• Lenovo Y700-17ISK - Jaki dysk M.2 dla niego?

#1 Lenovo Y700-17ISK - Jaki dysk M.2 dla niego?


przez bpjl 16 października 2021, 21:05
W innym temacie na forum staram się przywrócić obraz na matrycy Lenovo Y700-17ISK. Nawet jeśli to się nie uda właściciel chciałby przyspieszyć ten komputer bo dziennie na nim pracuje korzystając z zewnętrznego monitora.

Bardzo zdziwiłem się kiedy po otwarciu sprzętu w związku z w/w problemem okazało się że męczy się tam tylko klasyczny HDD który rzeźbi jak może ale co z tego..

Pytanie brzmi - jaki dysk M.2 możecie polecić na dzień dzisiejszy do tego komputera.

I tak, wiem że można założyć jakieś max szybkie dyski bo jest metoda na odblokowanie pełnej prędkości NVMe ale jednocześnie wiem też że ta metoda nie jest trwała i to "przyspieszenie" wraca do ustawień domyślnych po sformatowaniu systemu. Biorąc to pod uwagę i to że samo zamontowanie SSD M.2 da kopa po którym właściciel sprzętu zwariuje nie jestem przekonany czy jest tutaj sens zakupu jakiejś "bestii" przyspieszonej modyfikacjami które i tak szlag trafi jak sobie chłop sformatuje kiedyś system. No chyba że są już jakieś nowsze, trwałe, metody.

Re: Lenovo Y700-17ISK - Jaki dysk M.2 dla niego?


przez Google Adsense [BOT] 16 października 2021, 21:05

#2 Re: Lenovo Y700-17ISK - Jaki dysk M.2 dla niego?


przez ctro 16 października 2021, 21:29
Nie wiem jaka pojemność interesuje klienta. Rozumiem, że HDD zostaje na magazyn danych, a NVME może być 128-256gb na system + programy?
Jest sporo nowych dysków z demontażu. Dość tani i szybki jest WD SN530 lub SN550. Można kupić oczywiście wyższe i lepsze modele, więc dobrze, jakbyś podał budżet.
Jak to przy dyskach - lepiej porządna firma, ale 256gb, niż tani szmelc z 500gb.

Gen 3x4 to najważniejszy parametr, jeśli planujesz użycie funkcji przyspieszenia.

#3 Re: Lenovo Y700-17ISK - Jaki dysk M.2 dla niego?


przez bpjl 16 października 2021, 21:53
ctro napisał(a):Jak to przy dyskach - lepiej porządna firma, ale 256gb, niż tani szmelc z 500gb.
W pełni się z tym zgadzam.
ctro napisał(a):Gen 3x4 to najważniejszy parametr, jeśli planujesz użycie funkcji przyspieszenia.
Tak jak pisałem chyba nie ma to sensu w tym przypadku. Co z tego że ja mu to zrobię jeśli przy najbliższym formacie dysku cały zabieg szlag trafi.

#4 Re: Lenovo Y700-17ISK - Jaki dysk M.2 dla niego?


przez ctro 16 października 2021, 22:39
Jeśli będzie to dysk z demontażu, to pewnie i tak już kupisz gen3. Jeśli nówka, to pewnie trafisz na gen2 jeszcze. Różnica w cenie może wyjść śmieszna. Wszystko zależy od pojemności i budżetu - bez tej informacji dalsze wpisy będą jałowe :)

Ta informacja z przyspieszeniem z gen2 do gen3 w tym modelu trafia do NVRAM. Chyba dopóki nie zmieni dysku, to formatowanie Windows nie zmieni tej funkcji, ale mogę się mylić.

#5 Re: Lenovo Y700-17ISK - Jaki dysk M.2 dla niego?


przez bpjl 17 października 2021, 08:14
ctro napisał(a):Wszystko zależy od pojemności i budżetu - bez tej informacji dalsze wpisy będą jałowe

Zdecydowanie wolę zainstalować porządne 256GB niż 512GB słabej jakości i zawodny na dłuższą metę. Co do budżetu to samemu ciężko mi to określić - ale stawiam że będzie to w okolicach 300zł.

#6 Re: Lenovo Y700-17ISK - Jaki dysk M.2 dla niego?


przez ctro 17 października 2021, 10:35
W tej cenie na promo znajdziesz 250 i nawet szybkie 500gb:
-SSD Samsung 970 Evo Plus 500GB M.2
-NVMe WD Black SN750 500GB
-Wd 250GB M.2 PCIe Gen4 NVMe Black SN750 SE
-Może trafi się SN850 250/500gb
-SANDISK EXTREME PRO 500 GB M.2 PCIE 3.0 X4 (SDSSDXPM2500GG25)
-Samsung 980 500GB M.2

Ostatnio na stronie Samsunga było taniej niż u jakiegokolwiek pośrednika.
Na Amazonie jakieś prime day itd..

#7 Re: Lenovo Y700-17ISK - Jaki dysk M.2 dla niego?


przez sido1271 17 października 2021, 11:12
Witam,

Adata XPG 8200 pro 256Gb, mam wersję 1TB od dłuższego czasu i nie odczuwam problemów, chociaż widziałem opinie o spadku wydajności po zapełnieniu powyżej 80%. U mnie stabilność przy połowie zapełnienia jest jak na nowym sprzęcie.

Pozdrawiam

#8 Re: Lenovo Y700-17ISK - Jaki dysk M.2 dla niego?


przez bpjl 17 października 2021, 12:50
No właśnie chyba jednak będę szedł w 500GB. Odpaliłem system na obecnym dysku i po ikonach na pulpicie widzę że chłopak lubi sobie pograć. To z pewnością wiąże się z instalacją gier na dysku C bo jakże by inaczej. Zatem 250GB szybko zniknie.

#9 Re: Lenovo Y700-17ISK - Jaki dysk M.2 dla niego?


przez bpjl 19 października 2021, 16:31
Zamówiłem i zainstalowałem dysk SSD Samsung 980 500 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (MZ-V8V500BW). W pierwszej chwili byłem lekko zdziwiony że BIOS'ie na strnie z informacjami o systemie nie wykrywa tego dysku. Jednak instalator Windows'a wykrył i poradził sobie dalej szybko i bez problemu.

Kolejnym problemem było to że jeśli uruchamiałem system ponownie to przy starcie wyskakiwała seria błędów bootowania EFI (z USB, DVD, PXE). Po parokrotnym stuknięciu w enter ruszało z nowego dysku.

Oba powyższe problemy rozwiązała aktualizacja BIOS'u do najnowszej wersji.

Komputer śmiga teraz aż miło :)

Re: Lenovo Y700-17ISK - Jaki dysk M.2 dla niego?


przez Google Adsense [BOT] 19 października 2021, 16:31

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.