• ASUS VivoBook E403SA (E403SA REV:2.1) - podtrzymanie ustawień bez baterii głównej

Pravila foruma:Klikni tukaj za prikaz pravil na forumu

  1. Tema mora vsebovati kratek opis problema.
  2. Objava mora vsebovati razširjen opis problema in vprašanje.
  3. Ni dovoljeno objavljati prilog s popolno dokumentacijo ali datotekami BIOS -a niti povezav do spletnih mest tretjih oseb, ki gostijo te datoteke. Dovoljeno je objavljati le majhen del dokumentacije (do ene strani na objavo).
  4. Na posamezno temo lahko opišete le en problem. Za vsak drug problem morate odpreti novo temo.
  5. Strogo prepovedano je zahtevati kakršno koli dokumentacijo ali datoteke BIOS -a. Za take zahteve uporabite podforum ZAHTEVA ZA DOKUMENTACIJO & DATOTEKO BIOS/EFI.

#1 ASUS VivoBook E403SA (E403SA REV:2.1) - podtrzymanie ustawień bez baterii głównej


Napisal/-a xamledyD 23 September 2022, 11:14
Witam.

Na początek obsada sprzętu.
 Płyta główna   ASUS E403SA REV:2.1 
 CPU   Intel Pentium N3710 (SR2KL) 
 BIOS   Winbond W25Q64FWSIG (64 Mbit = 8 MB, 1.8 V) 
 KBC   ITE IT8885VG-AXO 


Płyta w pełni sprawna, natomiast zapytanie dotyczy jej modyfikacji. Na tej płycie za zasilanie niezbędne do podtrzymania ustawień takich jak m.in. data i godzina odpowiada główny akumulator. Ponieważ go nie posiadam i nie będzie mi potrzebny tam gdzie chcę wykorzystać płytę, pomyślałem że być może jest możliwość modyfikacji płyty tak, aby za podtrzymanie tych ustawień po odłączeniu zasilania odpowiadała np. bateria CR2032 podłączona do płyty głównej.

Przeglądałem boardview, ale nie mam za bardzo pomysłu jakie zmiany na płycie zastosować aby móc podłączyć do niej baterię CR2032 jako źródło zasilania sekcji RTC.

Proszę o podpowiedź co zrobić, aby móc zastosować baterię CR2032 celem podtrzymania ustawień na tej płycie. Z góry dziękuję za każdą pomocną poradę.

Re: ASUS VivoBook E403SA (E403SA REV:2.1) - podtrzymanie ustawień bez baterii głównej


Napisal/-a Google Adsense [BOT] 23 September 2022, 11:14

#2 Re: ASUS VivoBook E403SA (E403SA REV:2.1) - podtrzymanie ustawień bez baterii głównej


Napisal/-a clops35 23 September 2022, 14:23
Cześć,
wydaje mi się że kluczowa jest tu dioda D1101, ale nie wiem jak są jej wyprowadzenia bo na moim boardwiew nie ma opisu elementów.

#3 Re: ASUS VivoBook E403SA (E403SA REV:2.1) - podtrzymanie ustawień bez baterii głównej  [REŠENO]


Napisal/-a matic 23 September 2022, 14:48
Remove the resistor R1106 from the board and connect the CR2032 or similar lithium battery to pin 2 of diode D1101 in series with a 1kΩ resistor.
Slika

#4 Re: ASUS VivoBook E403SA (E403SA REV:2.1) - podtrzymanie ustawień bez baterii głównej


Napisal/-a Vogelek23 23 September 2022, 21:13
matic napisal/-a:Remove the resistor R1106 from the board and connect the CR2032 or similar lithium battery to pin 2 of diode D1101 in series with a 1kΩ resistor.
Można też wykorzystać pady rezystora R1106 (po jego wymontowaniu) do przylutowania baterii RTC. Zgodnie z obrazkiem powyżej (post #3), pin 2 rezystora to masa a pin 1 to +RTCVCC.

#5 Re: ASUS VivoBook E403SA (E403SA REV:2.1) - podtrzymanie ustawień bez baterii głównej


Napisal/-a xamledyD 13 Marec 2023, 09:35
Ostatecznie modyfikacja nie została zastosowana - udało mi się upolować kompletnego laptopa z uszkodzoną płytą główną (pamięć EMMC wydłubana z płyty razem ze ścieżkami(!), uszkodzone mechanicznie gniazda USB i HDMI) i przetartą taśmą matrycy. Po wymianie taśmy matrycy oraz płyty głównej na tą z tematu mam w pełni sprawnego laptopa, z podtrzymaniem ustawień z wbudowanego akumulatora.
Dziękuję Kolegom za pomoc i zaangażowanie. Pomógł wędruje do Kolegi matic który jako pierwszy zasugerował konkretne rozwiązanie.
Temat zamykam.

Re: ASUS VivoBook E403SA (E403SA REV:2.1) - podtrzymanie ustawień bez baterii głównej


Napisal/-a Google Adsense [BOT] 13 Marec 2023, 09:35

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

_______________________________
Vse pravice pridržane. Nepooblaščeno kopiranje vsebine te spletne strani ali njenega dela je strogo prepovedano.
Vse blagovne znamke, izdelki ali storitve, objavljene na tej spletni strani, pripadajo njihovim zakonitim lastnikom, so avtorsko zaščitene in se uporabljajo samo v informativne namene.