątek będę starał się kontynuować na miarę tego co zbuduję.
Chyba, że nikogo nie zaciekawie :|
Przy okazji - będę wdzięczny za ewentualne wskazówki co do OC w tym BIOSie. Sporo tam funkcji, ja wykorzystałem raptem dwie.

Re: [PC] Domowy overclocking, budowa komputera


Napisal/-a Google Adsense [BOT] 6 April 2023, 17:56
Ta tema je označena kot ARHIVSKA. Odgovorite samo, če vaše sporočilo vsebuje rešitev (Pravila in Pogoji, 12.1).

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov

_______________________________
Vse pravice pridržane. Nepooblaščeno kopiranje vsebine te spletne strani ali njenega dela je strogo prepovedano.
Vse blagovne znamke, izdelki ali storitve, objavljene na tej spletni strani, pripadajo njihovim zakonitim lastnikom, so avtorsko zaščitene in se uporabljajo samo v informativne namene.