English Polski Русский Slovenščina Deutsch (Du) Italiano Українська
  • Driver LED Torbo Electrical TB-JTG3042F-1100GP płyta TB-JTG45W - nie uruchamia się

#1 Driver LED Torbo Electrical TB-JTG3042F-1100GP płyta TB-JTG45W - nie uruchamia się


przez bpjl 5 sierpnia 2022, 09:32
Cześć,

Chciałbym spróbować naprawić zasilacz LED'ów widoczny poniżej:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

W urządzeniu do transformatora docierają 322V. Na elektrolitach za transformatorem są 52V. Podejrzewam więc że problem leży gdzieś głębiej po stronie wtórnej. Driver ma dwa wyjścia i zamiast znamionowych 45V występują na nich tylko 2,2V.

Kondensatory wyglądają na dobre. Żadnych wybrzuszeń czy wycieków. W sumie ten driver niewiele pracował do nowości. Niestety jest już po gwarancji.

Czy mógłbym prosić o pomoc w diagnozie problemu?

Re: Driver LED Torbo Electrical TB-JTG3042F-1100GP płyta TB-JTG45W - nie uruchamia się


przez Google Adsense [BOT] 5 sierpnia 2022, 09:32

#2 Re: Diagnoza i próba naprawy drivera LED Szukaj w tym temacie


przez ado 5 sierpnia 2022, 11:42
Witam, U3 i U4 jaki mają oznaczenia? Najlepiej zacząć od ustalenia napjęcia zasilania tych ukladuów.

#3 Re: Diagnoza i próba naprawy drivera LED Szukaj w tym temacie


przez bpjl 5 sierpnia 2022, 12:42
Mam drugi taki zasilacz ze sprawnym jednym kanałem. Umownie nazwałem go "sprawny". Poniższe pomiary będą porównywane właśnie z nim.

Zdjęcia nie udało się zrobić ale osoba z 10 lat młodszymi oczyma odczytała oznaczenia tych układów. Są to RT8406. A oto pomiary:
Obrazek

Różnica jest też na stabilizatorze 3,3V (chyba) choć nie wiem czy on nie zasila tylko modułu zdalnego sterowania tym zasilaczem:
Obrazek

Pomierzyłem też napięcia na tranzystorach widocznych od góry, pomiędzy żółtym dławikiem, niebieskim opornikiem i diodą. Co ciekawe - kanał w którym na środkowej nodze tranzystora jest ok 50V ma na wyjściu ok 3V. Natomiast ten gdzie na środkowej nodze tranzystora jest tylko 8V daje na wyjście 47V.

W uszkodzonym egzemplarzu oba tranzystory mają ok 50V.

#4 Re: Diagnoza i próba naprawy drivera LED Szukaj w tym temacie


przez ado 5 sierpnia 2022, 13:13
Stabilizator jest uszkodzony lub zwarcie na wyjsciu?

#5 Re: Diagnoza i próba naprawy drivera LED


przez Vogelek23 5 sierpnia 2022, 20:08
bpjl napisał(a):Zdjęcia nie udało się zrobić ale osoba z 10 lat młodszymi oczyma odczytała oznaczenia tych układów. Są to RT8406. A oto pomiary:
[ Image ]
Jakim cudem układ po prawej stronie (VCC = 8V) ma być sprawny, skoro minimalne napięcie VCC, potrzebne do uruchomienia RT8406, wynosi 9V, oraz regulator wewnętrzny nie daje żadnego napięcia na wyjściu CREG? "Sprawny" układ jest po prostu zblokowany a napięcie na wyjściu to tak naprawdę napięcie wyjściowe przetwornicy HV, pomniejszone o spadek napięcia na rezystorze szeregowym (R1 na schemacie poniżej).
Obrazek

bpjl napisał(a):Różnica jest też na stabilizatorze 3,3V (chyba) choć nie wiem czy on nie zasila tylko modułu zdalnego sterowania tym zasilaczem
Zdecydowanie nie powinno tak być - moduł zdalnego sterowania ma dwa wyjścia, sterujące obydwoma układami RT8406 - i mogą blokować te układy w przypadku braku zasilania. Zmierz rezystancję do masy na wyjściu tego stabilizatora i jeśli będzie niska (poniżej 100Ω), wymontuj moduł ZS i ponów pomiar - brak zmian oznacza uszkodzony stabilizator, kondensator C9 lub kondensator EC5, zaś znaczący wzrost rezystancji oznacza uszkodzony moduł ZS (w takim wypadku warto zmierzyć napięcie na wyjściu stabilizatora Q5 raz jeszcze, po wylutowaniu modułu ZS).

#6 Re: Driver LED Torbo Electrical TB-JTG3042F-1100GP płyta TB-JTG45W - nie uruchamia się


przez bpjl 6 sierpnia 2022, 14:55
Jako pierwszy na stół trafił ten driver który na obu wyjściach miał niskie napięcie. Przeczytałem twoje porady @Vogelek23 - zmierzyłem rezystancję na wyjściu stabilizatora względem masy, wynik oscylował w okolicy 1,6MΩ. Prościej było mi zdemontować stabilizator niż dodatkową płytkę sterowania więc zdjąłem właśnie jego. W miejsce nóżki OUT podałem 3,3V z zasilacza i wtedy na wyjściu całego drivera pojawiło się żądane 45V. Zatem w tym przypadku wszystkiemu winien był stabilizator 7133-1. Zamówię taki wymienię i powinno być OK.

Teraz pora naprawić ten drugi driver w którym tylko jeden kanał nie daje odpowiedniego napięcia. Mierząc napięcia na nóżkach RT8406 tego kanału i porównując z tym ze sprawnej strony okazało się że nie dostaje on napięcia 3,3V na wejście DIM. Tutaj chyba nie obędzie się bez demontażu płytki sterującej gdyż na jej wyjściu również brak tego napięcia.

-=EDYCJA=-

Wylutowałem tą płytkę od zdalnego sterowania driverem LED. Oparta jest o układ TLSR8368:

Obrazek Obrazek Obrazek

Po podaniu 3,3V na wejście tej płytki otrzymuję układ podaje napięcie na wyprowadzenie "Y" czyli 3 pin układu - GP7/pwm0. Natomiast na pinie 5 - GP10/pwm1, czyli wyprowadzenie "W" tej płytki nie mam nic. Wnioskuję uszkodzenie tego układu. Czy da się to gdzieś kupić? Albo jakiś zamiennik. I jaki wpływ to może mieć na sterowanie posiadanym pilotem?

#7 Re: Driver LED Torbo Electrical TB-JTG3042F-1100GP płyta TB-JTG45W - nie uruchamia się


przez Vogelek23 7 sierpnia 2022, 12:48
Ten TLSR8368 to chyba jakiś customowy MCU - wskazuje na to obecność kwarcu X1 oraz złącze po drugiej stronie płytki, z liniami VPP i SWS (VPP to napięcie programowania, SWS to linia programowania szeregowego). Jeśli moje podejrzenia są słuszne, to nawet mając nowy układ nie będzie on działał, bo będzie potrzebował oprogramowania. Niestety, brak jakiejkolwiek dokumentacji czy informacji o układzie TLSR8368 czyni tę płytkę nienaprawialną. Sprawdź na dobrym driverze jakie masz napięcia na wyjściach Y/W i po prostu ustaw takie same wartości na uszkodzonym kanale po zdemontowaniu modułu radia. Nie będzie sterowania zdalnego, ale przynajmniej driver będzie dawał zasilanie na oba wyjścia.

#8 Re: Driver LED Torbo Electrical TB-JTG3042F-1100GP płyta TB-JTG45W - nie uruchamia się


przez bpjl 7 sierpnia 2022, 12:55
Vogelek23 napisał(a):Sprawdź na dobrym driverze jakie masz napięcia na wyjściach Y/W i po prostu ustaw takie same wartości na uszkodzonym kanale po zdemontowaniu modułu radia. Nie będzie sterowania zdalnego, ale przynajmniej driver będzie dawał zasilanie na oba wyjścia.
Dokładnie taki mam plan. Płytka z TLSR8368 domyślnie daje na wyjścia pełne 3,3V więc po jej usunięciu i zmostkowniu tych miejsc z wyjściem stabilizatora oba kanały drivera dadzą pełne napięcie. Skontaktuję się z właścicielem tego sprzętu co on na to ale z tego co wiem nie zależy mu na zdalnych bajerach, byle jego "mega plafon" świecił.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.